https://paclik.eu/portfolio/

Žadatelům o dávky odpadne povinnost dokládat potvrzení o příjmu

Klienti Úřadu práce ČR nově nebudou muset u žádostí o dávky povinně dokládat své příjmy. Stačí, aby úřadu dali souhlas a ten si jejich příjmy opatří sám tím, že k jejich doložení vyzve zaměstnavatele. Tento krok je součástí modernizace a zlepšování služeb Úřadu práce ČR. Cílem je zjednodušit přístup k dávkám nebo příspěvkům klientům, kteří se ocitli v těžké životní situaci a potřebují pomoc.

„Klientům jsme slíbili zjednodušení celého systému a postupnou optimalizaci Úřadu práce. V rámci měření kvality a dostupnosti našich služeb jsme zjistili, že se žadatelé často neorientují ve svých výplatních páskách a nevědí, jakou částku mají při vyplňování žádostí o dávky uvést, například zda hrubou, nebo čistou mzdu. Nyní pokud si klient nebude jistý, může dát souhlas Úřadu práce, aby si jeho příjmy zjistil od zaměstnavatele sám,“ popsal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Proces nebude nijak komplikovaný. Klient udělí souhlas s tím, aby si výši jeho příjmu zjistil Úřad práce přímo od zaměstnavatele. Spolu se souhlasem pak pouze sdělí úřadu IČ zaměstnavatele, případně také IČ zaměstnavatele osob, které s ním žijí v domácnosti a jejichž příjmy se u příspěvků rovněž posuzují. Žadatel může samozřejmě doložit potvrzení o příjmu i sám, jako tomu bylo dosud. Úřad práce pak vyzve zaměstnavatele prostřednictvím datové schránky, aby potřebné potvrzení doložil opět prostřednictvím datové schránky nebo vyplněním on-line webového formuláře. Jedná se o pilotní provoz, aby se zaměstnavatelé stihli s novým procesem seznámit. Do budoucna úřad zpřístupní také metody, které budou umožňovat přímou integraci s účetními systémy a celý proces ještě více zjednoduší.

„Našim cílem není zvyšovat administrativní zátěž zaměstnavatelům. Dávky, při kterých se zohledňuje příjem, pobírá jen zlomek občanů. Proto neočekáváme, že by byl nápor na zaměstnavatele vysoký. Počítáme i se situací, kdy se nám příjmy od zaměstnavatele z různých důvodů nepodaří získat. V takovém případě klienti nemusí mít strach, že by třeba kvůli prodlení nedostali dávku vyplacenou včas. Pokud by se stalo, že příjmy od zaměstnavatele neobdržíme, vyzveme včas žadatele, aby potvrzení o výši příjmu předložil on. Pokud zaměstnavatel potvrzení na základě výzvy do osmi dnů nedodá, hrozí mu dle zákona pokuta,“ vysvětlil vrchní ředitel sekce Informačních technologií MPSV a pověřený Generální ředitel Úřadu práce Karel Trpkoš.

Úřadu práce ČR nyní prochází rozsáhlou transformací a modernizací. Zkvalitňuje služby pro klienty, především v souvislosti s probíhající digitalizací úřadu, která již nyní přináší výsledky. V polovině srpna byl pro klienty spuštěn plně digitalizovaný rodičovský příspěvek v Klientské zóně JENDA. Za prvních 14 dní provozu bylo 43,5 % žádostí o rodičovský příspěvek podáno on-line. Konkrétně je to více než 1 300 žádostí. Do konce roku 2023 se do klientské zóny přesunou i další dávky státní sociální podpory – přídavek na dítě a příspěvek na bydlení. Do budoucna čeká Jendu další rozšíření, například o agendu zaměstnanosti.

Přiložené soubory


01.09.2023 (autor Redakce)Související

Poslanci schválili novelu zákoníku práce

vydáno 13.09.2023

Poslanecká sněmovna 12.9.2023 schválila novelu zákoníku práce, která jí byla k projednání vrácena Senátem. MPSV předložilo rozsáhlou transpoziční novelu, jež vznikla po diskusích se zaměstnavateli a odbory. Během nich bylo dosaženo kompromisní úpravy týkající se například práce na dálku a pravidel pro tzv. dohodáře....

Téma: Právo a zákony / Zaměstnanost

Inspekce práce letos provedla téměř 7 tisíc kontrol. Každá druhá zjistila porušení zákona

vydáno 06.06.2023

Nejčastěji bylo inspektory práce zjištěno porušení zákona v oblasti bezpečnosti práce, dále v oblasti pracovněprávních vztahů, při odhalování nelegálního zaměstnávání a dodržování ustanovení zákona o zaměstnanosti.

Téma: Právo a zákony / Zaměstnanostwww.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2023, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz