ÚP ČR - Podání přehledu o příjmech a nákladech na bydlení za 3.čtvrtletí 2023

Lidé, kterým Úřad práce ČR vyplácí příspěvek bydlení, přídavek na dítě nebo zvýšený příspěvek na péči, musí do konce října podat přehled rozhodných příjmů a v případě příspěvku na bydlení i náklady na bydlení vzniklé a uhrazené za 3. kalendářní čtvrtletí 2023. Současně se u této dávky jedná o jeden ze dvou ročních termínů, kdy je doložení potřebného podkladu podle platné legislativy povinné. U přídavku na dítě a zvýšeného příspěvku na péči nadále platí povinnost doložení rozhodných příjmů vždy za uplynulé čtvrtletí. Bez toho nemůže ÚP ČR vyhodnotit pokračování nároku na tyto dávky a případně upravit jejich měsíční výši.

Příjemci výše uvedených dávek musí dokládat rozhodné příjmy a v případě příspěvku na bydlení i náklady související s bydlením proto, aby jim nárok na ně nezanikl. Zároveň se také na základě těchto podkladů promítne do výše už poskytovaných dávek případné zvýšení nákladů na bydlení, např. v souvislosti se zdražením energií nebo poklesem příjmů. Výše uvedené dokumenty je třeba ÚP ČR doložit nejpozději do konce do 31. 10. 2023, aby se výplata dávky nezastavila. Nejpozději však do konce 4. čtvrtletí, tedy do 31.12. 2023, aby nárok na ni nezanikl.

„Nejjednodušší a nejrychlejší forma komunikace s Úřadem práce ČR je ta elektronická, např. prostřednictvím nástrojů Identity občana nebo datové schránky. Klienti vyřídí vše zpohodlí domova a navíc ušetří spoustu času,“ upozorňuje generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.

Lidé mohou s ÚP ČR komunikovat elektronicky nejen v případě žádostí o dávky a dokládání rozhodných skutečností, ale také vpřípadě žádostí o zprostředkování zaměstnání a zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání či podporu v nezaměstnanosti. Formuláře mohou zasílat elektronicky hned několika způsoby. U vybraných dávek umožní webová aplikace odeslat zjednodušenou on- line žádost přes Identitu občana (tedy např. přes Bankovní identitu, eObčanku, Mobilní klíč eGovernmentu či třeba NIA ID) nebo datovou schránku. Pokud se klienti rozhodnou vyplnit standardní žádost, pak ji mohou zaslat elektronicky se zaručeným elektronickým podpisem, datovou schránkou, poštou (s vlastnoručním podpisem) nebo odevzdat na podatelně příslušného pracoviště Úřadu práce ČR. Informace o možnostech e-podání zájemci najdou na webu ÚP ČR. V případě výplat ÚP ČR doporučuje zvolit možnost zasílání peněz rovnou na bankovní účet.

V rámci obecných dotazů se klienti mohou obracet na Call centrum ÚP ČR (tel. 800 779 900 bezplatná linka, e-mail: callcentrum@uradprace.cz), kde se dozví, jak daleko je zpracování jejich žádosti o konkrétní dávku, nebo kdy mohou očekávat peníze. Během pilotního provozu se tato služba týká prozatím dávek státní sociální podpory, tedy příspěvku na bydlení, přídavku na dítě, rodičovského příspěvku, porodného nebo pohřebného.


Téma: Bydlení / Zaměstnanost, Zdroj: Úřad práce ČR, Obrázek: Pixabay
27.09.2023 (autor Redakce)Související

Finanční správa zahájila rozesílání informací pro placení daně z nemovitých věcí

vydáno 25.04.2024

Finanční správa začala poplatníky vyrozumívat o nové výši daně z nemovitých věcí. Zhruba milion držitelů datových schránek obdrží údaje k zaplacení daně jejich prostřednictvím, bezmála dalšímu milionu poplatníků přihlášených k zasílání e-mailem budou údaje doručeny do jejich e-mailové schránky. Ostatním poplatníkům...

Téma: Bydlení / Daně

Změny v dotačním programu Nová zelená úsporám

vydáno 31.01.2024

Ministerstvo životního prostředí navyšuje finanční podporu domácností o dalších 10 miliard korun z Modernizačního fondu. Zároveň zefektivňuje podporu fotovoltaiky na rodinných domech, která bude nově vyšší v kombinaci se zateplením domu. Navýšení alokace zajistí podporu pro dalších více než 50 tisíc domácností. Změny...

Téma: Bydlení / Ekonomika a finance

Upozornění Finanční správy k dani z nemovitých věcí od roku 2024

vydáno 14.12.2023

Novela zákona o dani z nemovitých věcí nově zavádí řadu změn, které budou platit již od roku 2024. Většina poplatníků nebude muset v souvislosti s novelou zákona dělat nic, některé změny zohlední správce daně automaticky, ale v některých případech budete muset podat daňové přiznání.

Téma: Bydlení / Daně


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz