https://paclik.eu/portfolio/

Výzvy IROP na revitalizaci národních kulturních památek a památek UNESCO

Integrovaný regionální operační program (IROP), který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj, spouští v novém programovém období dvě výzvy, které se zaměřují na revitalizaci národních kulturních památek a památek UNESCO. Více než 1,5 miliardy korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) půjde na zajištění ochrany kulturního dědictví a otevření dosud nepřístupných částí památek. Podpora zvýší atraktivitu turistických cílů v České republice.

„Rozvoj českého kulturního dědictví patří mezi dlouhodobé priority našeho ministerstva. Těší mě, že prostřednictvím IROP můžeme opět podpořit památky po celé České republice. Finance pomůžou například s modernizací návštěvnických center a expozic, s vybudováním a opravou parků a parkovišť nebo s ochranou a zabezpečením památek. Zvýší se tak atraktivita podpořených památek,“ řekl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. 

Současné programové období IROP 2021–2027 navazuje na předchozí úspěšnou podporu památek v letech 2014–2020, ve kterých evropské peníze podpořily například obnovu hradu Karlštejn, hradu Kost, revitalizaci zámku Telč, arcibiskupského zámku Kroměříž nebo opravu Sázavského kláštera. Nové výzvy se zaměří na národní kulturní památky a památky ze seznamů UNESCO, které nebyly podpořené v předchozím období, přičemž tato podmínka se netýká plánované výzvy pro ITI.

51. výzva IROP je určena pro projekty na území méně rozvinutých regionů, k dispozici je v ní 1 005 944 611 korun z EFRR. 52. výzva IROP je poté pro projekty na území přechodových regionů, přiděleno je v ní 566 508 800 korun z EFRR. O podporu mohou žádat vlastníci památek a subjekty s právem hospodaření. Žádosti je možné podávat od 14. června 2023 do 13. prosince 2023.

Ministerstvo pro místní rozvoj letos v létě zveřejní další možnosti podpory památek. V červnu vyhlásí výzvu pro městské aglomerace ITI s částkou 1,9 mld. korun a v červenci pro komunitně vedený místní rozvoj s finančním balíčkem 796 mil. korun. 

Informace k semináři pro žadatele a příjemce určenému pro vyhlášené výzvy je možné sledovat na webových stránkách IROP.

Kategorie regionů naleznete na webových stránkách IROP.


29.05.2023 (autor Redakce)Související

MPO podpoří hybridní prodejny na venkově

vydáno 19.09.2023

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dlouhodobě podporuje provoz prodejen na venkově. Program Obchůdek 2021+ pomáhá s provozními náklady a projekt Česko platí kartou poskytuje podnikatelům platební terminál na jeden rok zdarma. Nyní se ministerstvo zaměřuje na podporu hybridních prodejen, které fungují 24/7.

Téma: Ekonomika a finance / Samospráva a regiony

České obce představí v rámci Evropského týdne mobility udržitelné formy dopravy

vydáno 18.09.2023

Evropský týden mobility (ETM), největší evropská kampaň na podporu udržitelné městské mobility, začal v sobotu 16.9.2023 České obce představí udržitelné alternativy městské dopravy v kampani na téma „Neplýtvej energií“. Akce potrvá až do 22.9.2023, kdy ji završí Mezinárodní den bez aut.

Téma: Doprava / Samospráva a regiony / Životní prostředí

Největší lesnickou akci pro veřejnost chystají Lesy ČR v září

vydáno 15.08.2023

Den za obnovu lesa, největší lesnickou akci pro veřejnost, pořádají Lesy České republiky v sobotu 23. září od 10 do 16 hodin ve všech regionech, tedy v jižních, západních, východních, středních i severních Čechách, na Vysočině a na jižní i severní Moravě.

Téma: Volný čas a cestování


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2023, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz