Tipy pro cestování po dálnicích

Centrum dopravních informačních systémů Ministerstva dopravy ČR připravil rady, jak se vyhnout pokutám a mít hladký průjezd nejen po českých dálnicích.

 • Nakupujte známky online
Nejpohodlněji koupíte českou dálniční známku na oficiálním státním e-shopu edalnice.cz. Stačí zaplatit kartou a známka je ihned aktivní. Je to rychlé a bezpečné. K dispozici jsou také čerpací stanice EuroOil a pobočky České pošty, kde můžete platit i hotově, případně samoobslužné kiosky u hraničních přechodů.

 • Oprava údajů do 15 minut
Při koupi známky na pobočkách České pošty a EuroOil máte 15 minut na opravu chybně zadaných údajů. Toto je možné v místě nákupu po předložení potvrzení o úhradě.

 • Pozor na weby se zbytečnými poplatky 
Vždy se ujistěte, že nakupujete na edalnice.cz. Nákup na jiných stránkách může znamenat vyšší poplatky a riziko zneužití vašich údajů.

 • Plánujte předem
Dálniční známku můžete koupit až 30 dní před plánovaným začátkem platnosti. Nemusíte tedy čekat na poslední chvíli.

 • Bankovní převod – pozor na čas
Pokud platíte bankovním převodem, počítejte s tím, že známka bude platná za 3-5 dní, než se peníze převedou.

 • Oprava SPZ v e-shopu  
Pokud jste při nákupu v e-shopu udělali chybu v SPZ, můžete opravit až dva znaky a zemi registrace vozidla, a to i v době platnosti e-známky. Stačí na edalnice.cz zadat autorizační kód z potvrzení o úhradě.

 • Ověření platnosti známky
Nejste si jisti, do kdy vám platí dálniční známka? Na edalnice.cz jednoduše zadejte vaši SPZ a stát registrace vozidla a ihned zjistíte platnost.

 • Karavany a přívěsy zdarma
Pokud jedete s karavanem nebo přívěsem, neplatíte nic navíc. Dálniční známku potřebujete jen pro vozidlo do 3,5 tuny, které táhne karavan nebo přívěs.

 • Motorkáři bez známky 
Motorkáři mohou jezdit po dálnicích zdarma, pro vás se nic nemění.
 • Jednodenní známka 
Od letošního března můžete zakoupit jednodenní e-známku, která platí vždy do půlnoci daného dne, na který byla zakoupena.

 • Známky pro okolní země 
Potřebujete dálniční známku pro sousední země? Na edalnice.cz najdete rozcestník s odkazy na oficiální e-shopy Rakouska, Slovinska, Slovenska, Maďarska a Švýcarska. Vyhnete se tak nákupům na neoficiálních stránkách s vysokými poplatky.

Téma: Doprava / Volný čas a cestování, Zdroj: CENDIS, s.p.Obrázek: Pixabay
24.06.2024 (autor Redakce)Související

Příspěvek VZP bude možné využít i na lyžařský výcvik

vydáno 07.01.2024

Na sportovní a pohybové aktivity VZP dětem a mladistvým do 18 let v roce 2024 přispěje 2 000 korun, tedy dvojnásobek letošní částky. Právě z tohoto programu mohou rodiče využít příspěvek na uhrazení části nákladů spojených s lyžařským výcvikem. K dalším možnostem, kde prostředky pomohou, je například úhrada...

Téma: Volný čas a cestování / Vzdělávání

Nová pravidla k technickým průkazům vozidel

vydáno 03.01.2024

Od 1. ledna 2024 vstoupila v platnost nová pravidla týkající se technických průkazů. Největší změnou je to, že již nebudou nově vydávány velké technické průkazy. Tyto průkazy a ORV nahradí jediný doklad, kde jsou ty nejdůležitější technické parametry motorového vozidla. Místo dvou dokladů tak bude tištěn jen jeden....

Téma: Doprava

Dálniční známky v roce 2024

vydáno 19.12.2023

Dálniční známky

Téma: Doprava / Volný čas a cestování


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz