Vláda schválila návrh MPSV na úpravu předčasných důchodů a valorizací

Koncepční návrh Ministerstva práce a sociálních věcí, který řeší otázku valorizací a podmínek odchodu do předčasného důchodu schválila vláda. Nadále platí, že důchody se budou pravidelně každoročně navyšovat, ale také se i plně valorizovat o inflaci. Úprava počítá například se zavedením dočasného příspěvku namísto mimořádné valorizace. Dalším návrhem je pak částečné omezení předčasných důchodů. Jde o jeden z kroků, který je součástí důchodové reformy. Ta zajistí důstojné a férové penze dnešním seniorům, ale i budoucím generacím.

Zásadní změnou je nahrazení valorizace v mimořádném termínu novým systémem. Ten bude zohledňovat růst cen z 60 %. „Chci zdůraznit, že nadále budeme v době extrémní inflace důchodcům pomáhat se zvýšenými náklady. K jejich pokrytí ale bude nově sloužit dočasný příspěvek. Dosavadní nastavení mimořádných valorizací způsobovalo rozevírání nůžek mezi bohatšími a chudšími seniory. To nyní chceme změnit,“ přiblížil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Dočasný příspěvek bude odvozen od průměrného starobního důchodu v jednotné pevné částce ve výši 30 % růstu cen. Zároveň se zvýší procentní výměra důchodů o dalších 30 % růstu cen. Toto zvýšení bude trvalé a zohlední se při řádné valorizaci. „Důchody budou stále navyšovány v řádném termínu od prvního ledna. Na tom se nic nemění. Toto navýšení bude inflaci kompenzovat v plném rozsahu,“ zdůraznil ministr Jurečka.

Další klíčovou oblastí jsou změny v podmínkách předčasných důchodů. Nově bude možné odejít do starobního důchodu 3 roky před dosažením důchodového věku. Zvýší se také intenzita krácení procentní výměry o 1,5 % za každých chybějících 90 dní do dosažení důchodového věku. Další podmínkou nároku bude získání doby pojištění 40 let. „Naším cílem je, aby se snížil trend vysokého počtu odchodů do předčasného důchodu. Ten musí být možností ve specifických případech, ne standardem pro vysoké procento žadatelů o důchod,“ dodal ministr.

Vláda už dříve přistoupila k úpravě červnové valorizace důchodů, díky níž průměrný starobní důchodce dostane o 750 korun více a průměrný důchod překročí 20 tisíc korun. Na tom nic nezmění ani stížnost, kterou nyní projedná Ústavní soud. Vláda také představila parametry důchodové reformy. Veškeré důležité informace jsou k dispozici na webu MPSV.


Téma: Důchody, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí, Obrázek: Pixabay
26.05.2023 (autor Redakce)Související

Česká pošta od 1. 9. 2023 zvyšuje poplatek za výplaty důchodů v hotovosti

vydáno 28.04.2023

Výplata důchodu v hotovosti prostřednictvím České pošty je zpoplatněna a za každou splátku důchodu zaplatí klient od 1. září 2023 částku 35 Kč namísto původních 29 Kč.

Téma: Důchody

Novela zákona o sociálním zabezpečení

vydáno 21.04.2023

Novela především zavádí možnost podání žádosti o důchod online, a to s účinností od 1. prosince letošního roku. Další významnou úpravou bude zpřehlednění výplatních termínů a přechod na výplatní období kalendářního měsíce u pojištěnců, kterým důchod vyplácí ČSSZ.

Téma: Důchody / Sociální zabezpečení


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2023, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz