Vláda schválila návrh MPSV na úpravu předčasných důchodů a valorizací

Koncepční návrh Ministerstva práce a sociálních věcí, který řeší otázku valorizací a podmínek odchodu do předčasného důchodu schválila vláda. Nadále platí, že důchody se budou pravidelně každoročně navyšovat, ale také se i plně valorizovat o inflaci. Úprava počítá například se zavedením dočasného příspěvku namísto mimořádné valorizace. Dalším návrhem je pak částečné omezení předčasných důchodů. Jde o jeden z kroků, který je součástí důchodové reformy. Ta zajistí důstojné a férové penze dnešním seniorům, ale i budoucím generacím.

Zásadní změnou je nahrazení valorizace v mimořádném termínu novým systémem. Ten bude zohledňovat růst cen z 60 %. „Chci zdůraznit, že nadále budeme v době extrémní inflace důchodcům pomáhat se zvýšenými náklady. K jejich pokrytí ale bude nově sloužit dočasný příspěvek. Dosavadní nastavení mimořádných valorizací způsobovalo rozevírání nůžek mezi bohatšími a chudšími seniory. To nyní chceme změnit,“ přiblížil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Dočasný příspěvek bude odvozen od průměrného starobního důchodu v jednotné pevné částce ve výši 30 % růstu cen. Zároveň se zvýší procentní výměra důchodů o dalších 30 % růstu cen. Toto zvýšení bude trvalé a zohlední se při řádné valorizaci. „Důchody budou stále navyšovány v řádném termínu od prvního ledna. Na tom se nic nemění. Toto navýšení bude inflaci kompenzovat v plném rozsahu,“ zdůraznil ministr Jurečka.

Další klíčovou oblastí jsou změny v podmínkách předčasných důchodů. Nově bude možné odejít do starobního důchodu 3 roky před dosažením důchodového věku. Zvýší se také intenzita krácení procentní výměry o 1,5 % za každých chybějících 90 dní do dosažení důchodového věku. Další podmínkou nároku bude získání doby pojištění 40 let. „Naším cílem je, aby se snížil trend vysokého počtu odchodů do předčasného důchodu. Ten musí být možností ve specifických případech, ne standardem pro vysoké procento žadatelů o důchod,“ dodal ministr.

Vláda už dříve přistoupila k úpravě červnové valorizace důchodů, díky níž průměrný starobní důchodce dostane o 750 korun více a průměrný důchod překročí 20 tisíc korun. Na tom nic nezmění ani stížnost, kterou nyní projedná Ústavní soud. Vláda také představila parametry důchodové reformy. Veškeré důležité informace jsou k dispozici na webu MPSV.


Téma: Důchody, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí, Obrázek: Pixabay
26.05.2023 (autor Redakce)Související

Informace ČSSZ k podávání žádostí o důchod

vydáno 29.05.2024

Česká správa sociálního zabezpečení informuje o možnostech podání žádosti o důchod. Žádost o kterýkoliv důchod můžete podat pouze dvěma způsoby. Osobně na kterékoliv správě sociálního zabezpečení nebo prostřednictvím ePortálu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Téma: Důchody

Zvýšení důchodů od ledna 2024

vydáno 13.12.2023

Pravidelná valorizace zvýší od 1. ledna 2024 důchody přiznané před tímto dnem o 360 Kč. Valorizace se bude týkat všech druhů důchodů (starobních, invalidních, vdovských/vdoveckých i sirotčích). Změnu provede Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) automaticky, není potřeba o ni žádat. Nově budou valorizační...

Téma: Důchody

Posuny výplatních termínů důchodů v závěru roku 2023 a v roce 2024

vydáno 08.12.2023

Stejně jako každý rok posouvají státní svátky v jeho závěru a v roce nadcházejícím termíny výplaty všech druhů důchodů. V průběhu příštího roku se splatnost výplat posune celkem šestkrát.

Téma: Důchody


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz