Zvýšení důchodů od ledna 2024

Pravidelná valorizace zvýší od 1. ledna 2024 důchody přiznané před tímto dnem o 360 Kč. Valorizace se bude týkat všech druhů důchodů (starobních, invalidních, vdovských/vdoveckých i sirotčích). Změnu provede Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) automaticky, není potřeba o ni žádat. Nově budou valorizační oznámení příjemcům jednoho druhu důchodu poukazovaného na bankovní účet zaslána elektronicky prostřednictvím „zprávy pro příjemce“. Díky tomu dojde k úspoře téměř 45 mil. Kč.

Každý důchod se skládá ze základní a procentní výměry. Základní výměra důchodu (která je pro všechny důchody stejná) bude v rámci lednové valorizace navýšena o 360 Kč, její nová částka tak bude 4 400 Kč. Procentní výměra zůstává beze změny. Všem důchodcům tedy vzrostou důchody jednotně o 360 Kč. Pouze důchodcům, kteří dosáhnou v lednu 2024 věku 85 let, bude od ledna 2024 navýšena procentní výměra o 1 000 Kč, zvýšen bude rovněž zvláštní příspěvek k důchodu podle zákona č. 357/2005 Sb., o ocenění účastníků národního boje za vznik a osvobození Československa a některých pozůstalých po nich, a to také automaticky. U důchodů s mezinárodním prvkem, které jsou vypláceny v tzv. dílčí výši, bude základní výměra navýšena podle podílu české doby pojištění k době celkově získané v ČR i v zahraničí. Pokud kupříkladu česká doba pojištění představuje 1/3 z celkově získané doby, důchod se v roce 2024 navýší konkrétně o 120 Kč.
Vzhledem k tomu, že zvýšení důchodů náleží podle zákona již od 1. 1. 2024, obdrží klienti samostatně ještě doplatek valorizačního zvýšení za období od 1. 1. 2024 do dne předcházejícího dni jejich lednové splatnosti. Doplatek bude vyplacen ve stejném termínu a stejným způsobem jako zvyšovaný důchod.
Valorizační oznámení obdrží prostřednictvím zprávy pro příjemce klienti, kteří pobírají pouze jeden druh důchodu a ten je jim zasílán bezhotovostně na bankovní účet. Tito klienti obdrží informaci o zvýšení důchodu ve zprávě pro příjemce vztahující se k částce doplatku valorizace.
Valorizační oznámení obdrží prostřednictvím dopisu příjemci:

 • důchodu vypláceného v hotovosti prostřednictvím České pošty,
 • důchodu, který je vyplácen v souběhu s jiným důchodem nebo se zvláštním příspěvkem,
 • dílčího důchodu,
 • důchodu vypláceného do zahraničí,
 • sirotčího důchodu vypláceného pro více sirotků,
 • důchodu vypláceného jinému příjemci nebo na účet zařízení sociálních služeb,
 • důchodu s exekuční srážkou nebo výplatou do vězeňského zařízení,
 • kterým je vyplácen slovenský dorovnávací příspěvek,
 • kteří dosáhnou v lednu 2024 věku 85 let.
Majitelům datových schránek pro fyzické osoby bude valorizační oznámení zasláno také jako příloha datové zprávy. Valorizační oznámení zaslané dopisem i valorizační oznámení zaslané datovou schránkou obdrží příjemce nejpozději ve výplatní den svého důchodu.
Pokud klient neobdrží valorizační oznámení prostřednictvím České pošty, protože pobírá pouze jeden druh důchodu s výplatou na účet, a přesto by ho potřeboval v papírové podobě, ČSSZ nabízí tři možnosti, jak o něj od 2. 1. 2024 požádat:
 • vyplnit jednoduchý formulář na webu ČSSZ, kde klient zadá své rodné číslo (v tomto případě bude valorizační oznámení zasláno přibližně do 14 dnů na adresu evidovanou u ČSSZ),
 • kontaktovat call centrum ČSSZ na čísle 800 050 248, zvolit provolbu „valorizační oznámení“
a zadat své rodné číslo (v tomto případě bude valorizační oznámení zasláno přibližně do 14 dnů na adresu evidovanou u ČSSZ),
 • osobně navštívit libovolnou okresní správu, kde valorizační oznámení na počkání vytisknou.

Téma: Důchody, Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení, Obrázek: Pixabay
13.12.2023 (autor Redakce)Související

Informace ČSSZ k podávání žádostí o důchod

vydáno 29.05.2024

Česká správa sociálního zabezpečení informuje o možnostech podání žádosti o důchod. Žádost o kterýkoliv důchod můžete podat pouze dvěma způsoby. Osobně na kterékoliv správě sociálního zabezpečení nebo prostřednictvím ePortálu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Téma: Důchody

Posuny výplatních termínů důchodů v závěru roku 2023 a v roce 2024

vydáno 08.12.2023

Stejně jako každý rok posouvají státní svátky v jeho závěru a v roce nadcházejícím termíny výplaty všech druhů důchodů. V průběhu příštího roku se splatnost výplat posune celkem šestkrát.

Téma: Důchody

Česko-slovenský poradenský den k důchodům v Plzni

vydáno 13.10.2023

Přiblížil se Vám věk odchodu do důchodu a pracovali jste nebo stále pracujete ve Slovenské i České republice? Chcete se dozvědět, jak uplatnit svoje důchodové nároky v obou zemích? Máte nyní ideální příležitost. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) a slovenská Sociálna poisťovňa (SP) pořádají již šestnáctý...

Téma: Důchody


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz