Úspory, sociální odpovědnost a ekologie jdou dohromady

Od dubna 2015 je úklid v hlavní budově Ministerstva práce a sociálních věcí zajišťován na základě veřejné zakázky, kde si MPSV vedle snahy o snížení nákladů vyhradilo nově další dvě podmínky. Úklid musí být prováděn ekologicky, včetně dodávek ekologicky šetrného spotřebního zboží. A nejméně dvě osoby z celkového počtu pracovníků, kteří se budou podílet na plnění veřejné zakázky, musí být z řad dlouhodobě nezaměstnaných osob.

„Tento typ zakázky byl vhodný pro pilotní vyzkoušení takzvaného odpovědného zadávání na našem ministerstvu. Právě v této zakázce navíc bylo možné využít jak sociální, tak i environmentální požadavky,“ vysvětlila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. „Osobně jsem potěšena, že nabídnout práci dlouhodobě nezaměstnaným už umíme i v rámci veřejných zakázek našeho úřadu,“ doplnila ministryně.

Když MPSV v polovině roku 2014 uvažovalo o vypsání veřejné zakázky na úklid hlavní budovy Na Poříčním právu, využilo příhodnou situaci pro začlenění sociálních a environmentálních kritérií do této zakázky, které odpovídají konceptu odpovědného zadávání, ke kterému se MPSV přihlásilo. Ten je postaven na předpokladu, že nákup produktů a služeb lze realizovat způsobem, kdy zadavatel získává maximální hodnotu za peníze z hlediska vytváření prospěchu pro společnost a ekonomiku a současně při minimálních škodách na životním prostředí.

„V současné době není určitě běžné, že by veřejní zadavatelé poptávali ekologický úklid jako celek, a současně požadovali zaměstnat několik dlouhodobě nezaměstnaných osob, šli nad rámec standardně využívaného náhradního plnění. Nicméně tyto požadavky jsou v souladu s hodnotami, které naše společnost zastává. V etickém kodexu máme jako prioritu i ochranu životního prostředí a společenskou odpovědnost. Uvedená zakázka je tak pro nás příležitostí, jak propojit naše cíle a hodnoty firmy s požadavky veřejného zadavatele,“ uvedl Miloš Blažka ze společnosti AB Facility Services, s.r.o., která zakázku vyhrála.

Při přípravě zadávací dokumentace byla využita definice ekologického úklidu vypracovaná ve spolupráci Sítě ekologických poraden a České asociace úklidu a čištění. Inspirací pro požadavek na zaměstnání dlouhodobě nezaměstnaných osob pak byly zejména stavební zakázky realizované některými městy jako Most, a nově i jinými organizacemi veřejné správy.

„Příprava veřejné zakázky byla určitě o něco pracnější, nicméně nyní jsme spokojeni jak s výsledkem, tak i s cenou, která je oproti původní smlouvě zhruba o 20 procent nižší. Měli jsme možnost ověřit si, že při dobrém naplánování a nastavení parametrů veřejné zakázky můžeme dosáhnout více cílů najednou. I na základě této pozitivní zkušenosti jsme přesvědčeni, že se jedná o správný směr, kterým se chceme i dále při zadávání veřejných zakázek ubírat,“ doplnil David Novák, ředitel odboru centrálních nákupů a veřejných zakázek.


Petr Habáň
tiskový mluvčí


03.06.2015 (autor Redakce)Související

Největší pracovní veletrh Profesia Days odstartuje v Letňanech

vydáno 19.10.2017

Podzim na výstavišti PVA Expo Praha Letňany patří již tradičně největšímu kariérnímu veletrhu Profesia Days. Letošní 7. ročník, který startuje přesně za týden, nabídne jako obvykle možnost setkání se zaměstnavateli z nejrůznějších oborů, včetně zástupců Ministerstva práce a sociálních věcí, Úřadu práce ČR či ČSSZ.

Téma: Zaměstnanost

Burza práce pro zájemce o práci na Lounsku, Žatecku a Podbořansku

vydáno 12.10.2017

Celkem 43 zaměstnavatelů a nabídka volných pracovních míst ve strojírenství, kovovýrobě, zdravotnictví, potravinářství, dopravě, telekomunikacích, plastikářském průmyslu a ve státních organizacích. To vše bude připraveno pro návštěvníky Burzy práce v Lounech (Kulturní dům Zastávka v Lounech), kterou pořádá Krajská...

Téma: Zaměstnanost

823 milionů korun na růst platů a mezd v sociálních službách míří ke krajům

vydáno 12.10.2017

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová vyhověla žádosti Asociace krajů ČR, která požadovala dofinancování sektoru sociálních služeb v kontextu čtyřprocentního navyšování platů před koncem roku 2016. Ministerstvo práce a sociálních věcí tak poskytne ze svého rozpočtu sociálním službám 823 milionů korun...

Téma: Zaměstnanost

Anketa

Půjdete k volbám do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR?

ano  554
ne  74
nevím  30

Hlasovalo 658 návštěvníků.


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2017, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz