Svačinky z projektu Ovoce, zelenina a mléko do škol už nebudou děti dostávat v plastových obalech

Od příštího školního roku se ovoce a zelenina, které dostávají děti ve školách zapojených do projektu Ovoce, zelenina a mléko do škol, nebudou balit do plastových obalů. Jejich využívání se tak omezí a díky tomu se zmírní i dopady na životní prostředí. Upravuje to nařízení vlády o podmínkách pro poskytování podpory na dodávky ovoce, zeleniny a mléka do škol. Návrh Ministerstva zemědělství, který schválila vláda, upravuje také podmínky pro tzv. doprovodná vzdělávací opatření a pro výběr a schvalování žadatelů o tuto podporu.

„Nemá smysl, aby děti ve školách dostávaly rozkrájené kousky ovoce balené do jednotlivých plastových obalů, vzniká tím hodně zbytečného odpadu. V poslední době to bylo právem kritizováno, proto jsme jako Ministerstvo zemědělství navrhli, aby děti ovoce a zeleninu dostávaly jako celé kusy a bez plastových balení,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

MZe také navrhuje, aby minimálně 10 % dodávaných produktů pocházelo z ekologické produkce. To by mělo platit od školního roku 2023–2024. Ekologická výroba je založena na ochraně životního prostředí, šetření neobnovitelných zdrojů a udržení biodiverzity. Proto je snahou Ministerstva, aby se ekologické zemědělství stále více prosazovalo. Hlavní změnou nařízení Evropské unie je nové demonstrativní vymezení činností, které se mohou dělat jako součást doprovodných vzdělávacích opatření v rámci školního projektu.

Novela nařízení vlády nově slaďuje seznam doprovodných vzdělávacích opatření uvedených v nařízení Evropské komise s opatřeními, které jsou umožněny v České republice. Specifikuje i období, v jakém má schválený žadatel doprovodná vzdělávací opatření dělat a upravuje povinnost schváleného žadatele informovat školy o dostupných doprovodných vzdělávacích opatřeních.

Školní projekt Ovoce, zelenina a mléko do škol je projekt EU. Jeho cílem je především přispět k trvalému zvýšení spotřeby ovoce, zeleniny, mléka a mléčných výrobků, vytvořit zdravé stravovací návyky ve výživě dětí, bojovat proti epidemii dětské obezity a zvrátit klesající spotřebu ovoce, zeleniny, mléka a mléčných výrobků. Ovoce, zeleninu, mléko a neochucené mléčné výrobky dostávají děti zdarma.

Celková podpora na produkty ze zdrojů EU a ČR, po odečtení nákladů na doprovodná vzdělávací opatření a některých souvisejících nákladů, činí pro školní projekt Ovoce a zelenina do škol zhruba 272 mil. Kč, pro projekt Mléko do škol kolem 244 mil. Kč. Do projektu je zapojeno 3 992 základních škol s 928 159 žáky a definitivní celkový roční limit na jednoho žáka je pro školní rok 2021/2022 stanoven ve výši 282 Kč. Mléčné části projektu se ve stejném školním roce účastní 3 692 škol s 847 494 žáky, definitivní celkový roční limit na jednoho žáka je 326 Kč.


Téma: Vzdělávání / Zemědělství, Zdroj: Ministerstvo zemědělství, Obrázek: Pixabay
01.07.2022 (autor Redakce)Související

Podávání přihlášek na střední školy pro školní rok 2024/2025

vydáno 30.01.2024

Od 1. února 2024 bude pro veřejnost spuštěn Digitální přihlašovací systém DiPSy pro podávání přihlášek na střední školy pro školní rok 2024/2025. Uchazeči a jejich rodiče mohou přihlášky podávat do 20. února. Přihlášku lze poprvé podat zcela online s využitím identity občana či jiné národní identifikační autority....

Téma: Vzdělávání

Příspěvek VZP bude možné využít i na lyžařský výcvik

vydáno 07.01.2024

Na sportovní a pohybové aktivity VZP dětem a mladistvým do 18 let v roce 2024 přispěje 2 000 korun, tedy dvojnásobek letošní částky. Právě z tohoto programu mohou rodiče využít příspěvek na uhrazení části nákladů spojených s lyžařským výcvikem. K dalším možnostem, kde prostředky pomohou, je například úhrada...

Téma: Volný čas a cestování / Vzdělávání

Prodejci vánočních kaprů musí nahlásit místa prodeje kaprů

vydáno 06.12.2023

Státní veterinární správa (SVS), tak jako každý rok, upozorňuje stánkové prodejce vánočních kaprů, že je třeba nahlásit minimálně sedm dní před zahájením prodeje, kdy a kde budou ryby prodávat. Nahlášená místa prodeje budou zveřejněna na webu SVS. Při následných kontrolách stánků s vánočními kapry se SVS zaměřuje na...

Téma: Ochrana spotřebitele / Zemědělství


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz