Poslanecká sněmovna schválila působení českých vojáků v Pobaltí

Poslanci schválili působení českých vojáků v rámci tzv. alianční předsunuté přítomnosti (eFP – enhanced Forward Presence) v Polsku a pobaltských zemích. Pro vládní návrh připravený ministerstvem obrany se vyslovilo 119 ze 165 poslanců, proti hlasovalo 34 poslanců.

„Do Pobaltí budeme moci v příštím roce vyslat až 290 vojáků. Je to náš konkrétní příspěvek ke kolektivní obraně Aliance, na které je založena i naše vlastní bezpečnost. Demonstrujeme tím naši připravenost chránit suverenitu našich spojenců,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický.
„Pobaltí pro nás není neznámým teritoriem. Opakovaně zde již naši vojáci plnili úkoly ochrany vzdušného prostoru – Air Policing, podílíme se na činnosti NFIU (NATO Force Integration Unit), účastníme se aliančních cvičení v tomto teritoriu a především naše rota letos zahájila společnou výcvikovou aktivitu zemí V4 a baltských států cvičením Training Bridge v Litvě,“ doplnil náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář.

Armáda ČR pošle dvě jednotky
Konkrétně Armáda ČR do eFP přispěje dvěma jednotkami. Rotním úkolovým uskupením na bázi mechanizované roty v počtu do 250 vojáků, které bude začleněno do bojového uskupení vedeného Německem na území Litvy.  Druhou jednotkou bude minometná četa v počtu do 40 vojáků, která se zapojí do bojového uskupení vedeného Kanadou na území Lotyšska. Časový mandát pro působení našich vojáků v Pobaltí je stanoven na dobu od 1. ledna 2018 do 31. ledna 2019.
Náklady na vyslání a působení českých vojáků v rámci alianční předsunuté přítomnosti v Pobaltí se odhadují na 362 milionů Kč a budou hrazeny z rozpočtové kapitoly MO.

Vysílání vojáků jde teď do Senátu
EFP vychází z rozhodnutí Varšavského summitu NATO a spočívá v permanentní přítomnosti mnohonárodních bojových uskupení členských států NATO na bázi posílených mechanizovaných praporů (cca 1000 a více osob) v pobaltských státech a v Polsku. Vedoucí země (pro Estonsko je Velká Británie, pro Litvu Německo, Kanada pro Lotyšsko a USA pro Polsko) budou v bojových uskupeních působit dlouhodobě, další spojenci pak budou vojensky přispívat na principu dobrovolnosti a rotačním způsobem.
Vysláním českých vojáků do Pobaltí v rámci eFP se bude ve druhé polovině července zabývat Senát.


Téma: Obrana a bezpečnost, Zdroj: Ministerstvo obrany, Obrázek: Pixabay
14.07.2017 (autor Redakce)Související

Téměř 9,5 miliardy na pořízení vozidel Titus a Iveco

vydáno 26.07.2017

Vláda projednala zakázky Ministerstva obrany v celkové hodnotě téměř 9,5 mld. Kč. Armáda ČR dostane v následujících letech nová obrněná vozidla Titus a Iveco.

Téma: Obrana a bezpečnost

Ruzyňští celníci odhalili pašeráka hašiše

vydáno 26.06.2017

V úterý 20. 6. 2017 v odpoledních hodinách odhalili celníci na letišti Václava Havla v Praze Ruzyni zásilku hašiše. Drogu pašoval ve svém zavazadle 25 - letý cizinec, který přicestoval na lince Dillí –Dubaj – Praha.

Téma: Obrana a bezpečnost

Smlouvu na výstavbu globální datové sítě za 477 mil. Kč uzavřelo MO

vydáno 21.06.2017

Ministerstvo obrany uzavřelo 16. června 2017 smlouvu na Výstavbu komplexní technologie globální datové sítě – 1. etapa v hodnotě 477 milionů korun včetně DPH. Smlouva zajistí obnovu části, v současnosti již dosluhující, komunikační obranné infrastruktury.

Téma: Obrana a bezpečnost

Anketa

Odnášíte si z obchodu, restaurace apod. účtenku EET?

ano  7
ne  18
občas  7

Hlasovalo 32 návštěvníků.


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2017, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz