Novela zákona o sociálním zabezpečení

Vláda schválila novelu zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, která přináší několik změn ve zpracování a výplatě důchodů. Novela především zavádí možnost podání žádosti o důchod online, a to s účinností od 1. prosince letošního roku. Další významnou úpravou bude zpřehlednění výplatních termínů a přechod na výplatní období kalendářního měsíce u pojištěnců, kterým důchod vyplácí ČSSZ.

Na základě novely dojde od 1. prosince tohoto roku k zavedení možnosti podání žádosti o důchod online. Týkat se to bude všechny typů důchodů, tedy starobních, invalidních i pozůstalostních. „Jde o další významný krok, kterým zlepšujeme služby pro klienty ČSSZ. Lidé budou moci vyřídit celou žádost o důchod bez toho, aby museli osobně na úřad. Jsem rád, že se nám konečně daří digitalizovat státní správu a ulehčit tak život občanům,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. „Původně měla být součástí této novely i další podpora pracujících důchodců. Místo navyšování penze by se seniorům a seniorkám mohly odpustit sociální odvody. Nakonec tento návrh předložíme až jako součást důchodové reformy, kterou představíme na začátku května,“ upřesnil ministr Jurečka.

Formulář online žádosti o důchod bude dostupný na ePortálu ČSSZ. K přihlášení se využije některý ze způsobů elektronické identity, jako je například Bankovní identita nebo eObčanka. „Je to bezpečný a ověřený způsob, jak klienta můžeme na dálku ztotožnit. Nová služba bude interaktivní, intuitivní, proklientská a hlavně provázaná s databází ČSSZ. Z ní ostatně čerpá už i stávající Informativní důchodová aplikace, se kterou máme výborné zkušenosti a lidé ji velmi rádi využívají,“ připomněl ministr.

Po vyplnění formuláře bude žadatel vyzván opět elektronicky k případnému doplnění údajů. V případě potřeby lze domluvit i osobní schůzku na pobočce, pokud si to klient zvolí jako možnost pro komunikaci ohledně své žádosti. Pro ty, kdo nebudou chtít využít podání žádosti o důchod online, zůstane samozřejmě zachována možnost sepsání žádosti na kterékoliv okresní správě sociálního zabezpečení. Nově tedy nikoliv pouze na té, která je žadateli příslušná podle místa jeho trvalého pobytu.

Novela také snižuje počet výplatních termínů důchodů. Nyní se vyplácejí od 2. do 24. dne v měsíci. Postupně bude během dvou let zúžen jejich rozsah do jednoho týdne. „Dávno pominuly historické důvody rozložení výplatních termínů do celého měsíce. Dříve bylo nutné, aby je Česká pošta dokázala průběžně vyplatit. Nyní již ale většina důchodců dostává své peníze převodem na bankovní účet. To je také varianta, kterou preferujeme. I pro samotné důchodce je tato cesta výrazně bezpečnější,“ řekl ministr Jurečka.

V současné době jsou důchody ze strany ČSSZ vypláceny na tzv. klouzavý měsíc. Na základě novely budou od července 2025 důchody nově vypláceny nikoli dopředu v pravidelných měsíčních lhůtách, ale na běžný kalendářní měsíc. Sjednotí se tak výplata důchodů všem příjemcům a systém bude srozumitelnější.


21.04.2023 (autor Redakce)Související

Zvýšení důchodů od ledna 2024

vydáno 13.12.2023

Pravidelná valorizace zvýší od 1. ledna 2024 důchody přiznané před tímto dnem o 360 Kč. Valorizace se bude týkat všech druhů důchodů (starobních, invalidních, vdovských/vdoveckých i sirotčích). Změnu provede Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) automaticky, není potřeba o ni žádat. Nově budou valorizační...

Téma: Důchody

Posuny výplatních termínů důchodů v závěru roku 2023 a v roce 2024

vydáno 08.12.2023

Stejně jako každý rok posouvají státní svátky v jeho závěru a v roce nadcházejícím termíny výplaty všech druhů důchodů. V průběhu příštího roku se splatnost výplat posune celkem šestkrát.

Téma: Důchody

Navýšení rodičovského příspěvku

vydáno 29.11.2023

Poslanci dnes v rámci novely zákona o státní sociální podpoře schválili navýšení rodičovského příspěvku. Ten se rodičům dětí narozených od 1. ledna 2024 navýší o 50 tisíc korun, tedy z původních 300 tisíc na 350 tisíc. Zároveň bude jeho čerpání zkráceno ze čtyř let na tři roky. MPSV tak pokračuje v podpoře rodin s...

Téma: Právo a zákony / Sociální zabezpečení


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz