MPSV završuje projekt Podpora procesů v sociálních službách

Zákon o sociálních službách je účinný od roku 2007, za osm let se v praxi ukázalo, že některé oblasti je třeba přesněji nastavit. Projekt Podpora procesů v sociálních službách měl za úkol důkladně analyzovat prostředí sociálních služeb, vytvořit podklady a návrhy, které budou sloužit také jako doporučení pro změny v novele zákona o sociálních službách. Výstupy projektu představili zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí na závěrečné konferenci v Hradci Králové.

„Vyvíjejí se potřeby jednotlivých cílových skupin, ale i potřeby a možnosti celé společnosti. Zákon nesmí zůstat rigidním dokumentem, ale musí pružně reagovat na aktuální potřeby,“ uvedl David Pospíšil, ředitel odboru sociálních služeb, sociální práce a sociálního bydlení MPSV.

Projekt podrobněji specifikoval některá zákonná ustanovení zejména ve vztahu ke klientům sociálních služeb, zaměřil se na odstranění duplicit, na snížení administrativní zátěže a na celkové zpřehlednění systému sociálních služeb. Na základě těchto a dalších podnětů z praxe byly připraveny návrhy možných změn, které jsou zpracovány v šestadvaceti výstupech projektu. Ty se týkají zejména nově pojmenovaných druhů sociálních služeb a jejich registrace, plánování rozvoje a financování. Jasnější požadavky na kvalitní zajištění služby by mělo přinést zavedení personálního a materiálně technického standardu. Do konce projektu bude zveřejněno dalších patnáct výstupů. Spolupracovalo na nich téměř 420 externích odborníků a přes tisíc pracovníků sociálních služeb se účastnilo konzultačního procesu k nové typologii.

„Za nejvíce viditelnou úpravu považujeme návrh na změnu některých druhů sociálních služeb, které povedou ke kvalitnějšímu poskytování služeb potřebným občanům,“ upřesnil ředitel Pospíšil.

Pokud by tyto změny byly přijaty a legislativně schváleny, mohly by lépe pomoci i rodinám v nepříznivé sociální situaci. „A to v kladném smyslu slova, protože nová služba pro rodiny by měla sestávat z několika druhů současných služeb. V takovém případě bude možné komplexněji reagovat na potřeby konkrétní rodiny,“ dodal Pospíšil.

Celkové náklady od zahájení projektu v červnu 2010 dosáhnou 46,6 mil. Kč. Projekt Podpora procesů v sociálních službách je financován prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR.


Petr Habáň
tiskový mluvčí


21.10.2015 (autor Redakce)



Související

Navýšení rodičovského příspěvku

vydáno 29.11.2023

Poslanci dnes v rámci novely zákona o státní sociální podpoře schválili navýšení rodičovského příspěvku. Ten se rodičům dětí narozených od 1. ledna 2024 navýší o 50 tisíc korun, tedy z původních 300 tisíc na 350 tisíc. Zároveň bude jeho čerpání zkráceno ze čtyř let na tři roky. MPSV tak pokračuje v podpoře rodin s...

Téma: Právo a zákony / Sociální zabezpečení

Rodiny samoživitelek a samoživitelů mohou nadále čerpat náhradní výživné, výplata proběhne i zpětně

vydáno 01.11.2023

Prezident republiky podepsal zákon o prodloužení náhradního výživného o dva roky. Novela z dílny MPSV tak začne platit v listopadu. To pomůže především samoživitelkám a samoživitelům, kteří čelí obtížím při soudním vymáhání stanoveného výživného. Náhradní výživné bude vypláceno i zpětně, aby navázalo na předchozí...

Téma: Právo a zákony / Sociální zabezpečení

MPSV - Náhradní výživné

vydáno 30.08.2023

Náhradní výživné bude pokračovat. Sněmovna schválila návrh MPSV na prodloužení pomoci samoživitelkám o dva roky.

Téma: Právo a zákony / Sociální zabezpečení


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz