MPSV - Náhradní výživné

Poslanecká sněmovna schválila návrh Ministerstva práce a sociálních věcí na prodloužení náhradního výživného o další dva roky. Chybí tak už pouze podpis prezidenta. Jde o dobrou zprávu pro samoživitelky a samoživitele, kteří čelí obtížím při soudním vymáháním stanoveného výživného. Sněmovna zároveň do dalších čtení posunula i jiné návrhy MPSV, zejména pak navýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun.

Úprava MPSV umožní i nadále výplatu náhradního výživného. Původně byl zákon navrhován s dvouletou platností, nyní se tato lhůta zdvojnásobí. „Pokračování této formy pomoci i v následujících dvou letech má zásadní význam pro rodiny, které se ocitly v obtížné situaci, kdy jeden z rodičů neplní svou vyživovací povinnost. Pro vládu představuje podpora této zranitelné skupiny obyvatel jednu z priorit, což je patrné i z našeho programového prohlášení,“ zdůraznil ministr práce a sociálních Marian Jurečka.

Podmínkou pro nárok na tuto formu pomoci je, že rodič, který má být za dítě příjemcem náhradního výživného, ho zároveň soudní cestou vymáhá po druhém rodiči. Tato opatření mají za cíl zabezpečit dostatečnou podporu pro děti v rodinách, kde nedochází k plnění vyživovací povinnosti. Každý měsíc nyní náhradní výživné přijímá přibližně 10 tisíc dětí. Nejčastěji je vypláceno pro děti ve věku povinné školní docházky, tedy od 7 do 15 let (tři pětiny příjemců). Zbytek se rozděluje mezi děti předškolního věku a děti starší 16 let.

Do dalších čtení byly na úterní mimořádné sněmovní schůzi zařazeny i další zákony z dílny MPSV. Zásadní novela upravuje navýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun a zkracuje jeho čerpání na tři roky. Změny se dotknou dětí narozených od 1. ledna 2024. „Záleží nám na tom, abychom rodiče podporovali v maximální možné míře. Kromě navýšení rodičovského příspěvku o částku, která opravdu není nízká, se snažíme rodičům umožnit i co největší flexibilitu v tom, jak rychle budou rodičovský příspěvek čerpat, kdy se chtějí vracet do práce nebo jak chtějí kombinovat částečné úvazky,“ dodal ministr Jurečka.

Poslanecká sněmovna na úterní schůzi zároveň v prvním čtení schválila i úpravu zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení. Jednotlivé okresní správy podle návrhu MPSV nově administrativně nahradí územní správy sociálního zabezpečení, které budou mít v každém okrese své kontaktní pracoviště. „Pro klienty se prakticky nic nemění. Dostupnost územních správ včetně jejich kontaktních pracovišť, které budou mít nově podobu jejich vnitřních jednotek, zůstane prakticky stejná. Současnou zastaralou strukturu ČSSZ je ale již nezbytné upravit,“ zdůvodnil ministr Jurečka.

Do třetího čtení poslankyně a poslanci také posunuli úpravu, která přináší několik změn ve zpracování a výplatě důchodů. Novela především zavádí možnost podání žádosti o důchod on-line.


30.08.2023 (autor Redakce)Související

Informace Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových k nemovitostem s neznámými vlastníky

vydáno 30.11.2023

Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) se od roku 2014 do 31. října 2023 přispěl k vyřešení 59 037 nemovitostí s nesprávně zapsaným vlastníkem a zahájil šetření u 98 706 nemovitostí. Nejčastějším výsledkem šetření bylo podání podnětu k zahájení dědického řízení, protože vlastník již nežije (62 %...

Téma: Právo a zákony / Samospráva a regiony

Navýšení rodičovského příspěvku

vydáno 29.11.2023

Poslanci dnes v rámci novely zákona o státní sociální podpoře schválili navýšení rodičovského příspěvku. Ten se rodičům dětí narozených od 1. ledna 2024 navýší o 50 tisíc korun, tedy z původních 300 tisíc na 350 tisíc. Zároveň bude jeho čerpání zkráceno ze čtyř let na tři roky. MPSV tak pokračuje v podpoře rodin s...

Téma: Právo a zákony / Sociální zabezpečení

Všeobecná zdravotní pojišťovna upozorňuje na podvodné SMS

vydáno 27.11.2023

Kyberpodvodníci zkouší stále nové triky, momentálně lákají důvěřivce na finanční příspěvek z fondu prevence. Po příjemci zprávy vyžadují zejména přístupová hesla k bankovním účtům. Slibují až několik tisíc korun. VZP proto znovu varuje, aby lidé takové zprávy ignorovali.

Téma: Právo a zákony / Zdravotnictví


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz