Kontrola režimu na tzv. neschopence se týkala každého desátého práceneschopného pojištěnce

Od ledna do konce června 2016 pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení (OSSZ) provedli 84 219 kontrol dodržování režimu dočasně práceneschopných pojištěnců, což je o 2 207 více než v pololetí loňského roku. Postihů, které pro „hříšníka“ znamenají krácení nebo odejmutí vyplácené nemocenské dávky, OSSZ letos udělily 1 686.

Z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) je zřejmé, že nejvíce postihů bylo k červnu 2016 uděleno v Plzeňském kraji (256), v Moravskoslezském kraji (173) a v kraji Pardubickém (152).

Na základě čeho jsou prováděny kontroly

Kontrola především plní preventivní funkci. Cílem není někoho trestat nebo postihovat, jde především o to, aby dočasná pracovní neschopnost a čerpání nemocenského nebylo zneužíváno. Kontroly jsou prováděny na základě tzv. plánu kontrol, který si podle aktuální situace sestavuje OSSZ. I v letních měsících jsou kontroly prováděny standardně jako v jiných obdobích. Obecně platí, že kontrola může být provedena kdykoliv. Existuje-li důvodné podezření, může být provedena i např. v pozdních hodinách.

Povinnosti dočasně práceneschopného pojištěnce

Dočasně práceneschopný pojištěnec má povinnost dodržovat ošetřujícím lékařem stanovený režim. V zásadě platí, že se nemocný má zdržovat na platné adrese, kterou sdělil ošetřujícímu lékaři a je zaznamenána v tzv. neschopence. Pokud ošetřující lékař povolí vycházky (může nejvýše v celkovém rozsahu maximálně 6 hodin denně, v rozmezí od 7 hodin do 19 hodin) má pojištěnec povinnost dodržovat konkrétní lékařem stanovený časový úsek.

Každý dočasně práceneschopný pojištěnec by měl vědět, že může být zkontrolován kdykoliv během doby, kdy je „na neschopence“. Kontrola přitom může proběhnout i v prvních třech dnech dočasné pracovní neschopnosti, za které nenáleží žádná výplata (tzv. doba karenční).

Pro účely kontroly platí pravidlo „poskytnutí nezbytné součinnosti“. V praxi to zejména znamená, že dočasně práceneschopný pojištěnec musí místo svého pobytu v době nemoci viditelně označit jmenovkou a zajistit funkční zvonek či přístup ke dveřím, aby jej kontrola mohla kontaktovat.

Povinnosti kontrolora

Při kontrole se pověření zaměstnanci OSSZ musejí prokázat průkazem a do tzv. neschopenky zaznamenat údaje o kontrole. V případě, že dočasně práceneschopného pojištěnce nezastihnou na uvedené adrese nebo jim pojištěnec neposkytne nezbytnou součinnost (viz výše), písemným oznámením ho vyzvou, aby kontaktoval příslušnou OSSZ. Následně jsou objektivně vyhodnoceny důvody, proč nemocný nebyl zastižen (nebo neposkytl nezbytnou součinnost). Potvrdí-li se porušení režimu dočasně práceneschopného pojištěnce, zahájí OSSZ správní řízení. Jeho výsledkem může být rozhodnutí o krácení nebo odnětí nemocenského, tzv. postih. Záznam o kontrole při porušení režimu se zasílá dočasně práceneschopnému pojištěnci, ošetřujícímu lékaři a zaměstnavateli.

I zaměstnavatel může provést kontrolu svého nemocného zaměstnance

V prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti, za které náleží náhrada mzdy vyplácená zaměstnavatelem, mohou rovněž sami zaměstnavatelé kontrolovat své zaměstnance v dočasné pracovní neschopnosti. Pokud kontrola provedená zaměstnavatelem prokáže, že jejich zaměstnanec porušil režim dočasně práce neschopného pojištěnce, resp. se v době mimo povolené vycházky nezdržuje na uvedené adrese, postih se řídí pracovněprávními předpisy, tedy zákoníkem práce.


Tabulka: Kontroly dodržování režimu dočasně práceneschopných pojištěnců k 30. 6. 2016



Údaje za stejné sledované období roku 2015 jsou k dispozici na webu ČSSZ.


Téma: Sociální zabezpečení, Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení, Ilustrační obrázek: jarmoluk
03.08.2016 (autor Redakce)



Související

Navýšení rodičovského příspěvku

vydáno 29.11.2023

Poslanci dnes v rámci novely zákona o státní sociální podpoře schválili navýšení rodičovského příspěvku. Ten se rodičům dětí narozených od 1. ledna 2024 navýší o 50 tisíc korun, tedy z původních 300 tisíc na 350 tisíc. Zároveň bude jeho čerpání zkráceno ze čtyř let na tři roky. MPSV tak pokračuje v podpoře rodin s...

Téma: Právo a zákony / Sociální zabezpečení

Rodiny samoživitelek a samoživitelů mohou nadále čerpat náhradní výživné, výplata proběhne i zpětně

vydáno 01.11.2023

Prezident republiky podepsal zákon o prodloužení náhradního výživného o dva roky. Novela z dílny MPSV tak začne platit v listopadu. To pomůže především samoživitelkám a samoživitelům, kteří čelí obtížím při soudním vymáhání stanoveného výživného. Náhradní výživné bude vypláceno i zpětně, aby navázalo na předchozí...

Téma: Právo a zákony / Sociální zabezpečení

MPSV - Náhradní výživné

vydáno 30.08.2023

Náhradní výživné bude pokračovat. Sněmovna schválila návrh MPSV na prodloužení pomoci samoživitelkám o dva roky.

Téma: Právo a zákony / Sociální zabezpečení


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz