Cestující na letišti mají povinnost nahlásit finanční hotovost převyšující 10 000 €

Ruzyňští celníci se na Letiště Václava Havla Praha setkávají při pravidelných kontrolách s cestujícími, kteří odlétají mimo území Evropské unie a mají u sebe nenahlášenou finanční hotovost.

Pokud celníci zjistí u cestujícího odlétajícího z Evropské unie držení platebních prostředků vyšších, než je 10 000 € a který nesplnil oznamovací povinnost danou zákonem, nadlimitní hotovost zajistí na základě protokolu a věc předají ke správnímu řízení Celnímu úřadu Praha Ruzyně. Cestujícímu může být za přestupek uložena pokuta do výše 10 mil. korun nebo propadnutí věci. Při neoznámení vyššího množství finanční hotovosti může být případ řešen jako trestný čin.

Fyzická osoba vstupující nebo vystupující na území Evropských společenství (ES) je povinna písemně oznámit celnímu úřadu dovoz a vývoz platných platidel v české nebo cizí měně, mincí s obsahem zlata nejméně 90 %, slitků s vysokou ryzostí s obsahem zlata alespoň 99,5 %, cestovních šeků nebo peněžních poukázek směnitelných za hotové peníze, cenných papírů na doručitele nebo na řad, jakož i dalších investičních nástrojů, které jsou podepsané, ale neobsahují jméno příjemce, v úhrnné hodnotě 10 000 € nebo vyšší a předložit je celnímu úřadu ke kontrole.

Více informací viz:
https://www.celnisprava.cz/cz/dalsi-kompetence/informace-pro-fyzicke-osoby/Stranky/dovoz-a-vyvoz-financnich-prostredku.aspx

Případy záchytů finanční hotovosti od začátku letošního roku na Letišti Václava Havla Praha, viz:
www.celnisprava.cz/cz/tiskove-zpravy/2023/Stranky/Neohlášenou-hotovost-za-více-než-1,5-mil--EUR-zajistili-od-začátku-roku-celníci-na-Letišti-Praha.aspx


Téma: Volný čas a cestování, Zdroj: Celní správa ČR, Obrázek: Pixabay
21.02.2023 (autor Redakce)Související

Cyklistická sezona startuje

vydáno 27.03.2023

Během loňského roku na našich silnicích zemřelo 42 cyklistů, 276 jich bylo těžce zraněno a dalších 3 409 jich bylo zraněno lehce.

Téma: Doprava / Volný čas a cestování


Celní správa ČR - Upozornění pro příjemce zásilek

vydáno 10.11.2022

S blížícími se vánočními svátky upozorňujeme příjemce zásilek, aby si objednávali dárky s dostatečným předstihem a zároveň dávali pozor, o jaké výrobky se jedná.

Téma: Daně / Volný čas a cestování


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2023, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz