Sněmovna schválila systém automatické valorizace plateb za státní pojištěnce

Poslanecká sněmovna schválila automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce. Jde o jeden z klíčových bodů programového prohlášení vlády v oblasti zdravotnictví. Cílem je především udržení dostupnosti a kvality zdravotní péče v dalších letech. Schváleny byly i dva pozměňovací návrhy.

„ Hlavními výhodami automatické valorizace je transparentnost, stabilita a předvídatelnost. Lépe akcentuje také stárnutí populace a její vliv nejen na důchodový systém, ale i na zdravotnictví celkově. V neposlední řadě lépe kompenzuje mimořádné nákladové šoky spojené s vyšší inflací,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Jedná se o historicky první model automatické valorizace plateb za státní pojištěnce s šancí na realizaci. Ta se bude od roku 2024 počítat z vyměřovacího základu každoročně navýšeného o součet růstu cen a poloviny růstu reálné mzdy. Vychází z měsíční částky 1900 korun na pojištěnce, kterou bude stát hradit příští rok. Pro roky následující se bude daný vyměřovací základ zvyšovat obdobným způsobem jako každoročně dochází k pravidelné valorizaci důchodů.

Spolu s touto úpravou zákona prošly i další dva pozměňovací návrhy, které připravilo Ministerstvo zdravotnictví. První pozměňovací návrh řeší problematiku financování fondu prevence, který je nyní příčinou nepoměru mezi zdravotními pojišťovnami (VZP a ZZP) v poskytování služeb pro pojištěnce. Celkově dojde k výraznému navýšení fondu prevence pojišťoven.

Druhý pozměňovací návrh Ministerstva zdravotnictví cílí na nárok pojištěnců k úhradám za ortodontickou léčbu. Změní zákona č. 371/2021 Sb., které nabylo platnosti od 1. ledna 2022 zkrátil lhůtou na doléčení těchto pacientů z původních 2 let na 1 rok. Pozměňovací návrh znovu zavádí 2 letou lhůtu na doléčení pacientů ortodontické léčby.

Zákon o pojistném na veřejné zdravotní pojištění včetně těchto pozměňovacích návrhů nyní míří k projednání do Senátu ČR.


21.07.2022 (autor Redakce)Související

V ČR je možné registrovat se na 4. dávku očkování proti covid-19

vydáno 16.08.2022

Ministerstvo zdravotnictví spustilo registrace pro očkování druhou posilovací dávkou.

Téma: Koronavirus / Zdravotnictví

MPO - Novela energetického zákona

vydáno 16.08.2022

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje, aby finanční pomoc poskytnutá formou úsporného tarifu, byla letos vyplácena každé domácnosti, která má uzavřenu smlouvu s dodavatelem elektřiny.

Téma: Bydlení / Právo a zákony

Novely zákonů Ministerstva zemědělství, které zjednoduší byrokracii a zlepší ochranu kvalitního chmele

vydáno 11.08.2022

Týkají se ekologického zemědělství, veterinární péče a ochrany chmele.

Téma: Právo a zákony / Zemědělství


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2022, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz