Na obnovu památek chybí 1,8 miliardy korun

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil prostředky, které v letech 2013 až 2016 poskytlo Ministerstvo kultury (MK) na „Program záchrany architektonického dědictví“. Ten má sloužit k záchraně a obnově kulturních památek, jako jsou například hrady, zámky, kláštery, paláce. V kontrolovaných čtyřech letech ministerstvo na tento program vynaložilo celkem 648 milionů korun a podpořilo 915 akcí na opravu památek. Ročně ale získala podporu nanejvýš třetina žadatelů. Pro uspokojení všech chybělo v rozpočtu 1,8 miliardy korun. Oprava památek se kvůli nedostatku prostředků výrazně prodlužuje a trvá i přes 15 let. Chybí i měřitelné cíle programu, aby ministerstvo mohlo vyhodnotit jeho přínos.

Program by měl přispět k rychlé a efektivní obnově památek. To se ale nedaří a kvůli nedostatku peněz se musí jednotlivé projekty dělit na dílčí akce. Opravy tedy probíhají po částech. Obnova jednotlivých památek se tím výrazně prodlužuje, trvá často 15 let i více. Rostou i vedlejší náklady například na vybavení stavenišť nebo na údržbu památek. Například u opravy fasády kostela Proměnění Páně na hoře Tábor narostly vedlejší náklady o více než 1,6 milionu korun, což bylo 23 % z celkových nákladů na opravu v letech 2009 až 2015.

Program záchrany památek není součástí programového financování a prostředky se na něj ze státního rozpočtu vyčleňují každý rok znovu. Pokud by byla obnova památek součástí programového financování, mohly by se prostředky na tento program vyčlenit i na delší časové období. Obnova památek by se tak dala efektivněji plánovat.

MK má zároveň jen velmi obecně nastavené cíle programu, které se nezměnily už 22 let. Podle NKÚ proto nemůže ministerstvo dostatečně vyhodnotit přínosy programu. Není například stanoveno, jakých cílových hodnot chce při opravě památek za určitý čas dosáhnout. Podle kontrolorů tak ministerstvo vyhodnocovalo přínosy programu jen formálně.

Obtížně také může vyhodnotit přínos jednotlivých akcí. U již dokončených akcí nevyžadovalo ministerstvo informace o tom, jak opravy pomohly památce v jejím dalším využití například pro kulturní nebo společenské účely. Žadatelé přitom mají povinnost tyto informace uvádět v žádosti o podporu.


Související dokumenty



Téma: Ekonomika a finance, Zdroj: Nejvyšší kontrolní úřad, Obrázek: Pixabay
07.11.2017 (autor Redakce)



Související

Změny v dotačním programu Nová zelená úsporám

vydáno 31.01.2024

Ministerstvo životního prostředí navyšuje finanční podporu domácností o dalších 10 miliard korun z Modernizačního fondu. Zároveň zefektivňuje podporu fotovoltaiky na rodinných domech, která bude nově vyšší v kombinaci se zateplením domu. Navýšení alokace zajistí podporu pro dalších více než 50 tisíc domácností. Změny...

Téma: Bydlení / Ekonomika a finance

Dotace pro domácnosti s nižšími příjmy

vydáno 18.01.2024

Od 17. ledna 2024 od 10 hodin mohou o zálohovou dotaci ve výši až 240 tisíc korun z programu Nová zelená úsporám Light vedle seniorů, příjemců invalidního důchodu a příspěvku na bydlení nově žádat i domácnosti pobírající přídavky na děti.

Téma: Ekonomika a finance / Životní prostředí

Malé a střední podniky mohou žádat o dotace na svou digitalizaci a využití nových technologií

vydáno 22.11.2023

Agentura pro podnikání a inovace (API), zprostředkující subjekt Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK), dnes zahájila příjem žádostí o dotace ve výzvě Digitální podnik – Technologie 4.0. O finanční podporu na svou digitalizaci a využití nových technologií mohou žádat malé a...

Téma: Ekonomika a finance / Podnikání


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz