Internetoví podvodníci zneužívají i značku Airbnb

Lidé se na internetu setkávají s podvodnými inzeráty na ubytování v soukromí, které se zaštiťují názvem společnosti Airbnb. Cílem ale není nikoho ubytovat, ale vylákat částky v řádech desetitisíců korun. Tyto případy lze rozpoznat, údajní ubytovatelé totiž nepostupují podle pravidel uvedené platformy, jak upozorňuje Evropské spotřebitelské centrum při České obchodní inspekci.

„Podvodníci vyvěšují na internet inzeráty na ubytování v soukromí a chtějí po zájemcích vysoké zálohové platby předem, aniž by jakýkoli krok rezervace proběhl přes oficiální web www.airbnb.cz,“ upozorňuje Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra, které pomáhá spotřebitelům řešit spory s podnikateli z jiných zemí Evropské unie, Norska a Islandu.

Scénáře podvodu se mohou lišit. Jedním z nich je tento: když spotřebitel na inzerát odpoví, ozve se e-mailem údajný majitel bytu s tím, že objednávka se má uskutečnit přes opět e-mailem zaslaný formulář. O vše další se má pak postarat údajný zástupce společnosti Airbnb, na jehož osobní bankovní účet spotřebitel zašle předem požadovanou částku.

Podvod za 25 000 Kč
Takto jeden Čech málem přišel o téměř 25 000 Kč, když si chtěl na několik týdnů pronajmout byt v Německu. Pojal podezření, že vše není, jak má být, a pro jistotu kontaktoval Evropské spotřebitelské centrum, které potvrdilo, že jde o podvod. Například zjistilo, že použitá e-mailová adresa ve tvaru support@info-airbnb.net byla již zanesena na webu varujícím před podvody www.scamwarners.com. Podoba e-mailu potvrzujícího objednávku se také lišila od e-mailů, které běžně dostávají klienti skutečné společnosti Airbnb. Spotřebitel tedy o své peníze nepřišel.

Inzeráty také mohou obsahovat odkaz na profil skutečně existujícího ubytovatele na webu airbnb.cz. Tam umístěné fotografie objektu či pokojů dodávají inzerátu na důvěryhodnosti. „Důvěru by měl ale spotřebitel ztratit při požadavku vést komunikaci s ubytovatelem e-mailem mimo platformu. Dalším varováním je požadavek na platbu bankovním převodem, a to někdy i na účet jiné fyzické osoby, než je majitel nemovitosti,“ varuje Ondřej Tichota a podotýká, že po odeslání platby převodem se lze peněž těžko domáhat zpět.

Češka přišla o 40 000 Kč
Česká spotřebitelka si myslela, že odeslala existujícímu rakouskému penzionu přes 40 000 Kč. Krátce před pobytem se chtěla ujistit, že vše platí, ale na svůj e-mail nedostala odpověď. Proto na internetu našla jiný kontakt a od skutečného ubytovatele se dověděla, že její rodinu nečeká. O své peníze přišla. Komunikovala opět mimo oficiální platformu Airbnb.

„Vše spojené s pronájmem nemovitosti skrze skutečnou společnost Airbnb, včetně komunikace s ubytovatelem, objednávky a platby, probíhá výhradně přímo na jejím webu www.airbnb.cz,“ uvádí Ondřej Tichota a dodává: „Podvodných nabídek všeho druhu je na internetu celá řada, a proto je potřeba se vždy zamyslet, zda jsou důvěryhodné a vše si pokud možno prověřit.“

Základní znaky podvodu zneužívajícího značku Airbnb

  • Komunikace s majitelem nemovitosti probíhá přes e-mail, tedy mimo platformu Airbnb
  • Platby jsou vyžadovány bankovním převodem

Platby i komunikace však mají probíhat přes web této společnosti.


Téma: Ochrana spotřebitele, Zdroj: Česká obchodní inspekce, Obrázek: Pixabay
21.06.2017 (autor Redakce)



Související

Srovnávač nabídek dodavatelů elektřiny a plynu

vydáno 27.03.2024

Pokud uvažujete o změně dodavatele elektřiny nebo plynu, vyzkoušejte srovnávač nabídek Energetického regulačního úřadu, nyní s novou funkcí načítání dat z faktury dodavatele. Srovnávač ERÚ aktuálně porovnává nabídky od 33 dodavatelů elektřiny a 30 dodavatelů plynu.

Téma: Ochrana spotřebitele

Nastavení záloh na dodávku energií

vydáno 19.02.2024

Energetický regulační úřad řeší ve zvýšené míře důsledky špatně nastavených záloh na dodávky energií. Ty mohou ve vyúčtování vést nejen k vysokým nedoplatkům (nízké zálohy), ale i přeplatkům (vysoké zálohy) až v řádu desetitisíců, které někteří dodavatelé odmítají svým zákazníkům vracet. V období, kdy mnoha...

Téma: Ochrana spotřebitele

Vysoká kvalita potravin oceněných značkami KLASA a Regionální potravina

vydáno 24.01.2024

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) pravidelně uskutečňuje kontrolní akce se zaměřením na potraviny oceněné značkami KLASA a Regionální potravina. Výsledky za rok 2023 potvrdily, obdobně jako v minulých letech, jejich velmi vysokou jakost a bezpečnost. Z hlediska zjištění SZPI se jedná o jednu z nejméně...

Téma: Ochrana spotřebitele


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz