ČSÚ v nové publikaci zmapoval volební zajímavosti

Podrobný statistický pohled na všechny doposud proběhlé volby přináší aktuální publikace ČSÚ a zpracování výsledků voleb, která je především souhrnem volebních zajímavostí a informací, jež nejsou běžně publikovány. Jedná se tak o jedinečný doplněk klasických datových výstupů Českého statistického úřadu s volebními výsledky.

Již od dob prvních svobodných voleb v roce 1990 u nás zajišťuje zpracování výsledků voleb Český statistický úřad, coby nezávislá a odborná instituce. „Kvalitní a nestranné zpracování volebních výsledků je bezesporu jedním z pilířů demokracie. Rádi bychom, aby tato publikace posloužila jako zdroj nových a užitečných informací a pomohla přispět k přehlednému a srozumitelnému pohledu na problematiku voleb v celé její šíři,“ řekl Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Více než 30 let zpracování voleb za účasti ČSÚ je rozděleno do celkem šestnácti kapitol.

Ty úvodní jsou věnovány úkolům ČSÚ, porovnání rychlosti zpracování jednotlivých druhů voleb či využití programového vybavení přímo volebními komisemi. Následuje přehled o volební účasti, kandidátech a těch, kteří byli zvoleni, a také informace o proměnách volebních systémů.

Další části jsou již zaměřeny na jednotlivé druhy voleb – zastupitelstva obcí a krajů, Poslaneckou sněmovnu, Senát, Evropský parlament a volbu prezidenta republiky. „Kromě souhrnných informací se čtenáři dozvědí například to, kdo je nejdéle sloužícím českým europoslancem, kdy a  kde bylo zvoleno první zastupitelstvo obce tvořené pouze ženami nebo kolik kandidátů získalo mandát díky přednostním hlasům,“ upozornila Eva Krumpová, 1. místopředsedkyně Českého statistického úřadu, která má oblast voleb v gesci.

Opomenout nelze ani výsledky hlasování českých občanů v zahraničí při volbě prezidenta a volbách do Poslanecké sněmovny, celostátní referendum či specialitu let 2020 a 2021, kterou byly zvláštní způsoby hlasování aplikované kvůli pandemii onemocnění covid-19.


Téma: Volby, Zdroj: Český statistický úřad, Obrázek: Český statistický úřad
23.09.2022 (autor Redakce)Související

Volby do Evropského parlamentu - 07.06. a 08.06.2024

vydáno 24.05.2024

Přehled kandidátů na poslance do Evropského parlamentu ve volbách 2024.

Téma: Volby

Volby do Evropského parlamentu 2024

vydáno 14.04.2024

Volby do Evropského parlamentu se budou konat ve dnech 7. a 8. června 2024.

Téma: Volbywww.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz