České děti zůstávají v cizině neúměrně dlouho bez cestovních dokladů

Narození dítěte je vždy významná událost. Pokud k ní však dojde při pobytu v cizině, doprovází ji komplikace s vyřízením cestovních dokladů. Na ombudsmanku se obrátila stěžovatelka, jejíž dcera narodila v Německu. Na vyřízení českého cestovního pasu čekala osm měsíců. Bez něj přitom nemůže s dítětem legálně překročit hranice. V jiných zemích může chybějící cestovní doklad přinášet další komplikace při jednání s místními úřady. Ombudsmanka se snaží dosáhnout toho, aby české děti narozené v cizině získaly své doklady co nejdříve.

Po narození dcery v Německu se stěžovatelka obrátila na nejbližší konzulát České republiky. Podala žádost o vydání osvědčení o státním občanství České republiky a o vydání českého rodného listu. Rodný list však obdržela až po čtyřech a půl měsících, na vyřízení pasu musela čekat dalšího zhruba čtvrt roku. V jiných zemích je přitom praxe mnohem rychlejší.
Pokud se vám narodí dítě v zahraničí při krátkodobém pobytu, obvykle z toho nevyplývají další komplikace. Pro návrat zpátky do České republiky je pro dítě vystaven dočasný cestovní doklad příslušným českým konzulátem a rodiče se s dítětem mohou vrátit.

Problém nastává především u těch, kdo v zahraničí žijí dlouhodobě a potřebují zde tedy zůstat i po narození dítěte. Dočasný cestovní průkaz pro dítě narozené v cizině lze totiž použít pouze za účelem jeho příjezdu do České republiky, ale ne pro jeho další cestování.

Dítě se tak nemůže vrátit legálně s rodiči zpátky do země, kde spolu trvale žijí, ani s nimi cestovat do jiných zemí. Od roku 2012 musí mít totiž každé dítě při cestování vlastní doklad.
Stávající praxe a právní úprava navíc může tyto rodiče vystavit postihu ze strany zahraničních úřadů, i pokud cestovat nebudou. Ve stanovené lhůtě totiž musí předložit cestovní doklad novorozence za účelem legalizace jeho pobytu.

U sledovaného případu jsme narazili na konkrétní pochybení, kdy matka čekala neúměrně dlouho už na vystavení rodného listu – který by přitom měla obdržet během třiceti dnů a ne až za více než čtyři měsíce.

K tomuto by už docházet nemělo, protože Ministerstvo vnitra zajistilo finance na navýšení pracovníků zvláštní matriky. Ta jako jediná v republice řeší agendu dětí narozených v cizině nebo úmrtí českých občanů v cizině. S rostoucím počtem Čechů žijících v zahraničí proto roste také její vytížení.

Druhý problém je však systémový, k tomu ombudsmanka Anna Šabatová dodává: „Kvůli platné právní úpravě trvá vyřízení cestovních dokladů pro dítě narozené v cizině neúměrně dlouho. V jiných zemích je praxe rychlejší. Vyzvala jsem proto ministra vnitra k přípravě návrhu právní úpravy, která by tuto praxi zrychlila a zjednodušila.“


Téma: Cestovní doklady / Matriční doklady, Zdroj: Veřejný ochránce práv, Obrázek: Ministerstvo zahraničních věcí ČR
25.09.2017 (autor Redakce)Související

Odstávka systému pro vydávání občanských průkazů a cestovních pasů

vydáno 23.07.2021

V souvislosti s přijímáním nového zákona o občanských průkazech a novely zákona o cestovních dokladech, nebude možné na přelomu července a srpna 2021 vyřizovat nové žádosti o cestovní doklady a občanské průkazy.

Téma: Cestovní doklady / Občanské průkazy / Právo a zákony

Prokazování totožnosti občanským průkazem, cestovním pasem a řidičským průkazem v době nouzového stavu

vydáno 24.03.2020

Stanovisko Ministerstva vnitra k posuzování prokazování totožnosti občanským průkazem, cestovním pasem a řidičským průkazem.

Téma: Cestovní doklady / Doprava / Matriční doklady / Občanské průkazy / Řidičské průkazy / Volný čas a cestování

Od 1. července 2018 dochází ke změnám ve vydávání občanských průkazů a cestovních dokladů

vydáno 27.06.2018

Od 1. července 2018 dochází k významným změnách ve vydávání občanských průkazů a cestovních dokladů.

Téma: Cestovní doklady / Občanské průkazy


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz