Úvodní stránka

Úspory, sociální odpovědnost a ekologie jdou dohromady

 

Od dubna 2015 je úklid v hlavní budově Ministerstva práce a sociálních věcí zajišťován na základě veřejné zakázky, kde si MPSV vedle snahy o snížení nákladů vyhradilo nově další dvě podmínky. Úklid musí být prováděn ekologicky, včetně dodávek ekologicky šetrného spotřebního zboží. A nejméně dvě osoby z celkového počtu pracovníků, kteří se budou podílet na plnění veřejné zakázky, musí být z řad dlouhodobě nezaměstnaných osob.

„Tento typ zakázky byl vhodný pro pilotní vyzkoušení takzvaného odpovědného zadávání na našem ministerstvu. Právě v této zakázce navíc bylo možné využít jak sociální, tak i environmentální požadavky,“ vysvětlila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. „Osobně jsem potěšena, že nabídnout práci dlouhodobě nezaměstnaným už umíme i v rámci veřejných zakázek našeho úřadu,“ doplnila ministryně.

Když MPSV v polovině roku 2014 uvažovalo o vypsání veřejné zakázky na úklid hlavní budovy Na Poříčním právu, využilo příhodnou situaci pro začlenění sociálních a environmentálních kritérií do této zakázky, které odpovídají konceptu odpovědného zadávání, ke kterému se MPSV přihlásilo. Ten je postaven na předpokladu, že nákup produktů a služeb lze realizovat způsobem, kdy zadavatel získává maximální hodnotu za peníze z hlediska vytváření prospěchu pro společnost a ekonomiku a současně při minimálních škodách na životním prostředí.

„V současné době není určitě běžné, že by veřejní zadavatelé poptávali ekologický úklid jako celek, a současně požadovali zaměstnat několik dlouhodobě nezaměstnaných osob, šli nad rámec standardně využívaného náhradního plnění. Nicméně tyto požadavky jsou v souladu s hodnotami, které naše společnost zastává. V etickém kodexu máme jako prioritu i ochranu životního prostředí a společenskou odpovědnost. Uvedená zakázka je tak pro nás příležitostí, jak propojit naše cíle a hodnoty firmy s požadavky veřejného zadavatele,“ uvedl Miloš Blažka ze společnosti AB Facility Services, s.r.o., která zakázku vyhrála.

Při přípravě zadávací dokumentace byla využita definice ekologického úklidu vypracovaná ve spolupráci Sítě ekologických poraden a České asociace úklidu a čištění. Inspirací pro požadavek na zaměstnání dlouhodobě nezaměstnaných osob pak byly zejména stavební zakázky realizované některými městy jako Most, a nově i jinými organizacemi veřejné správy.

„Příprava veřejné zakázky byla určitě o něco pracnější, nicméně nyní jsme spokojeni jak s výsledkem, tak i s cenou, která je oproti původní smlouvě zhruba o 20 procent nižší. Měli jsme možnost ověřit si, že při dobrém naplánování a nastavení parametrů veřejné zakázky můžeme dosáhnout více cílů najednou. I na základě této pozitivní zkušenosti jsme přesvědčeni, že se jedná o správný směr, kterým se chceme i dále při zadávání veřejných zakázek ubírat,“ doplnil David Novák, ředitel odboru centrálních nákupů a veřejných zakázek.


Petr Habáň
tiskový mluvčí

03.06.2015 (autor Redakce)


Související
 

Pracujete při důchodu? O jeho navýšení si můžete žádat již po 360 odpracovaných dnech

vydáno 20.10.2016

Od ledna do října obdržela Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) bezmála 62 tisíc žádostí o přepočet starobního důchodu pracujících důchodců. Počet podaných žádostí tak dosáhl úrovně za celý loňský rok a pravděpodobně bude atakovat hranici z roku 2014, kdy si o přepočet požádalo téměř 70 tisíc důchodců. Vylepšit...

Téma: Důchody / Práce a zaměstnanost

Kompenzace škod způsobených jarními mrazy

vydáno 19.10.2016

Podmínky, za kterých mohou ovocnáři získat kompenzaci škod způsobených jarními mrazy, zveřejnilo Ministerstvo zemědělství. Na peníze mají nárok pěstitelé, kteří kvůli mimořádně nepříznivému počasí ztratili víc než 50 % svých obvyklých tržeb, jakých dosahovali v posledních třech letech. Celkem se mezi ně rozdělí 133...

Téma: Zemědělství a potravinářství

Obce mohou žádat o dotaci na pořízení územních plánů

vydáno 18.10.2016

Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlašuje výzvu k předkládání žádostí o poskytnutí dotací (s možností víceletého financování) z programu „Podpora územně plánovacích činností obcí“ pro rok 2017 na dotační titul „Územní plán“. Pro žadatele je připraveno dvacet milionů korun. Žadatelé mohou žádosti o podporu podávat od...

Téma: Samospráva a regiony / Veřejné finance

Anketa
 

Máte doma kotel, který musí projít technickou kontrolou?

Hlasovalo 63 návštěvníků.


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2016, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz