Modernizační fond otevírá školám cestu k energetické soběstačnosti: tři miliardy poskytne na výstavbu pasivních mateřských, základních a středních škol

Zřizovatelům mateřských, základních a středních škol nabízí Modernizační fond jedinečnou možnost výstavby energeticky efektivních školních budov. Krajům to přinese nové kapacity pro vzdělávání dětí a mladých lidí, které v dnešní době chybí. Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR vyčlenilo tři miliardy korun z Modernizačního fondu na výstavbu školních budov v pasivním energetickém standardu nebo ještě úspornějších nulových a plusových budov škol. Výzva potrvá od poloviny října do konce listopadu.

„Tato výzva má jednoznačný cíl – podpořit energetickou soběstačnost mateřských, základních a středních škol. Zřizovatelům škol přispějeme až 200 milionů korun na výstavbu budov s vysokou úsporou tepelné energie a nízkými náklady na svůj provoz, které poskytují studentům a učitelům zdravé a komfortní prostředí. Zároveň chceme přispět k řešení nedostačující kapacity základních i středních škol, se kterou se aktuálně potýkají například obce v prstenci kolem Prahy a ve středních Čechách,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík.

„Města a obce dlouhodobě požadují, aby vláda uvolnila dostatek peněz pro předškolní i školní zařízení, díky kterým by mohly zajistit jejich dostatečné kapacity. Tyto požadavky jsme vyslyšeli. Chceme rodičům vytvořit podmínky, které jim umožní lepší slaďování rodinného a profesního života. I proto Ministerstvo práce a sociálních věcí už letos uvolnilo na budování dětských skupin zhruba osm miliard korun, ze kterých obce mohou pokrýt až sto procent nákladů od nákupu budov až po jejich rekonstrukci či vybavení. Nyní kolegové z Ministerstva životního prostředí vyčleňují další tři miliardy, které obce mohou využít na rekonstrukci a výstavbu kapacit mateřských, základních a středních škol. Věřím, že i díky tomu dojde v následujících měsících k výraznému zlepšení situace,“ uvedl Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí.

Dotační výzva č. 3/2023 je vyhlášena z Modernizačního fondu v programu ENERGov zaměřeném na zvýšení energetické účinnosti ve veřejných budovách a infrastruktuře. Výzva míří na výstavbu školních budov, které jdou nad rámec běžných standardů a jsou navrženy tak, aby minimálně zatěžovaly životní prostředí. Zelenou díky výzvě dostane výstavba pasivních budov využívající ve vyšší míře energii z obnovitelných zdrojů, dále výstavba nulových budov, které samy pokryjí veškerou svou spotřebu energie z vlastních obnovitelných zdrojů, ale i budov plusových produkujících více energie, než samy dokáží spotřebovat.

Míra finanční podpory se bude pohybovat mezi 30–50 % v závislosti na energetické efektivitě budovy. Maximální částka na jeden projekt je 200 milionů korun, celková alokace pro tuto výzvu představuje tři miliardy korun.

„Přednost při získání finanční podpory budou mít projekty s platným stavebním povolením nebo alespoň podanou žádostí o stavební povolení. Pro ně je vyčleněna třetina z celkového objemu peněz. Upřednostněny budou i kladně hodnocené projekty z 10. výzvy Operačního programu Životní prostředí, které spadly do tzv. zásobníku projektů a mají platné stavební povolení nebo alespoň podanou žádost o stavební povolení,“ uvádí Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

O dotaci na výstavbu nové ekologické školské infrastruktury se může ucházet široké spektrum subjektů, například obce, svazky obcí, kraje, městské části hlavního města Prahy, výzkumné instituce, nadace, církve a další.

Příjem žádostí bude spuštěn 16. října 2023 ve 12 hodin a ukončen 30. listopadu 2023 ve 12 hodin.

Podání žádosti probíhá on-line přes Agendový informační systém SFŽP ČR (AIS SFŽP ČR) na internetových stránkách zadosti.sfzp.cz. Projekty musí být realizovány nejpozději do pěti let od vydání rozhodnutí.

Výzva ENERGov č. 3/2023 – podmínky a dokumenty

Modernizační fond byl založen Evropskou komisí v roce 2021 s cílem poskytnout do roku 2030 členským zemím Evropské unie miliardové investice z výnosů emisních povolenek na urychlení dekarbonizace české energetiky a přechodu na klimaticky neutrální společenství. Celková částka, která bude dostupná pro Českou republiku, se odvíjí od cen na trhu emisních povolenek a je odhadována na 500 miliard korun. Investice jsou příjmem Státního fondu životního prostředí ČR a budou postupně rozdělovány v 10 dotačních programech na podporu nízkouhlíkových technologií, modernizaci energetických systémů a zlepšení energetické účinnosti.


03.10.2023 (autor Redakce)



Související

Změny v dotačním programu Nová zelená úsporám

vydáno 31.01.2024

Ministerstvo životního prostředí navyšuje finanční podporu domácností o dalších 10 miliard korun z Modernizačního fondu. Zároveň zefektivňuje podporu fotovoltaiky na rodinných domech, která bude nově vyšší v kombinaci se zateplením domu. Navýšení alokace zajistí podporu pro dalších více než 50 tisíc domácností. Změny...

Téma: Bydlení / Ekonomika a finance

Podávání přihlášek na střední školy pro školní rok 2024/2025

vydáno 30.01.2024

Od 1. února 2024 bude pro veřejnost spuštěn Digitální přihlašovací systém DiPSy pro podávání přihlášek na střední školy pro školní rok 2024/2025. Uchazeči a jejich rodiče mohou přihlášky podávat do 20. února. Přihlášku lze poprvé podat zcela online s využitím identity občana či jiné národní identifikační autority....

Téma: Vzdělávání

Dotace pro domácnosti s nižšími příjmy

vydáno 18.01.2024

Od 17. ledna 2024 od 10 hodin mohou o zálohovou dotaci ve výši až 240 tisíc korun z programu Nová zelená úsporám Light vedle seniorů, příjemců invalidního důchodu a příspěvku na bydlení nově žádat i domácnosti pobírající přídavky na děti.

Téma: Ekonomika a finance / Životní prostředí


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz