Ministryně Marksová představila Sborník z Konsensuální konference o bezdomovectví

Pokusit se nalézt odpovědi na pět kontroverzních otázek týkajících se bezdomovectví bylo cílem Konsensuální konference, která se loni v listopadu konala v Poslanecké sněmovně. Sborník s výsledky teď představila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Podle expertních odhadů je v České republice zhruba 30 tisíc lidí bez domova, dalších 100 až 120 tisíc lidí je ohroženo ztrátou bydlení. Stát musí tomuto stavu podle ministryně čelit ve spolupráci s kraji, městy a obcemi.
„Domnívám se, že pouze společnými silami a skrze vzájemnou komunikaci můžeme dosáhnout trvalého zlepšení, které bude zároveň zaručovat lidskou důstojnost jako základní princip sociální politiky,“ uvedla ministryně Marksová.

Konsensuální konference o bezdomovectví v České republice se zabývala pěti klíčovými otázkami:
1. Co znamená pro společnost bezdomovectví?
2. Jaká by měla být míra solidarity veřejnosti s lidmi bez domova?
3. Jestliže platí, že prevence je efektivnější a levnější než následné řešení vzniklé situace, proč v české společnosti prevence bezdomovectví absentuje?
4. Jak uskutečňovat komplexní sociální, zdravotní a další služby lidem bez domova?
5. Jakou roli by měli hrát různí aktéři (veřejná správa na všech úrovních, poskytovatelé služeb, volení představitelé, sdělovací prostředky, lidé bez domova) k dosažení synergie?

Své, často velmi rozdílné, a leckdy i zcela protichůdné názory, na konferenci, která probíhala ve dnech 26. a 27. listopadu 2014, prezentovalo 24 expertů na problematiku bezdomovectví z akademické sféry, ze zástupců poskytovatelů sociálních a zdravotních služeb, sedm prezentujících byli samotní lidé bez domova. Všem příspěvkům naslouchala porota složená z šesti významných osobností českého veřejného života. Jejím úkolem bylo po skončení konference vydat stanovisko ke zmíněným pěti otázkám. Výstupy konference odrážejí nezávislost poroty i konsensuální způsob jejího rozhodování. Všech šest porotců došlo u každé klíčové otázky k takové odpovědi, na které se jednohlasně shodli.

Sborník shromažďuje jak podklady od všech expertů, kteří na konferenci vystoupili, tak závěrečné stanovisko poroty, které hodnotí současnou situaci lidí bez domova v České republice a zároveň navrhuje směr, kterým by se mělo dále ubírat řešení této problematiky.

Elektronická verze sborníku je ke stažení na stránkách http://www.bezdomovectvi.info.

Petr Habáň
tiskový mluvčí


09.04.2015 (autor Redakce)



Související

Navýšení rodičovského příspěvku

vydáno 29.11.2023

Poslanci dnes v rámci novely zákona o státní sociální podpoře schválili navýšení rodičovského příspěvku. Ten se rodičům dětí narozených od 1. ledna 2024 navýší o 50 tisíc korun, tedy z původních 300 tisíc na 350 tisíc. Zároveň bude jeho čerpání zkráceno ze čtyř let na tři roky. MPSV tak pokračuje v podpoře rodin s...

Téma: Právo a zákony / Sociální zabezpečení

Rodiny samoživitelek a samoživitelů mohou nadále čerpat náhradní výživné, výplata proběhne i zpětně

vydáno 01.11.2023

Prezident republiky podepsal zákon o prodloužení náhradního výživného o dva roky. Novela z dílny MPSV tak začne platit v listopadu. To pomůže především samoživitelkám a samoživitelům, kteří čelí obtížím při soudním vymáhání stanoveného výživného. Náhradní výživné bude vypláceno i zpětně, aby navázalo na předchozí...

Téma: Právo a zákony / Sociální zabezpečení

MPSV - Náhradní výživné

vydáno 30.08.2023

Náhradní výživné bude pokračovat. Sněmovna schválila návrh MPSV na prodloužení pomoci samoživitelkám o dva roky.

Téma: Právo a zákony / Sociální zabezpečení


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz