Česko se připojilo k rezoluci OSN. Obchodování s ohroženými druhy považuje za závažnou kriminalitu

Česká republika podpořila rezoluci Valného shromáždění OSN týkající se nelegálního obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin. Ta byla 30. července 2015 schválena v New Yorku. Jejím klíčovým bodem je výzva členským státům, aby nelegální obchod s ohroženými druhy považovaly za vážnou kriminalitu a organizovaný zločin.

„Tato událost znamená významný posun ve vnímání problematiky takzvané wildlife crime. Je očividné, že i na nejvyšší politické úrovni je nyní toto téma považováno za závažné a je mu věnována stále větší pozornost,“ řekl Erik Geuss, ředitel České inspekce životního prostředí.

Rezoluce státy nabádá k zavedení či posílení efektivních opatření na národní úrovni včetně legislativy, kvalitnějšího vyšetřování, dostatečného prosazování zákonů, efektivních kontrol a také většího zapojení justice. Dále zdůrazňuje nutnost spolupráce na národní i mezinárodní úrovni a koordinaci akcí. Ochrana ohrožených druhů musí být součástí komplexního přístupu, který zahrnuje i dostatečně důraznou kontrolu, prosazování zákona a odrazující sankce.

„OSN vnímá tento typ kriminality jako vážnou hrozbu pro bezpečnost, zdraví a stabilitu a uvědomuje si, že narůstající úroveň nelegálního obchodu a pytlačení má nepříznivé ekonomické i sociální dopady a negativní vliv na životní prostředí celé Země,“ uvedla Pavla Říhová, vedoucí oddělení mezinárodní biodiverzity a CITES z České inspekce životního prostředí.

Přijetí rezoluce Valného shromáždění OSN předcházela celá řada aktivit (přehled viz obrázek zde https://cites.org/sites/default/files/eng/news/pr/2015/IWT-events_2015.pdf), které ukazovaly, že wildlife crime začíná být věnována větší pozornost. Na nejvyšší politické úrovni proběhly konference v Londýně a Botswaně, kde byly přijaty Londýnská deklarace a deklarace z Kasane. Oba dokumenty požadovaly zesílení boje proti wildlife crime na všech úrovních. Interpol označuje v posledních letech nelegální obchod s ohroženými druhy za jednu ze strategických priorit, Evropská komise připravuje Akční plán pro boj s wildlife crime. „Doufejme, že všechny tyto kroky budou mít vliv i na Českou republiku a povedou ke zvýšení pozornosti věnované této problematice a ke zlepšení práce státních orgánů,“ dodala Říhová.

Více zde: https://cites.org/eng/unga_resolution_wildlife_trafficking_150730


13.08.2015 (autor Redakce)



Související

Dotace pro domácnosti s nižšími příjmy

vydáno 18.01.2024

Od 17. ledna 2024 od 10 hodin mohou o zálohovou dotaci ve výši až 240 tisíc korun z programu Nová zelená úsporám Light vedle seniorů, příjemců invalidního důchodu a příspěvku na bydlení nově žádat i domácnosti pobírající přídavky na děti.

Téma: Ekonomika a finance / Životní prostředí

Změna kompetencí České inspekce životního prostředí od 1. 1. 2024

vydáno 14.01.2024

V souvislosti se změnou zákona o ochraně přírody a krajiny již České inspekci životního prostředí nebudou příslušet žádné kontrolní kompetence ve vztahu k fyzickým osobám nepodnikajícím. Tuto kompetenci budou mít nadále pouze obecní úřady obcí s rozšířenou působností, krajské úřady a ostatní orgány ochrany přírody....

Téma: Životní prostředí

Nová zelená úsporám Light se v půlce ledna otevře ještě většímu okruhu domácností

vydáno 11.12.2023

Úspěšný program pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy letos podpořil 50 tisíc žadatelů částkou bezmála 6 miliard korun. Domácnosti díky zateplení, výměně oken a vchodových dveří i solárnímu ohřevu vody významně ušetří na výdajích za energie už letos a dál i v příštích letech. Kvůli nutnému navýšení alokace a...

Téma: Bydlení / Životní prostředí


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz