Česká okna a dveře v testech ČOI prošly

Česká obchodní inspekce průběžně kontroluje dodržování zákonných parametrů stavebních výrobků. Naše republika se v rámci mezinárodních aktivit skupiny pro spolupráci dozoru nad stavebními výrobky zúčastnila výzvy ke společnému dozoru nad trhem s několika dalšími členskými státy EU. Společná výzva se týkala kontroly oken podle harmonizované normy, která je povinná pro okenní a dveřní výplně. Na základě podkladů navržených touto skupinou byl ČOI vypracován projekt, jehož obsahem je kontrola a dozor těchto produktů dle ČSN.

Výsledky kontrol prokázaly, že okna a dveře vyrobená mimo Českou republiku, nevyhovují. Jako jediný obstál český výrobek, který splnil všechny požadované normy.

Česká obchodní inspekce provedla v rámci projektu A16004 AdCo CPR – okna, dveře dle ČSN EN 14351-1+A1 kontroly u 13 hospodářských subjektů zabývajících se výrobou nebo distribucí oken a dveří. Obsahem tohoto projektu je kontrola a dozor produktů dle ČSN (A16004 AdCo CPR – okna, dveře dle ČSN EN 14351-1+A1). Inspektoři se zaměřili na kontrolu příslušné dokumentace daného produktu jako je například prohlášení o vlastnostech, technickou dokumentaci, bezpečnostní informace nebo označení CE výrobku (tzn. prohlášení o shodě - CE Conformity Declaration je dokument, kterým výrobce dokladuje, že správně posoudil shodu výrobku s požadavky příslušných nařízení vlády. Tento dokument je nutnou podmínkou uvedení výrobku na trh na základě posouzení daného výrobku s požadavky konkrétního nařízení vlády). Dále byly provedeny laboratorní testy, které zkoumaly prostupnost tepla, vodotěsnost, odolnost proti zatížení větrem a průvzdušnost vybraných produktů. Akreditovaným pracovištěm byly realizovány zkoušky, které posoudily dané vlastnosti produktu, který výrobce deklaruje.

Zjištěná porušení

- porušení nařízení Evropského Parlamentu a Rady (EU) č. 305/2011, kterým se stanoví harmonizované podmínky pro uvádění stavebních výrobků na trh. Toto nařízení upravuje technické požadavky na výrobky a stanovuje povinnosti hospodářských subjektů (výrobců, dovozců a distributorů) při uvádění a dodání výrobků na trh. Při kontrole oken a dveří v rámci tohoto projektu bylo zjištěno, že z celkového počtu 13 hospodářských subjektů 11 výrobců a distributorů nepostupovalo v souladu s požadavky nařízení EU č. 305/2011. Nejvíce porušení bylo zaznamenáno u výrobců. Převážně se jednalo o nedostatky v obsahu prohlášení o vlastnostech a připojení označení CE.
- při 4 kontrolních odběrech a následných laboratorních zkouškách nezávislým akreditovaným pracovištěm bylo 75 % výrobků vyhodnoceno jako nevyhovující. Jednalo se převážně o zahraniční výrobce z Německa, Rumunska a Maďarska. Zkouškou byly zjištěny jiné vlastnosti, než deklaroval výrobce. Český výrobek, odebraný jako vzorek, vyhověl zkouškám jako jediný.
- v rámci mezinárodní akce bylo ČR provedeno celkem 13 kontrol hospodářských subjektů, z toho bylo 8 v postavení výrobce a 5 v postavení distributora. Bylo zkontrolováno 29 typů oken, balkonových a vchodových dveří. Z toho 12 typů výrobků bylo zjištěno závadných (např. nedostatky ve značení, průvodní dokumentaci, rozpor kontrolovanou osobou deklarovaných a zkouškou zjištěných parametrů a hodnot výrobků), což představuje 41 % podíl zjištěných nedostatků
- dále bylo v rámci těchto 13 kontrol zjištěno, že 5 výrobců a 2 distributoři nedodrželi formální nesoulad spočívající v nedostatcích týkajících se zejména označení CE


Uložené sankce

Všechny kontrolované hospodářské subjekty byly požádány, aby zjištěný chyby odstranily, což také učinily. ČOI proto nepřijala žádná nutná opatření, jejichž cílem by bylo omezení či zákaz dodávání stavebního výrobku na trh.

Závěr

ČOI se při kontrolní akci zaměřila na distributory a výrobce oken a dveří. Jednalo se především o dodržování dokladů k produktu, značení, průvodní dokumentaci poskytnutých výrobcem (označení CE, další značení, bezpečnostní informace, návody a pokyny), kontrolu technické dokumentace a prohlášení o vlastnostech výrobku. Kontrola ČOI byla zaměřena buď na prodej standardních oken a dveří prodávaných distributorem, a to převážně v obchodních řetězcích, nebo na výrobce, kteří zhotovují produkty přímo. Vhledem k tomu, že se jedná o stavební materiál, který si obvykle spotřebitel nechává zhotovit na míru, nemají příslušní výrobci, ve většině případů, daný produkt fyzicky k dispozici. U oken a dveří probíhá přímý prodej výrobcem až po uzavření závazné objednávky a jejich výrobě. Jedná se o výrobky vyšší ceny, které jsou vyráběny podle požadavků zákazníka s ohledem na specifické rozměry výrobků. V případě prodeje přes distributorské sítě se obvykle jedná o okna a dveře, které spotřebitelé využívají ke stavbám menšího rozsahu a nižších energetických nároků. Jsou to například zahradní domky, garáže a sauny.


Kontakt pro média: Mgr. Jiří Fröhlich, tiskový mluvčí ČOI tel.: 602 105 376, e mail: jfrohlich@coi.cz


Téma: Ochrana spotřebitele, Zdroj: Česká obchodní inspekce, Ilustrační obrázek: Pixabay
25.01.2017 (autor Redakce)



Související

Srovnávač nabídek dodavatelů elektřiny a plynu

vydáno 27.03.2024

Pokud uvažujete o změně dodavatele elektřiny nebo plynu, vyzkoušejte srovnávač nabídek Energetického regulačního úřadu, nyní s novou funkcí načítání dat z faktury dodavatele. Srovnávač ERÚ aktuálně porovnává nabídky od 33 dodavatelů elektřiny a 30 dodavatelů plynu.

Téma: Ochrana spotřebitele

Nastavení záloh na dodávku energií

vydáno 19.02.2024

Energetický regulační úřad řeší ve zvýšené míře důsledky špatně nastavených záloh na dodávky energií. Ty mohou ve vyúčtování vést nejen k vysokým nedoplatkům (nízké zálohy), ale i přeplatkům (vysoké zálohy) až v řádu desetitisíců, které někteří dodavatelé odmítají svým zákazníkům vracet. V období, kdy mnoha...

Téma: Ochrana spotřebitele

Vysoká kvalita potravin oceněných značkami KLASA a Regionální potravina

vydáno 24.01.2024

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) pravidelně uskutečňuje kontrolní akce se zaměřením na potraviny oceněné značkami KLASA a Regionální potravina. Výsledky za rok 2023 potvrdily, obdobně jako v minulých letech, jejich velmi vysokou jakost a bezpečnost. Z hlediska zjištění SZPI se jedná o jednu z nejméně...

Téma: Ochrana spotřebitele


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz