https://www.pragodata.com/ict-bezpecnost-a-kyberbezpecnost#sofie

Zvýšení přídavků na děti schválila Poslanecká sněmovna

Návrh ministryně práce a sociálních věcí na zvýšení přídavků na děti schválila Poslanecká sněmovna. Pokud to nezmění Senát, tak si pracující rodiny s dětmi výrazně pomohou. Kromě vyšší částky se rozšíří i okruh rodin, které na přídavek budou mít nárok. Nově na něj dosáhne přibližně půl milionu dětí, což je zhruba dvojnásobek dětí než dnes.

„Situace je dnes taková, že rodiny příjmově dosáhnou nároku na přídavek jen u jednoho dítěte z deseti, a to je prostě špatně. Rodiny, které se snaží, pracují a stejně mají málo, ty je třeba podpořit. Zaslouží si vědět, že na to nejsou samy a že jim stát pomůže,“ konstatovala ministryně Jana Maláčová a dodává: „Rozšířením nároku ukončíme absurdní situaci, kdy na přídavek na dítě nedosáhnou ani děti, jejichž rodiče pracují za minimální mzdu. Cílíme jednoznačně na podporu pracujících rodin s nízkými příjmy.“

Reálná hodnota přídavků na děti klesla od roku 2008, kdy se jeho výše měnila naposledy, o víc než čtvrtinu. Současné navýšení o 26 % tak dorovná tuto ztrátu. I nadále je zachována motivační výměra pro pracující rodiny, která bude navýšena ze současných 300 Kč na 500 Kč.Návrh zároveň obsahuje zásadní rozšíření okruhu nezaopatřených dětí, které na přídavek budou mít nárok. Navrhuje se zvýšit hranici příjmu rodiny, od které mají nárok na tuto dávku. Doposud byl hranicí 2,7násobek životního minima rodiny, nově to bude 3,4násobek. Jen zvýšením hranice příjmu pro přídavek na dítě se podpoří jednou tolik dětí jako je tomu dnes, tedy o 250 tisíc dětí více. Celkem by tak mohlo být podpořeno zhruba 20 % všech nezaopatřených dětí.Shrnutí hlavních parametrů novely, která nyní poputuje do Senátu:
• Zvýšení částek přídavku na dítě o 26 % a motivačního bonusu z 300 na 500 Kč.
• Rozšíření okruhu rodin s nárokem do 3,4 násobku životního minima rodiny.
• Nezapočítávání příjmů nezaopatřených dětí ze závislé činnosti do nároku na všechny dávky státní sociální podpory.
• Změna místní příslušnosti krajských poboček Úřadu práce ČR z místa trvalého pobytu na místo dle skutečného bydliště.
• Možnost jednorázového dovyplacení nevyčerpané částky rodičovského příspěvku při narození dalšího dítěte.
• Úpravy daňových předpisů v oblasti čerpání daňového zvýhodnění na děti.

Novelu zákona o státní sociální podpoře musí nyní projednat Senát a podepsat prezident republiky. Změny by měly začít platit od 1. července 2021.


26.04.2021 (autor Redakce)Související

Odstávka systému pro vydávání občanských průkazů a cestovních pasů

vydáno 23.07.2021

V souvislosti s přijímáním nového zákona o občanských průkazech a novely zákona o cestovních dokladech, nebude možné na přelomu července a srpna 2021 vyřizovat nové žádosti o cestovní doklady a občanské průkazy.

Téma: Cestovní doklady / Občanské průkazy / Právo a zákony

Vláda schválila věcný záměr zákona o vyvlastnění

vydáno 20.07.2021

Jeho hlavním cílem je zrychlení přípravy staveb zrychlením procesu vyvlastnění, a to zkrácením délky vyvlastňovacího řízení, snížením počtu a délky soudních řízení a urychlením zahajování staveb, které jsou na vyvlastňovacích procesech závislé.

Téma: Právo a zákony

Mimořádná a ochranná opatření - co aktuálně platí

vydáno 19.07.2021

V neděli 11. dubna skončil v České republice vyhlášený nouzový stav. Vláda proto schválila sérii mimořádných opatření, kterými Ministerstvo zdravotnictví zavádí protiepidemická opatření na základě pandemického zákona.

Téma: Doprava / Koronavirus / Podnikání / Právo a zákony / Volný čas a cestování / Vzdělávání / Zdravotnictví


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2021, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz