https://www.ebe.cz/ebe/prezentace.nsf/i/ram

Zvířata v cirkusech a chovech budou lépe chráněná

Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, kterou schválila vláda, zpřísňuje pravidla pro vystupování zvířat v cirkusech a pro jejich chovy. Zakazuje takzvané mazlící koutky, zavádí licence pro veřejná vystoupení, definuje pojem množírna a usnadňuje obcím možnost odebrání a hrazení péče za týraná zvířata. V zájmových chovech již nebude možné rozmnožovat některé šelmy a lidoopy, zakázané bude také venčení velkých šelem na veřejnosti.

„Novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání jsme upravili tak, aby lépe odpovídala současnosti, kdy stále více lidí chová exotické šelmy. Zároveň veřejnost oprávněně velmi bedlivě sleduje, jaká je péče o zvířata, která vystupují na veřejnosti. Důležitým bodem je také definice pojmu množírna, která dosud v legislativě chyběla. Teď budou mít inspektoři veterinární správy jasnou oporu v zákoně, která jim účinněji pomůže zasáhnout proti množírnám a lidem, kteří je provozují. Pokuta za protiprávní jednání pak může dosáhnout až půl milionu korun,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Provozovatelé cirkusů a další osoby, které veřejně vystupují s některými druhy šelem (všechny druhy velkých koček, puma americká, rys, gepard, všechny druhy medvědovitých a hyenovitých šelem, vlk obecný a pes hyenový) budou muset získat licenci od Státní veterinární správy. Povolení bude platné maximálně 5 let, pak bude nutné požádat o něj znovu. Za porušení podmínek nebo za týrání zvířat bude následovat okamžité odebrání licence a zákaz vystupování.

Je zcela zakázána drezura nově narozených slonů a delfínů. Už od roku 2004 se nesmí drezírovat nově narození primáti, ploutvonožci, někteří kytovci, nosorožci, hroši a žirafy.

Pokud se obec bude muset postarat o zvířata, protože majitel toho není schopen například kvůli náhlé hospitalizaci a účelně vynaložené náklady budou vyšší než 30 tisíc korun nebo v případech, kdy jsou týraná zvířata umístěna do náhradní péče a náklady přesahují 200 tisíc, může obec s rozšířenou působností požádat Ministerstvo zemědělství o jejich úhradu.

Nově se zavádí, co to je množírna. Dle zákona je to chov psů nebo koček, včetně jejich rozmnožování, v zařízení, včetně bytu, ve kterém jsou chováni a rozmnožováni v nevhodných podmínkách, které způsobují jejich utrpení, a ve větším počtu, který jim neumožňuje uspokojovat jejich fyziologické, biologické nebo etologické potřeby a to i v případech, kdy není hlavním cílem činnosti chovatele rozmnožování zvířat nebo dosažení zisku. Chovat nebo rozmnožovat psy nebo kočky v množírně je zakázáno. Za porušení bude hrozit pokuta až do 500 tisíc korun.

Chovatelé šelem v zájmových chovech budou muset absolvovat speciální kurz. Již nyní platí, že chovatel velkých šelem v zájmovém chovu musí mít povolení Krajské veterinární správy (platné na 3 roky), její inspektoři chov kontrolují.

Novela navrhuje zákaz prodeje psů, koček a primátů v obchodech se zvířaty.

Budou zakázány takzvané „kontaktní zoo“ a mazlící koutky. Například už nebude možné odebírat vybrané druhy šelem a lidoopy od matky a jejich umělé dokrmování. Zákon zároveň nepovoluje venčení šelem na veřejnosti.

Sdružení a podnikatelé, kteří se zabývají chovem zvířat a mají tři a více fen, budou vést evidenční list vrhu štěňat. Při darování nebo prodeji štěněte mladšího než půl roku ho budou muset předat novému majiteli spolu s informací o dosavadním způsobu krmení štěněte a popisem péče o něj.

Podle předpokladů začne novela zákona na ochranu zvířat proti týrání platit v prvním čtvrtletí roku 2020.


Téma: Zemědělství, Zdroj: Ministerstvo zemědělství, Obrázek: Pixabay
29.05.2019 (autor Redakce)Související

SZIF vydává rozhodnutí na Welfare

vydáno 19.06.2019

V nejbližší době obdrží zemědělci výplaty na Welfare. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který administruje zemědělské dotace, začíná od 18. června vydávat rozhodnutí na Dobré životní podmínky zvířat, takzvaný Welfare. O dotaci si v roce 2018 požádalo 910 žadatelů, na výplaty je počítáno s částkou zhruba 734...

Téma: Zemědělství

Lesníci dostanou od MZe příspěvky na techniku k péči o lesy a lesní školky

vydáno 12.06.2019

Lesníci mohou ještě letos získat až 210 milionů korun na nákup techniky, kterou můžou využít k péči o lesy a lesní školky. Je to další krok Ministerstva zemědělství, jak jim usnadnit boj s kůrovcovou kalamitou. Nový program Investiční úvěry Lesnictví Ministerstvu schválila vláda.

Téma: Zemědělství

V ČR se po třech letech objevila hniloba včelího plodu

vydáno 05.06.2019

V České republice byla po třech letech prokázána nebezpečná nákaza včel – hniloba včelího plodu. Nákaza se objevila na stanovišti včel v okrese Semily v Libereckém kraji. Včelstva v ohnisku včetně úlů byla v souladu s platnou legislativou usmrcena a zlikvidována spálením. Aby zamezila možnému šíření nákazy, stanovila...

Téma: Zemědělství


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2019, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz