Způsoby získání obchodní společnosti

Podnikání prostřednictvím společnosti se těší velké oblibě. Není se čemu divit, společnost poskytuje ve srovnání s podnikáním jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) mnoho výhod, které by měl znát a zvážit každý (začínající) podnikatel.

Pokud přemýšlíte o založení vlastní společnosti, měli byste vědět, že kromě založení firmy vlastními silami existují ještě další způsoby, jak obchodní společnosti získat. Můžete si zakoupit tzv. ready made společnosti, a to buď ready made s.r.o. nebo akciovou společnost. Dalším způsobem je tzv. založení společnosti na míru.

Založení společnosti

Přestože na internetu najdete mnoho zaručených návodů, jak si založit společnost, je vhodné seznámit se přímo s příslušnými zákony. Může se totiž stát, že články nebudou aktuální vzhledem ke změně právní úpravy.

Zjednodušeně řečeno, pro založení společnosti je třeba navštívit notáře a nechat si vyhotovit zakladatelský dokument společnosti, který musí obsahovat všechny zákonem stanovené náležitosti. Tento dokument je poté nezbytnou přílohou návrhu na zápis společnosti do obchodního rejstříku, který je pro založení společnosti nezbytný. Společnost vzniká až dnem, kdy je zapsána do obchodního rejstříku a od této doby může sloužit k účelu, pro který byla založena, tedy k podnikání.

Koupě ready made společnosti

Podstata ready made společností spočívá v tom, že byly založeny pouze za účelem jejich následného prodeje podnikateli, který je může rovnou využívat pro svou činnost, aniž by musel absolvovat administrativně i časově náročný proces založení společnosti. Tyto společnosti do doby, než jsou prodány, nevykazují žádnou činnost, nemají proto žádné dluhy, které by na nového společníka přešly.

Koupě již založené firmy je nejrychlejší způsob získání společnosti. Je nezbytné zajistit pouze změnu zápisu společníka v obchodními rejstříku, o což se ve většině případů postará přímo prodejce. Změna zápisu poté proběhne do několika dnů, je však možné žádat i expresní zápis do druhého dne.

Založení společnosti na míru

Pokud máte specifické požadavky a žádná z nabízených ready made společností je nesplňuje, přes to se nechcete pouštět sami do zakládacího procesu, můžete využít služby založení společností na míru. Založení společnosti podle konkrétních požadavků provádějí většinou také všichni poskytovatelé ready made společností. Společnost bude založena sice přímo Vámi, ale s pomocí profesionála, čímž Vám odpadnou veškeré starosti s tím spojené. Budete tak mít jistotu, že společnost bude založena v souladu s platnou právní úpravou a nedojde k odmítnutí návrhu na zápis do obchodního rejstříku pro nedodržení zákonných požadavků.

Každá z uvedených možností má své výhody i nevýhody. Založení společnosti vlastními silami je sice nejméně nákladné, ale jedná se o poměrně složitý proces. Koupě společnosti představuje nejrychlejší způsob, jak začít podnikat, musíte však počítat s vyššími náklady, než kdybyste si společnost založili sami, a také s tím, že dříve založená firma nemusí splňovat všechny Vaše požadavky. S vyšší cenou musíte počítat také při založení společnosti na míru profesionálem, na druhou stranu budete mít jistotu, že celý zakládací proces proběhl správně.


03.02.2021 (autor Komerční článek)Související

Termín pro podání daňového přiznání

vydáno 05.03.2021

Posledním dnem pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2020 je 1. duben 2021. Letos může veřejnost pro odevzdání daňového přiznání využít online finanční úřad, který nabízí možnost pohodlného a jednoduchého odevzdání z pohodlí domova. Výhodou je i to, že fyzické osoby, které podají daňové přiznání...

Téma: Daně / Podnikání

Podání Přehledu o příjmech a výdajích vyřídíte jednoduše a online přes ePortál ČSSZ

vydáno 05.03.2021

Česká správa sociálního zabezpečení důrazně apeluje (nejen) na OSVČ, které nyní začínají podávat Přehledy o příjmech a výdajích za rok 2020, aby tak činily výhradně elektronickou formou, případně prostřednictvím podatelen či schránek umístěných zpravidla u vstupů příslušných správ sociálního zabezpečení.

Téma: Daně / Podnikání / Sociální zabezpečení

Nouzový stav a mimořádná opatření - co aktuálně platí

vydáno 04.03.2021

Od soboty 27. února platí na území České republiky nový nouzový stav na 30 dnů, tedy do 28. března. Od 1. března dochází vzhledem k současné epidemické situaci ke zpřísnění zejména v oblasti volného pohybu, maloobchodu a služeb a ve školství.

Téma: Doprava / Koronavirus / Podnikání / Právo a zákony / Volný čas a cestování / Vzdělávání / Zdravotnictví


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2021, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz