Zimní pneumatiky - zákon a praxe

Zákon o silničním provozu stanovuje povinnost užít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března. V tomto období musí mít vozidlo zimní pneumatiky vždy, pokud se nachází na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo tyto jevy lze vzhledem ke klimatickým podmínkám očekávat.

Řidiči musí dále počítat i se značkou „Zimní výbava“. Obce mají možnost dopravní značku umístit na svém území. Tam, kde dopravní značka „Zimní výbava“ bude umístěna, musí mít vozidlo zimní pneumatiky za všech okolností.

 

Zimní pneumatiky jsou v období, kdy teploty dlouhodobě klesnou pod 7 °C, jedním ze základních předpokladů bezpečné jízdy. Zimní pneumatika se kvůli odlišné stavbě i materiálu lépe přizpůsobuje nízkým teplotám. 


Jak poznat zimní pneumatiku

 
Dle české legislativy stačí mít pneu s označením M+S, M.S. M/S nebo MS. Pokud si ale chcete být jisti, že vaše pneumatika zvládne dobře jízdu za všech zimních podmínek, vyžadujte pneumatiku s alpským symbolem – tedy sněhovou vločkou uvnitř trojité hory.

Zákon požaduje minimální hloubku dezénu u osobních vozidel 4 mm, u nákladních 6 mm. Obecným doporučením je pravidlo 4x4x4: tedy čtyři stejné zimní pneumatiky, maximálně čtyři roky staré, s hloubkou dezénu minimálně čtyři milimetry. Záleží ale na opotřebení konkrétní pneumatiky.  Pokud jde o trvanlivost, stará může být pneumatika například až 6 let, ale počítá se od doby vyjetí, ne dle DOT kódu. Důležité je kontrolovat vhodný rozměr dle technického průkazu, tlak v pneu, stav pneu a hloubku dezénu po celé šíři kontaktní plochy s vozovkou.

 
Zimní pneu v zahraničí
  
Francie

 • Zimní pneumatiky jsou povinné dle klimatických podmínek bez určení období.
 • Pokuta 135 Eur.

Itálie
 • Zimní pneumatiky jsou povinné dle klimatických podmínek v období od 1. listopadu do 15. dubna, ale v oblasti Val d´Aosta (území ohraničené Mount Blanc, Matterhorn, Alpi Graie) jsou povinné po celou dobu od 15. října do 15. dubna.
 • Pokuta 85 až 338 Eur.

Švýcarsko                                                  
 • Zimní pneumatiky nejsou povinné, ale ten, kdo zablokuje silnici s letními pneumatikami, obdrží vysokou pokutu za blokování komunikace.

Slovensko
 • Zimní pneumatiky jsou povinné pro osobní vozidla dle klimatických podmínek, přesné datum tam není stanoveno.
 • Pokuta 60 Eur.

Rakousko
 • Zimní pneumatiky jsou povinné od 1. listopadu do 15. dubna dle klimatických podmínek.
 • Pokuta v nezávažných případech 60 Eur, ale pokud zablokujete komunikaci až 5000 Eur.

Polsko
 • Zimní pneumatiky jsou jen doporučené.

Německo
 • Zimní pneumatiky jsou povinné dle klimatických podmínek.
 • Vozidlo musí být v zimním období připraveno na zimu, tedy musíte mít zimní směs v nádobce ostřikovačů.
 • Alpský symbol platí jen pro nové pneumatiky v Německu (pro staré je přechodné období do 2024)
 • Pokuta 80 Eur.

Téma: Doprava, Zdroj: BESIP, Obrázek: Pixabay
06.11.2018 (autor Redakce)



Související

Od každé 6. dopravní nehody její viník ujede, ukázala analýza

vydáno 15.02.2019

V roce 2018 došlo na českých silnicích k 17 872 dopravním nehodám, od kterých jejich viníci ujeli. „V průměru tak každých 30 minut odjede od nehody její viník,“ upozorňuje na nebezpečnou bilanci Tomáš Neřold, vedoucí Besipu. Protože za loňský rok bylo spácháno 104 764 dopravních nehod, znamená to, že přibližně každá...

Téma: Doprava

Ministerstvo dopravy - nejčastější přestupky v roce 2018

vydáno 06.02.2019

Nejvíce řidičů dostane body za překročení rychlosti, nepřipoutání se bezpečnostním pásem a za řízení s mobilem v ruce. Loni bylo zaznamenáno celkem 395 tisíc přestupků a trestných činů, za které dostali řidiči body. Aktuálně je v registru řidičů 6,8 milionů lidí, z toho alespoň nějaký bod má 7 procent z nich, tedy...

Téma: Doprava

Vláda podpořila zavedení elektronických dálničních známek, zdražovat se nebude

vydáno 06.02.2019

Dálniční poplatek půjde zaplatit elektronicky. Umožní to vládou schválená novela zákona o pozemních komunikacích, která putuje do Poslanecké sněmovny. Možnost platby za používání dálnic prostřednictvím internetu či mobilní aplikace má začít fungovat od roku 2021. Roční kupon bude i nadále stát 1 500 korun, horní...

Téma: Doprava

Anketa

Dostal(a) jste v roce 2018 body za spáchání přestupku?

ano  11
ne  55

Hlasovalo 66 návštěvníků.


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2019, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz