Začátkem srpna došlo u NBÚ k zásadní změně

V pátek 14. 7. 2017 byl ve Sbírce zákonů publikován zákon číslo 205/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 181/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti a o změně souvisejících zákonů (zákon o kybernetické bezpečnosti). Zákon nabyl účinnosti dne 1. srpna 2017.

Jedním z důsledků novelizace zákona o kybernetické bezpečnosti je, že od 1. srpna 2017 už NBÚ není gestorem problematiky kybernetické bezpečnosti a zároveň národní autoritou pro tuto oblast. K prvnímu srpnu převzal tyto kompetence nově vniklý Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Základní komponentu nově vzniklého úřadu tvoří NCKB, které se k 1. 8. 2017 vydělilo ze struktur NBÚ společně s dalšími částmi NBÚ, kterými jsou ochrana utajovaných informací v informačních a komunikačních systémech, kryptografická ochrana a neveřejná služba v rámci družicového systému Galileo. Od výše uvedeného data tedy veškerou agendu z oblasti kybernetické a informační bezpečnosti přebral nově vzniklý úřad NÚKIB.

NBÚ zůstává ústředním správním úřadem pro ochranu utajovaných informací v oblastech fyzické bezpečnosti, administrativní bezpečnosti, průmyslové bezpečnosti, personální bezpezpečnosti a bezpečnostní způsobilosti.

NÚKIB je nově ústředním správním orgánem pro kybernetickou bezpečnost včetně ochrany utajovaných informací v oblasti informačních a komunikačních systémů a kryptografické ochrany. Dále má na starosti problematiku neveřejné služby v rámci družicového systému Galileo.

Podrobnější informace k novele zákona o kybernetické bezpečnosti najdete na stránkách NCKB (od 1. 8. 2017 NÚKIB) zde.


04.08.2017 (autor Redakce)Související

Regionální semináře MPO a CzechInvestu k GDPR

vydáno 09.02.2018

V souladu se svou strategií pro intenzivní šíření osvěty k GDPR zahajuje Ministerstvo průmyslu a obchodu, ve spolupráci s Agenturou pro podporu podnikání a investic CzechInvest, Hospodářskou komorou ČR, Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR a dalšími partnery, sérii regionálních seminářů.

Téma: Podnikání / Právo a zákony

Vláda schválila novelu zákoníku práce v oblasti výpočtu náhrady za ztrátu na výdělku

vydáno 08.02.2018

Vláda schválila návrh zákona z dílny MPSV, kterým se mění zákoník práce a další související zákony ve spojitosti s tím, aby již nadále v praxi nedocházelo k odlišnému přístupu u výpočtu náhrady za ztrátu na výdělku u zaměstnanců, kterým je tato náhrada poskytována při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání, a tím ke...

Téma: Právo a zákony / Zaměstnanost

Vláda podpořila novelu urychlující výstavbu

vydáno 08.02.2018

Vláda podpořila novelu zákona č. 416/2019 Sb., o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury, kterou inicioval ministr dopravy a poslanec Dan Ťok. Přijetím kompromisního poslaneckého návrhu, na němž je shoda napříč politickými stranami, dojde ke zkrácení až třináctiletého cyklu, který si dnes...

Téma: Doprava / Právo a zákony

Anketa

Využíváte příspěvků zdravotních pojišťoven na očkování?

ano  34
ne  59

Hlasovalo 93 návštěvníků.


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2018, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz