Začala sezóna farmářských trhů

Příchod jara je v České republice již více než deset let spojen také se startem sezóny oblíbených farmářských trhů. Přestože začátek trhů v letošním roce o několik týdnů zpozdila omezení spojená s nákazou COVID-19, na mnoha místech se už trhy konají.

Vzhledem k tomu že venkovní prodej potravin živočišného původu s sebou nese určitá zvýšená rizika, jsou prodejci pod důsledným dohledem veterinárních inspektorů. V loňském roce provedli veterinární inspektoři na trzích přes 430 kontrol, což bylo meziročně o 23 procent méně. Pokles počtu kontrol jednoznačně souvisí s pandemií COVID-19. Podíl kontrol se závadou dosáhl podobně jako v roce 2019 zhruba třináct procent.

Alespoň jedno porušení předpisů zjistili veterinární inspektoři loni v 57 případech, o rok dříve jich bylo 76.  Výše v roce 2020 uložených pokut přesáhla 370 000 Kč, v roce 2019 to bylo přes 480 000 Kč. Trhů, které nabízejí potraviny živočišného původu, a proto podléhají dozoru SVS, je v ČR v současnosti okolo 290.

Celkový počet závad zjištěný při kontrolách na trzích v loňském roce dosáhl 142. Při jedné kontrole totiž může být zjištěno i několik závad najednou. Nejčastěji inspektoři zjistili porušení správné výrobní a hygienické praxe, mezi tato pochybení spadá například nedostatečná ochrana produktů vůči vnější kontaminaci či nedodržení teplotního řetězce (53 případů) a označování výrobků (31 x), často se vyskytly také problémy během manipulace s produkty (26 x), ve 24 případech byl neznámý či nejasný původ nabízených produktů.

„Podíl kontrol se závadou z dlouhodobého hlediska klesá, což je jistě pozitivní skutečnost. V minulosti se blížil i jedné třetině z provedených kontrol, dnes končí zjištěním závady zhruba jedna kontrola z osmi,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Již před několika lety v souvislosti s rostoucím trendem trhů nabízejících místní zemědělské a potravinářské produkty publikovala SVS zejména pro prodejce takzvané Desatero. Jeho aktualizovaná verze je dostupná na internetových stránkách SVS.

SVS připomíná, že prodejce má zákonnou povinnost zákazníka dostatečně informovat o prodávaném zboží. Při jakékoliv pochybnosti je dobré se prodejce doptat, pokud se nakupujícímu něco nezdá, zboží nekupovat. V případě vážných nesrovnalostí je možné se obrátit na krajskou veterinární správu, která prošetří každý případ týkající se potravin živočišného původu. Počet podnětů upozorňujících na nekalé praktiky loni meziročně vzrostl z předloňských 10 na 13.


30.04.2021 (autor Redakce)Související

Stanovisko Ministerstva zemědělství k aktuálním omezením v oblasti myslivosti a rybářství

vydáno 06.05.2021

Vydávat stanoviska k mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví v záležitosti bránění šíření onemocnění Covid-19 je oprávněno přednostně Ministerstvo zdravotnictví.

Téma: Volný čas a cestování / Zemědělství

Ve státní svátek 8. května opět platí zákon o zákazu prodeje

vydáno 05.05.2021

Česká obchodní inspekce upřesňuje na základě mnoha novinářských, spotřebitelských i podnikatelských dotazů, že zákon zakazující prodej ve vybrané státní svátky 8. května 2021 platí.

Téma: Ochrana spotřebitele

Novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích

vydáno 28.04.2021

Od 12.5.2021 začíná platit novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích. Novela přináší dlouho diskutovaný zákaz prodeje tzv. potravin dvojí kvality.

Téma: Ochrana spotřebitele / Právo a zákony / Zemědělství


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2021, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz