Výzva na zateplování bytových domů a novelizovaný program Výstavba jsou zahájeny

Dne 2. března byl zahájen příjem žádostí do programu Zateplování, který je učen na energetickou modernizaci bytových domů v České republice s výjimkou hlavního města Prahy. Poskytované úvěry jsou bezúročné. Pokračuje též příjem žádostí do dotačně-úvěrového programu Výstavba pro obce, který byl po četných jednáních se starosty a starostkami v důležitých bodech novelizován.

„Požadavky na energetické standardy jsou nekompromisní, a protože náklady na modernizaci nejsou nízké, věřím, že finanční pomoc Fondu potenciální žadatelé využijí. Vylepšili jsme také program Výstavba pro obce, který po rozhovorech se starosty a starostkami doznal významných změn. Díky jeho novelizaci bude pro obce jistě zajímavější,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
 
V případě programu Zateplování byly finance vyčleněny z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Program je určen pro vlastníky nebo spoluvlastníky bytových domů nebo nemovitostí, jejichž součástí je bytový dům, není ho však možné využít pro zateplování domů v Praze. Maximální výše úvěru je 90 milionů korun, nejméně si lze půjčit 500 tisíc korun. Nejdelší doba splatnosti úvěru je stanovena na 20 let. Na zateplení je možné využít i kombinaci úvěru a dotace, kterou poskytuje Ministerstvo pro místní rozvoj v rámci výzvy IROP. Podmínkou pro poskytnutí úvěru je dosažení nejméně 20% úspory spotřeby energie oproti stavu před modernizací. Žádost o úvěr je třeba podat ještě před zahájením stavebních prací.
 
Novelizovaný program Výstavba pro obce umožní obcím využít dotaci či úvěr i na jiné, nežli zatím definované objekty. Např. přestavbu rodinných domů na bytové domy, brownfieldy, nástavby, vestavby, přístavby. Důležitá bude také změna příjmových kritérií u sociálních bytů. Bude možné rekonstruovat i objekty, které v době podání žádosti nejsou využívány pro bydlení. Očekáváme tedy výrazný nárůst zájmu o program ze strany obcí, protože jsme vyšli vstříc téměř všem jejich argumentům, které jsme akceptovali a respektovali, protože starostové a starostky jsou ti, kdo znají nejlépe svoji potřebu a situaci.


03.03.2020 (autor Redakce)Související

Další obce vybudují protipovodňové systémy a zabezpečí svahy

vydáno 15.10.2020

Obce a kraje mají šanci zvýšit bezpečnost svých obyvatel před extrémy počasí. Nové dotace z Operačního programu Životní prostředí přispějí na zpracování digitálních povodňových plánů, pořízení protipovodňových varovných systémů i nápravu nebezpečných svahových nestabilit.

Téma: Ekonomika a finance / Samospráva a regiony / Životní prostředí

Daň z nabytí nemovitých věcí se ruší

vydáno 29.09.2020

S účinností zákona o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí došlo dne 26. září 2020 ke zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, a to se zpětnou účinností pro případy, kdy byl vklad práva do katastru nemovitostí proveden v prosinci 2019 a později. Daň z nabytí nemovitých věcí se tedy již nebude vztahovat na ty případy,...

Téma: Bydlení / Daně

Vláda schválila nový stavební zákon

vydáno 25.08.2020

Vláda ČR schválila nový stavební zákon. „Nový stavební zákon je součástí programového prohlášení vlády. Slíbili jsme, že bude přijat v tomto funkčním období a děláme pro to maximum. Dnešek je dalším důležitým krokem, abychom slib občanům dodrželi,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Nový stavební...

Téma: Bydlení / Právo a zákony


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2020, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz