https://www.pragodata.com/ict-bezpecnost-a-kyberbezpecnost

Významná pomoc pro osoby s poruchou autistického spektra a osoby s demencí

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Díky ní se rozšíří okruh osob, kterým stát pomáhá s pořízením motorového vozidla, nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku získají také osoby s demencí. Rovněž se zjednoduší administrativa příspěvku na mobilitu i příspěvku na zvláštní pomůcku.

Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku i pro osoby s demencí
Mezi ty, kterým vznikne nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku, budou patřit i osoby s
demencí. Získají pomoc např. s pořízením plošin, nájezdových ližin, schodolezů, úprav koupelny a WC. V případě úprav koupelny a WC přitom obdrží příspěvek až do výše 350 tisíc Kč, v případě instalace plošiny až 400 tisíc Kč. Dnes osoby s demencí nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku nemají. Demence je závažný zdravotní problém a je jedním z nejčastějších postižení u seniorů. MPSV považuje za nutné tyto osoby a jejich rodiny podpořit, a to mimo jiné s ohledem na očekávaný nárůst počtu osob s demencí.

Příspěvek na pořízení motorového vozidla pro osoby s PAS
Nárok na příspěvek na pořízení motorového vozidla až do výše 200 tisíc Kč nově vznikne i lidem se závažným funkčním dopadem poruch autistického spektra (PAS), aniž je u nich přítomno mentální postižení určité hloubky.
Současná právní úprava umožňuje poskytnout osobám s PAS příspěvek na zvláštní pomůcku na pořízení motorového vozidla a speciální zádržní systém pouze, pokud mají rovněž mentální retardaci určité závažnosti. Nově nárok získají i osoby s PAS, u nichž se i přes zavedenou léčbu vyskytují závažné projevy agrese, kvůli kterým např. nemohou využívat prostředky hromadné dopravy. Ministerstvo práce a sociálních věcí touto změnou podmínek nároku na příspěvek může každoročně pomoci zhruba 500 osobám se závažnými dopady PAS a jejich rodinám.

Zefektivní se řízení v oblasti pomoci pro osoby se zdravotním postižením
V případě příspěvku na zvláštní pomůcku na pořízení motorového vozidla bude upraven postup v případě, kdy je cena vozidla známa již před rozhodnutím o nároku. Odpadnou tak např. situace, kdy se nesnižuje výše příspěvku dle ceny vozidla a rozdíl v případě nižší ceny vozidla musí lidé vracet. U příspěvku na mobilitu se pak zjednodušuje postup při zastavení a obnovení výplaty příspěvku z důvodu hospitalizace. U vybraných zdravotních postiženích dojde také k nároku na průkaz pro osoby se zdravotním postižením automaticky bez časového omezení.

Změny obsažené v zákoně by měly platit od 1. ledna 2022. Novela nyní ještě čeká na podpis prezidenta republiky.


02.06.2021 (autor Redakce)Související

Mimořádná a ochranná opatření - co aktuálně platí

vydáno 15.06.2021

V neděli 11. dubna skončil v České republice vyhlášený nouzový stav. Vláda proto schválila sérii mimořádných opatření, kterými Ministerstvo zdravotnictví zavádí protiepidemická opatření na základě pandemického zákona.

Téma: Doprava / Koronavirus / Podnikání / Právo a zákony / Volný čas a cestování / Vzdělávání / Zdravotnictví

Novela realitního zákona

vydáno 11.06.2021

Senátem byla schválena novela zákona o realitním zprostředkování. O půl roku se tak prodlouží doba, do kdy musí všichni makléři složit odborné zkoušky.

Téma: Bydlení / Právo a zákony

Datum ukončení smlouvy najdete od ledna na faktuře za energie

vydáno 10.06.2021

Energetický regulační úřad vydal novou vyhlášku o vyúčtování, která nabyde účinnosti 1. ledna příštího roku.

Téma: Bydlení / Právo a zákony


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2021, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz