Výměna starého kotle za tepelné čerpadlo

Výběr nového vytápění vyžaduje velmi vysoké náklady. Ne každý investor si může dovolit zvolit instalaci tepelného čerpadla do svého bytového domu.

Naštěstí existují různé granty i preferenční půjčky a úvěry, které vám umožní projít zamýšleným plánem. Příspěvek od státu může být velmi velkorysý.

Proč vyměnit kotel na tuhá paliva za tepelné čerpadlo?

Většina konvenčních tepelných čerpadel může ohřívat vodu na teplotu 55 ° C nebo méně a s relativně vysokou teplotou zdroje energie. Zajišťuje ji zem nebo vodní nádrž, které nezamrzají ani v nejchladnějším mrazu v ne příliš velké hloubce. Pokud však má být zdrojem tepla vzduch, musíte vědět, že výměna uhelného kotle za něj nebude snadná, pokud má váš dům topný systém s tradičními topnými tělesy, protože jejich účinnost pak bude příliš nízká.

Řešením tohoto problému při výměně kotle za čerpadlo může být použití elektrického ohřívače integrovaného s tepelným čerpadlem při velmi nízké teplotě, ale pak musíte počítat s mnohem vyššími účty za elektřinu. Zvýšení teploty dodávky systému z 35 ° C (dostatečné pro podlahové vytápění) na 55 ° C (nutné u systémů s radiátory) zvyšuje spotřebu energie tepelného čerpadla o 30-35%. Z tohoto důvodu by měla být zvážena výměna uhelného kotle ve starém domě tepelným čerpadlem, když prochází generální rekonstrukcí, během níž může být provedena instalace nízkoteplotního vytápění a dům bude podroben tepelné modernizaci, díky čemuž se výrazně sníží potřeba energie na vytápění.

Zlepšování kvality ovzduší a snižování emisí skleníkových plynů nahrazováním zdrojů tepla a zlepšováním energetické účinnosti obytných budov jednou rodinou. Nástrojem k dosažení tohoto cíle je spolufinancování projektů prostřednictvím dotací.

Kotlíková dotace na tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla jsou jednou ze základních technologií obnovitelných zdrojů energie, které čerpají 75% své energie z prostředí a zbývajících 25% z elektřiny. To znamená, že z 1kW vložené elektřiny obvykle získáme 4kW tepelné energie. Tepelná čerpadla jsou nejúčinnější topná zařízení, zajišťují pohodlí, ekologii a ekonomickou ziskovost.

K vytápění budov lze použít různé typy tepelných čerpadel:

  • tepelné čerpadlo země (se svislými nebo vodorovnými kolektory nebo energetickým košem);
  • vzduchové tepelné čerpadlo, které se liší v účinnosti vytápění. Vzhledem k vysoké dostupnosti a snadné instalaci se používají nejčastěji.

Jedním ze způsobů, jak financovat výměnu kotle na tuhá paliva za tepelené čerpadlo, je kotlíková dotace. Získat zpět můžete 70 – 80 % nákladů, maximálně 127 500 Kč. Dotaci lze čerpat na nákup ekologického kotle na biomasu, plynového kondenzačního kotle nebo tepelného čerpadla.

Kotlíkovou dotaci může čerpat:

  • majitel nebo spoluvlastník rodinného domu;
  • majitel nebo spoluvlastník samostatného bytu v domě se samostatným pozemkem a hypotékou.

V případě, že spolu s kotlíkovou dotací čerpáte peníze z programu Nová zelená úsporám 2021, získáte další finanční bonusy.

17.03.2021 (autor Komerční článek)Související

Clo z Číny - jak probíhá celní řízení na zboží z Číny?

vydáno 06.04.2021

Nakupování na čínských e-shopech se řadí k oblíbeným cestám, jak při nákupech ušetřit. Evropští zákazníci si nakupování na asijském trhu spojili s rozmanitým výběrem zboží za ty nejvýhodnější ceny. Při nakupování z Číny však začíná být nutné myslet i na administrativní část.

Téma: Ekonomika a finance / Ochrana spotřebitele / Podnikání

Sčítání lidu, domů a bytů 2021

vydáno 22.03.2021

Sčítání začíná o půlnoci z 26. na 27. 3. 2021. Bezpečně a jednoduše se budete moci sečíst online. Elektronický sčítací formulář bude zpřístupněn na stránce scitani.cz nebo v mobilní aplikaci. Pokud se do 9. dubna nesečtete prostřednictvím internetu, budete muset vyplnit listinný sčítací formulář.

Téma: Bydlení

MMR - Výzva pro nestátní neziskové organizace

vydáno 09.03.2021

Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo výzvu pro nestátní neziskové organizace. Připraveno je pro ně 35 milionů korun. Žádosti budou přijímány do 7. dubna 2021.

Téma: Ekonomika a finance


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2021, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz