Vláda schválila zvýšení minimální mzdy

Vláda schválila zvýšení minimální mzdy o 1 000 korun na 16 200 korun. Spolu s ní se zvýší i nejnižší zaručené mzdy v osmi skupinách prací odstupňovaných zejména podle jejich složitosti a odpovědnosti.

„Polepší si díky tomu tedy nejen ti, co pracují za minimální mzdu, ale i statisíce dalších zaměstnanců, jejichž práce není adekvátně ohodnocená. Bohužel, vláda minimální mzdu zvýšila méně, než by bylo potřeba. Lidé, kteří pracují a snaží se, se mají ze své mzdy uživit,“ zdůraznila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Česká republika patří v rámci Evropské unie k zemím s jedním nejnižších poměrů minimální mzdy vůči průměrné mzdě. V roce 2017 byla tato relace jen 37,1 %. Díky růstu minimální mzdy v posledních letech však v roce 2022 dosáhne zhruba 41,7 % průměrné mzdy.

„Požadovali jsme navýšení na 18 tisíc korun, nyní se ale ani nepřibližujeme úrovni okolních zemí jako je Polsko nebo Slovensko, jejichž ekonomika přitom není ani tak výkonná jako naše,“ řekla Jana Maláčová. Ta dodala, že na Slovensku bude od ledna v přepočtu přibližně 16 440 korun a v Polsku cca 16 560 korun. Například na Slovensku přitom minimální mzda dosáhne 57 procent průměrné mzdy.

Růst minimální mzdy a nejnižších úrovní zaručené mzdy navýší i příjmy státu. Na sociálním pojištění by se mělo vybrat o 0,97 mld. Kč více než letos, příjmy ze zdravotního pojištění by se mohly zvýšit o zhruba 0,36 mld. Kč. Dle dostupných údajů lze předpokládat zvýšení ročních mzdových nákladů zaměstnavatelů v podnikatelské sféře o cca 5,69 mld. Kč, v nepodnikatelské sféře o zhruba 0,37 mld. Kč.

Minimální mzda podmiňuje růst nejnižších úrovní zaručené mzdy. Ty stanovují nejnižší cenu práce odstupňovaně podle její složitosti, odpovědnosti a namáhavosti. Jedná se o mzdu nebo plat, na kterou zaměstnanci mají podle nárok při týdenní pracovní době 40 hodin. Nejnižší úrovně zaručené mzdy platí pro zaměstnance, jejichž mzdy nejsou sjednány v kolektivních smlouvách a u zaměstnanců ve veřejných službách a správě. Typy práce se zařazují do 8 skupin a pro každou z nich je stanovena příslušná nejnižší úroveň zaručené mzdy.





08.11.2021 (autor Redakce)



Související

Malé a střední podniky mohou žádat o dotace na svou digitalizaci a využití nových technologií

vydáno 22.11.2023

Agentura pro podnikání a inovace (API), zprostředkující subjekt Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK), dnes zahájila příjem žádostí o dotace ve výzvě Digitální podnik – Technologie 4.0. O finanční podporu na svou digitalizaci a využití nových technologií mohou žádat malé a...

Téma: Ekonomika a finance / Podnikání

MPSV vyhlásilo výzvu Budování kapacit dětských skupin

vydáno 19.10.2023

V rámci Národního plánu obnovy vyhlásilo MPSV výzvu Budování kapacit dětských skupin. Výzva je zaměřena na podporu zcela nové výstavby, nákupu či rekonstrukce budov za účelem navýšení kapacit dětských skupin. Oprávněnými žadateli jsou subjekty spadající do tzv. občanského sektoru (nadace, obecně prospěšné...

Téma: Vzdělávání / Zaměstnanost

Více než čtyři procenta domácností a podnikatelů mají ceny zafixované nad cenovými stropy

vydáno 12.10.2023

Vyšší než současné zastropované ceny elektřiny nebo plynu by od 1. ledna 2024 mohla platit až 4,2 % domácností a podnikatelů-maloodběratelů, a to kvůli vysoko zafixovaným cenám vázaným na smlouvy na dobu určitou. Vyplývá to z průzkumu, který mezi dodavateli uskutečnil Energetický regulační úřad (ERÚ)[1]. Ačkoliv...

Téma: Bydlení / Ekonomika a finance / Podnikání


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz