Vláda schválila podporu cestovním kancelářím

Nově připravený program COVID Záruka CK, který připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu a projednalo ho s Ministerstvem pro místní rozvoj schválila vláda. Má za cíl zmírnit dopady pandemie koronaviru na cestovní ruch. Záruční schémata, s kterými nový program počítá, pomohou zejména malým a středním cestovním kancelářím splnit zákonnou povinnost pojištění ochrany proti úpadku. Podpora se bude poskytovat jeden kalendářní rok, tedy za „pojistné období“, které bylo zahájeno mezi 1. říjnem 2020 a 31. prosincem 2021. Žádosti o podporu budou přijímat pobočky Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB).

„Cestovní kanceláře čelí mimořádně velkému omezení podnikatelské činnosti. Nejen z pohledu pojišťoven se jedná o vysoce rizikový podnikatelský segment, který tvoří významnou část trhu se službami. Cestovním kancelářím se extrémně snížily tržby, snížila se jim tak schopnost dostát finančním závazkům a zajistit obchodní potřeby včetně zákonné povinnosti zajistit se proti úpadku,“ řekl vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a dodal: „Aktuální předpokládaná alokace programu je cca 300 milionů korun. Na podporu by mělo dosáhnout 91 % cestovních kanceláří v České republice, program se totiž zaměřuje zejména na podporu malých a středních kanceláří. O systémovém řešení pro velké cestovní kanceláře se jedná.“

„Celý obor cestovního ruchu je stále pod nesmírným tlakem a jeho budoucnost z velké části závisí na naší schopnosti popasovat se s pandemií. To se samozřejmě týká i cestovních kanceláří. Rizikovost jejich podnikání se pak odráží v omezenějších možnostech pojištění proti úpadku. Proto nyní přicházíme s další, inovativní formou pomoci. Kvituji spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu, Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou i profesními asociacemi,“ dodala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. 

Program počítá se schématem portfoliové záruky ČMZRB poskytnuté cestovní kanceláři (ve prospěch pojišťovny) sjednávající si ochranu pro případ úpadku podle § 6 zákona č. 159/1999 Sb. Bankovní záruku by mělo být možné využít jako součást pojištění záruky pro případ úpadku nebo bankovní záruky pro případ úpadku.

„Bankovní záruka ČMZRB má činit 75 % z požadované spoluúčasti cestovní kanceláře do 30% limitu pojistného plnění, tedy maximální pojistné částky, nejvýše však 4 miliony korun. Zbylých 25 % požadované spoluúčasti si už musí cestovní kancelář zajistit sama,“ řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro EU fondy Marian Piecha a doplnil: „Cestovní kancelář by místo složení základního hotovostního kolaterálu doložila pojišťovně poskytující pojištění pro případ úpadku bankovní záruku ČMZRB. Cestovní kanceláři by tak zůstaly vlastní zdroje, které budou moci využít na další činnost, nebude odčerpávat cash flow, zákonné pojištění CK získá prostřednictvím záruky a bude tak moct dál v oboru podnikat.“

Záruční schéma v programu COVID Záruka CK MPO projednalo za účasti Ministerstva pro místní rozvoj a ČMZRB mj. s Asociací českých cestovních kanceláří a agentur, Českou unie cestovního ruchu a Českou asociací pojišťoven.


Téma: Koronavirus / Podnikání, Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj, Obrázek: Pixabay
19.01.2021 (autor Redakce)Související

Nouzový stav a mimořádná opatření - co aktuálně platí

vydáno 02.03.2021

Od soboty 27. února platí na území České republiky nový nouzový stav na 30 dnů, tedy do 28. března. Od 1. března dochází vzhledem k současné epidemické situaci ke zpřísnění zejména v oblasti volného pohybu, maloobchodu a služeb a ve školství.

Téma: Doprava / Koronavirus / Podnikání / Právo a zákony / Volný čas a cestování / Vzdělávání / Zdravotnictví

Daně teď vyřešíte kompletně online

vydáno 01.03.2021

Ministerstvo financí a Finanční správa spouští Online finanční úřad dostupný ze stránky www.mojedane.cz. Půjde o místo, kde si každý přes jedno přihlášení vyřeší své daně nebo daně svých firem, aniž by musel kamkoliv chodit.

Téma: Daně / Podnikání

Podmínky pro čerpání krizového ošetřovného od 1. března 2021 se nemění

vydáno 01.03.2021

Na základě usnesení vlády ze dne 26. února 2021 došlo 1. března 2021 k uzavření všech školských zařízení (mateřských a základních škol, dětských skupin) s výjimkou školských zařízení působících při zdravotnických zařízeních a pro děti členů integrovaného záchranného systému.

Téma: Koronavirus / Nemocenské pojištění / Podnikání / Vzdělávání


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2021, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz