Vláda schválila návrh Zákona o řízení a kontrole veřejných financí

Návrh zákona o řízení a kontrole veřejných financí, který sjednocuje kontrolní postupy a zavádí mezinárodní auditní praxi, schválila vláda. Zákon narovnává současnou právní úpravu v oblasti kontroly a řízení veřejných financí, která je platná již 14 let a vznikala jako podmínka vstupu České republiky do Evropské unie. Současný systém je značně komplikovaný, nedefinuje jasné odpovědnosti a nereflektuje rozmanitost struktury a velikosti organizací ve veřejné správě.

„Chceme, aby systém kontroly veřejných financí byl jednoduchý, transparentní a aby byla jasně daná konkrétní odpovědnost při utrácení veřejných prostředků. K tomu jsme se zavázali, když jsme nastupovali,“ uvádí ministr financí Andrej Babiš. Návrh zákona jasně stanoví odpovědnost za kontrolu a schválení veřejných výdajů. Kontrolní a rozhodovací proces musí být zároveň dohledatelný, aby byla dohledatelná i odpovědnost. „Vedoucí pracovníci si musí uvědomit, že podpisy nepředstavují pouze administrativní úkon, ale jejich reálnou odpovědnost za schválený výdaj,“ dodává Babiš. Podle nové úpravy budou procesy vnitřní kontroly výrazně jednoduší a bude umožněno jejich přizpůsobení potřebám organizace. Z řetězce schvalovacích podpisů tak vypadnou osoby, které kontrolu reálně nevykonávají, ale jen podepisují předložené podklady.

Návrh zákona výrazně rozšiřuje úpravu interního auditu. Interní audit by měl v rámci organizace přispívat ke zlepšování systému nakládání s veřejnými prostředky. Praxe ukázala, že interní audit v mnoha případech neplní svou funkci. Návrh zákona lépe a komplexněji definuje, jak by měl interní audit postupovat, aby organizaci skutečně pomáhal. Dále návrh zákona zavádí do praxe mezinárodní auditní standardy. Nově budou také zřízeny výbory pro interní audit u ministerstev a vlády. Tyto budou poradním orgánem ministrů pro oblast interního auditu. Jejich úkolem je garantovat, že interní audit postupuje v souladu s mezinárodními auditními standardy. Součástí návrhu zákona je také změna postavení Ministerstva financí. Z duplicitní kontroly, kterou Ministerstvo financí vykonává na základě zákona o finanční kontrole, se nově stává vrchní audit. Jeho cílem není hledat chyby a sankcionovat. Audit na rozdíl od kontroly dává doporučení a pomáhá zlepšit nastavení celého vnitřního kontrolního systému. To dopomůže mimo jiné odstranit zbytečné krácení dotací při čerpání dotací z fondů Evropské unie.

Návrh zákona vychází z principu jednotného auditu, jehož cílem je omezovat neodůvodnění souběh kontrol a administrativní zátěž jak kontrolovaného, tak kontrolujícího. Principem jednotného auditu je možnost spolehnout se na výsledky předchozích kontrol a sdílení informací mezi kontrolními subjekty. Zákon výslovně stanovuje povinnost předávat a koordinovat plány kontrol a sdílet jejich výsledky. „V současné době chodí na jednu organizaci více kontrolních orgánů, které někdy provádějí ty samé kontroly bez toho, aby využily podklady a závěry předchozích kontrol. To není efektivní a chceme to změnit,“vysvětluje nedostatky současného systému náměstek sekce Finanční řízení a audit Tomáš Vyhnánek, pod kterého zákon spadá.


Téma: Právo a zákony / Ekonomika a finance, Zdroj: Ministerstvo financí, Ilustrační obrázek: Pixabay
20.12.2016 (autor Redakce)



Související

Změny v dotačním programu Nová zelená úsporám

vydáno 31.01.2024

Ministerstvo životního prostředí navyšuje finanční podporu domácností o dalších 10 miliard korun z Modernizačního fondu. Zároveň zefektivňuje podporu fotovoltaiky na rodinných domech, která bude nově vyšší v kombinaci se zateplením domu. Navýšení alokace zajistí podporu pro dalších více než 50 tisíc domácností. Změny...

Téma: Bydlení / Ekonomika a finance

Dotace pro domácnosti s nižšími příjmy

vydáno 18.01.2024

Od 17. ledna 2024 od 10 hodin mohou o zálohovou dotaci ve výši až 240 tisíc korun z programu Nová zelená úsporám Light vedle seniorů, příjemců invalidního důchodu a příspěvku na bydlení nově žádat i domácnosti pobírající přídavky na děti.

Téma: Ekonomika a finance / Životní prostředí

Informace Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových k nemovitostem s neznámými vlastníky

vydáno 30.11.2023

Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) se od roku 2014 do 31. října 2023 přispěl k vyřešení 59 037 nemovitostí s nesprávně zapsaným vlastníkem a zahájil šetření u 98 706 nemovitostí. Nejčastějším výsledkem šetření bylo podání podnětu k zahájení dědického řízení, protože vlastník již nežije (62 %...

Téma: Právo a zákony / Samospráva a regiony


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz