https://www.ebe.cz/ebe/prezentace.nsf/i/ram

V roce 2018 byli nejohroženější skupinou motocyklisté a chodci

V roce 2018 bylo na našich silnicích podle policejních statistik usmrceno 565 osob, což je o 63 více, než v roce 2017. Na negativní bilanci uplynulého roku se nejvíce podepsaly fatální nehody motocyklistů, kterých oproti loňsku výrazně přibylo (86 usmrcených motocyklistů, meziročně +26), zřejmě i vlivem extrémně teplého počasí a dlouhé motorkářské sezóny. Nedaří se také zlepšit situaci u chodců, kde sice ubylo těžkých zranění, ale počet smrtelných následků vzrostl (113 usmrcených chodců, meziročně + 12 osob). Intenzita dopravy se stále zvyšuje a nejzranitelnější účastníci provozu, mezi které patří i naši nejmenší, jsou tak častěji vystaveni rizikovým situacím. 

„Přestože před více než 20 lety umíralo na silnicích násobně více osob, než tomu bylo v uplynulých letech, stále vidím nevyužitý potenciál k dalšímu snižování. Nová auta jsou zpravidla bezpečnější, ale i v těchto, bohužel, umírají nepřipoutaní lidé, stále máme vysoké počty usmrcených i těžce zraněných cyklistů, kteří nepoužili přilbu, fatální následky nehod „neviditelných“ chodců jsou také neustále omílaným tématem. Zcela zbytečné jsou fatální nehody způsobené tím, že se řidič rozptyluje mobilním telefonem nebo nedodržuje ani minimální bezpečnostní odstup od vozidla před sebou,“ říká Tomáš Neřold, vedoucí samostatného oddělení BESIP Ministerstva dopravy.  
 
Nejčastější příčiny – nepřiměřená rychlost a nepozornost
Mezi nejčastější příčiny tragických nehod patří nepřiměřená rychlost a nepozornost, a to nejen řidičů, ale také chodců a cyklistů. „Příliš mnoho českých motoristů bohužel stále jezdí agresivně a považuje to za normální,“ poznamenal Neřold. Ve srovnání s loňským rokem přitom markantně přibylo případů, kdy došlo ke smrtelnému střetu kvůli tomu, že řidič nepřizpůsobil rychlost jízdy podmínkám na vozovce. U vážných nehod chodců pak hraje největší roli nepozornost – jak na straně řidičů, tak samotných chodců. Více než v minulosti se na tom podílí používání telefonu a dalších zařízení přímo v provozu. 
 
Kampaně BESIP zaměří na nepozornost, motocyklisty i dodržování bezpečné vzdálenosti
BESIP bude letos pokračovat ve spolupráci s Českou asociací pojišťoven na kampani „Nepozornost zabíjí“, která varuje před používáním telefonu za volantem. Kromě řidičů bude apelovat i na chodce, aby se nechovali jako takzvaní „smombies“ a nezírali do telefonu při pohybu v dopravním provozu. Tato preventivní aktivita bude zahrnovat jak spot, tak terénní část, kde si lidé budou moci vyzkoušet na cvičné ploše, jak nebezpečné je používat telefon v provozu.
 
Další kampaň se bude věnovat bezpečné vzdálenosti, kterou podle průzkumů nejméně třetina českých řidičů nedodržuje. V kombinaci s nepozorností a nepřiměřenou rychlostí je přitom ignorování bezpečného odstupu kritickým faktorem řady fatálních nehod. U motocyklistů připraví BESIP spoty a kampaň zaměřenou na rizikové kolizní situace z pohledu řidičů aut a zaměří se také na nezkušené motorkáře, což nutně nejsou jen mladí řidiči, ale hlavně lidé pořizující si motorku, třeba ve čtyřiceti či v padesáti. Terénní kampaň nabídne řidičům kontrolu zraku a ověření, zda za volantem dobře vidí. BESIP se rovněž bude jako partner podílet na několika dalších preventivních projektech financovaných z Fondu zábrany škod, jde například o aktivity směrem k dětem i seniorům.


Téma: Doprava, Zdroj: Ministerstvo dopravy, Obrázek: Pixabay
10.01.2019 (autor Redakce)Související

Každý rok se stane více než tisíc sekundárních dopravních nehod

vydáno 20.05.2019

Nová kampaň ukazuje, jak jim předejít. Sekundární nehody vznikají kvůli nepozornosti řidičů, každý rok se jich na českých silnicích stane více než tisíc. Většinou zcela zbytečně a jenom proto, že řidiči neví, jak mají při nehodě správně postupovat.

Téma: Doprava

Inteligentní dopravní systémy: budování vysokorychlostních vah nabralo zpoždění

vydáno 07.05.2019

Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil na to, jakým způsobem Ministerstvo dopravy (MD) řídilo a společně s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) zavádělo v letech 2012 až 2018 vybrané silniční inteligentní dopravní systémy (ITS). Tyto systémy budují MD a ŘSD v návaznosti na tzv. akční plán rozvoje inteligentních dopravních...

Téma: Doprava / Ekonomika a finance

Ministerstvo dopravy otevírá další výzvu OPD na podporu výstavby plnicích stanic na vodík

vydáno 02.05.2019

Ministerstvo dopravy podpoří z Operačního programu doprava (OPD) výstavbu dalších plnicích stanic na vodík. Za tímto účelem je vyčleněna z evropských prostředků částka 102 milióny Kč v rámci programu podpory infrastruktury pro alternativní paliva.

Téma: Doprava


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2019, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz