V ČR bylo po dvaceti letech potvrzeno ohnisko Newcastleské choroby drůbeže

V České republice byl po dvaceti letech potvrzen výskyt ohniska tzv. Newcastleské choroby v chovu drůbeže. Nákaza byla potvrzena v malochovu slepic v Šanově na Zlínsku. Státní veterinární správa (SVS) v souladu s platnou legislativou přijímá s okamžitou platností opatření k zamezení dalšího šíření nákazy.

Malochovatel z výše uvedené obce ohlásil začátkem tohoto týdne úhyn 11 z 34 chovaných slepic na svém neregistrovaném hospodářství. Uhynulé kusy byly zaslány k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. Vyšetření vyloučilo, že by ptáci byli nakaženi aviární influenzou (ptačí chřipkou), dne 13. dubna však potvrdilo jinou nebezpečnou nákazu, Newcastleskou chorobu, jež vyvolává paramyxovirus.

„Aby se zamezilo možnému šíření nákazy, bude všechna zbývající drůbež v chovu utracena. Dle platných evropských předpisů bude okolo ohniska nákazy vytýčeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V těchto pásmech SVS mimo jiné nařídí provedení soupisů drůbeže,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád a dodal: „Až na výjimky stanovené legislativou bude zakázáno přemísťování drůbeže do pásem a z nich. Po dobu platnosti mimořádných veterinárních opatření nebude možné v pásmech pořádat výstavy, burzy, trhy a svody drůbeže a ostatních ptáků.“

Newcastleská choroba, neboli pseudomor drůbeže, je závažné virové onemocnění domestikované drůbeže, ptáků držených v zajetí i volně žijících ptáků charakterizované trávicími, dýchacími a  nervovými příznaky, které může způsobit i hromadné úhyny. Virus Newcastleské choroby může infikovat více jak 200 druhů ptáků. Z nich nejvnímavější je hrabavá drůbež, zvláště kur domácí, a  papouškovití. K přenosu infekce dochází jednak přímým kontaktem zdravých ptáků s infikovanými a  jednak nepřímo – kontaminovaným krmivem, vodou, kuchyňskými odpady a pracovními pomůckami. Virus Newcastleské choroby může infikovat člověka a vyvolat u něho jednostranný nebo oboustranný zánět spojivek. Infekce však spontánně během několika dnů odezní. V chovu drůbeže byla v ČR nákaza zjištěna naposledy v roce 1998. Na přelomu let 2012 a 2013 byl výskyt patogenního kmene Newcastleské choroby potvrzen v zájmových chovech holubů a u volně žijících ptáků.

SVS připomíná chovatelům v celé ČR nutnost dodržovat obecná preventivní opatření biologické bezpečnosti v chovech, tj. zejména zamezit kontaktu volně žijících ptáků s chovanými  ptáky. Rovněž je třeba zvýšené opatrnosti při přesunech ptáků, výstavách, nákupech a bonitacích. Je třeba pravidelně sledovat zdravotní stav, především pak chování, kondici, příjem krmiva, tekutin, případně snášku. V případě změny zdravotního stavu, nebo zvýšeného úhynu, je nutno tuto situaci konzultovat s veterinárním lékařem, nebo kontaktovat místně příslušnou krajskou veterinární správu.

„Nejúčinnějším preventivním opatřením proti viru Newcastleské choroby je vakcinace, která je v ČR povinná pro všechny reprodukční chovy kura domácího a všechny chovy nosnic pro produkci konzumních vajec nad 500 ks ptáků.“ doplnil Semerád. V ostatních chovech je provedení vakcinace s ohledem na závažnost nákazy doporučováno. Vzhledem k tomu, že tato nákaza je na seznamu nebezpečných nákaz, přísluší chovateli v případě vzplanutí nákazy náhrada nákladů za opatření, která jsou přijata k jejímu zdolání. V případě zjištěného neprovedení vakcinace se nárokovaná částka krátí.


Téma: Zemědělství, Zdroj: Státní veterinární správa, Obrázek: Pixabay
16.04.2018 (autor Redakce)



Související

Prodejci vánočních kaprů musí nahlásit místa prodeje kaprů

vydáno 06.12.2023

Státní veterinární správa (SVS), tak jako každý rok, upozorňuje stánkové prodejce vánočních kaprů, že je třeba nahlásit minimálně sedm dní před zahájením prodeje, kdy a kde budou ryby prodávat. Nahlášená místa prodeje budou zveřejněna na webu SVS. Při následných kontrolách stánků s vánočními kapry se SVS zaměřuje na...

Téma: Ochrana spotřebitele / Zemědělství

SZIF přijímá žádosti v rámci Mimořádné podpory zemědělcům v roce 2023

vydáno 19.10.2023

Dne 16. října 2023 zahájil SZIF příjem žádostí v rámci Mimořádné finanční podpory zemědělským odvětvím postiženým zvláštními problémy, které mají dopad na hospodářskou životaschopnost zemědělců v roce 2023. Tato mimořádná podpora je poskytována producentům zemědělských odvětvích postižených dopady ruské agrese na...

Téma: Zemědělství

Zemědělci mohou opět žádat o dotace na šetrné hubení přemnoženého hraboše

vydáno 09.10.2023

Další dotační výzvu zaměřenou na úhradu vícenákladů spojených s ekologicky šetrnou likvidaci přemnožených hrabošů otevírá 16. října Státní fond životního prostředí ČR. Připraveno je 20 milionů korun.

Téma: Podnikání / Zemědělství


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz