Splňují výrobky ovládané přes sítě technické parametry?

Česká obchodní inspekce se zúčastnila mezinárodního projektu, který byl zaměřen na domácí zařízení, která lze připojit do internetové sítě. Jsou to výrobky, které může spotřebitel prostřednictvím sítí ovládat přes chytrý telefon, tablet nebo počítač. V rámci Evropské unie se jednalo o pilotní projekt s cílem ověřit, zda se tato zařízení v současné době na trhu nacházejí a zda produkty dodávané do ČR splňují příslušné technické požadavky. ČOI v rámci této mezinárodní akce zkontrolovala u 7 hospodářských subjektů 8 výrobků a závady zjistila u 2 produktů.

Česká obchodní inspekce se pravidelně účastní mezinárodních kontrolních projektů. V období dubna a května 2019 provedla kontroly zaměřené na „Zařízení IoT (Internet of Things)“, která jsou namontována do domácích spotřebičů, jako jsou například pračky, sušičky, lednice, mikrovlnné trouby, vysavače, kávovary a klimatizace. Tato zařízení jsou připojena do sítě Internet (Wifi, Bluetooth standard 4.1 a výše, Z-Wave, RFDI / NFC systémy apod.) a jsou ovládána pomocí chytrého telefonu, tabletu nebo počítače.

Cílem kontrolní akce bylo ověřit, zda se tyto výrobky v současné době na trhu nacházejí a zda uvedená zařízení dodávaná do ČR splňují příslušné technické požadavky stanovené zákony a nařízeními vlády. V tržní síti byly kontrolovány výrobky ve značení, průvodní dokumentaci (EU prohlášení o shodě, bezpečnostní pokyny, návody k používání) a označení CE. Dále byly kontrolovány podklady pro ověření shody a popř. technická dokumentace.

ČOI v rámci této mezinárodní akce uskutečnila kontroly u 7 hospodářských subjektů, kde zkontrolovala 8 výrobků. Jednalo o 3 pračky, 1 termostat, 1 robotický vysavač, 1 kávovar, 1 Led televizi a 1 tiskárnu.

S ohledem na kompetence ČOI byly u kontrolovaných výrobků zjištěny nedostatky pouze formálního charakteru. U jednoho typu kontrolovaného výrobku „Chytrý termostat NETATMO NTH01“ nebyl k výrobku přiložen písemný návod k použití v českém jazyce. U výrobku „Robotický vysavač ELECTROLUX OS144LI25W/Pl91-5SGM“ nebylo k výrobku přiloženo EU Prohlášení o shodě, a to ani ve zkrácené formě. Dále k tomuto výrobku nebyla přiložena informace o maximálním radiofrekvenčním výkonu vysílaném v kmitočtovém pásmu, ve kterém je rádiové zařízení provozováno

Česká obchodní inspekce za tato 2 zjištěná porušení právních předpisů uložila sankce formou pokuty v celkové hodnotě 20 000 Kč.


Téma: Ochrana spotřebitele, Zdroj: Česká obchodní inspekce, Obrázek: Pixabay
18.11.2019 (autor Redakce)Související

Máme skladem u dodavatele - není žádná záruka včasného dodání

vydáno 24.03.2020

Velmi často se na Českou obchodní inspekci obracejí v posledních dnech spotřebitelé s tím, že zaplatili na internetu za roušky či respirátory, které nedorazily. „Důrazně apelujeme na spotřebitele, aby zvážili nákup na internetu u neznámých prodejců, kteří nemohou zajistit doručení vašeho zboží, nebo dokonce se...

Téma: Koronavirus / Ochrana spotřebitele

SVS před Vánoci zkontrolovala téměř 1000 stánků s kapry, závadu zjistila u čtyř procent z nich

vydáno 15.01.2020

Veterinární inspektoři v závěru loňského roku jako již tradičně kontrolovali prodejce vánočních kaprů. Jejich kontrolou prošla před svátky bezmála jedna tisícovka prodejních míst. Zhruba ve čtyřech procentech kontrol zjistili inspektoři nějakou závadu (v roce 2018 to byly tři procenta kontrol). Nejčastějším...

Téma: Ochrana spotřebitele / Zemědělství

Pozor na nákup vánočních řetězů

vydáno 10.12.2019

Česká obchodní inspekce v rámci mezinárodní akce provedla kontroly zaměřené na bezpečnost elektrických světelných řetězů zakoupených v internetových obchodech. Zkontrolovala celkem 3 typy výrobků a nedostatky zjistila u 2 typů.

Téma: Ochrana spotřebitele


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2020, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz