Úvodní stránka

Softwarové pirátství na Ministerstvu vnitra

 

Ministerstvo vnitra využívá software Portálu veřejné správy (http://portal.gov.cz) bez souhlasu jeho autorů. Po více jak půlročním období slibů zajištění finančního pokrytí poskytovaných služeb dodavatelům začalo ministerstvo tvrdit, že software vlastní. Dopouští se tak softwarového pirátství.

Od 1.7.2011 se zástupci Ministerstva vnitra vyhýbají jednání s dodavateli Portálu, pouze jim dlouhodobě poskytují nenaplňované přísliby zajištění finančního pokrytí poskytovaných služeb.

Ministerstvo vnitra v únoru letošního roku po více jak půlročním období těchto slibů dodavatelům začalo tvrdit, že Portál veřejné správy plně vlastní, a to včetně softwaru, autorských práv a databází. Přitom si samo v roce 2007 zadalo právní posudek od renomované advokátní kanceláře, který veškerá práva dodavatelů osvědčil, a na jeho podkladě Ministerstvo vnitra až do června 2011 licence a služby dodavatelů odebíralo a platilo za ně.

Po neúspěšných pokusech dodavatelů o smírné řešení s Ministerstvem vnitra umístil jeden z dodavatelů - společnost EBE dne 27.2.2012 do svých aplikací na Portálu veřejné správy proklamaci informující o nezákonnosti užívání Ministerstvem vnitra. Jde o postup běžný u všech nezákonně používaných softwarových řešení.

Současně podala společnost EBE dnešního dne (29.2.2012) podnět mezinárodní organizaci BSA (Business Software Alliance), aby se touto záležitostí zabývala.

V tuto chvíli je prokazatelné, že Ministerstvo vnitra od 1.7.2011 neoprávněně využívá software, licence a práva společností IBM a EBE pro účely projektu Informační části Portálu veřejné správy a neplatí za ně.

Současně existuje důvodné podezření, že stejným způsobem Ministerstvo vnitra neoprávněně využívá software, licence a práva společnosti Microsoft v rámci Transakční části Portálu veřejné správy, za které pravděpodobně neplatí již od 1.1.2011.

Portál veřejné správy poskytuje od roku 2003 občanům informace o úřadech, jejich působnostech, činnostech a agendách. Veřejnost prostřednictvím tohoto řešení získává například informace o tom, kde si vyřídí cestovní doklady, kde a jak mohou občané žádat o dávky, jak postupovat při změně trvalého bydliště, kde si vyřídí přídavky na dítě, co potřebují k založení firmy a podobně. Portál veřejné správy má v současné době cca 2 mil. stránek a je denně využíván přibližně 15 tisíci uživateli (od roku 2003 již přes 30 mil. uživatelů).

Kontakt:

European Business Enterprise, a.s.

tel.: 323 601 531
fax: 323 602 025
e-mail: info@ebe.cz
http://www.ebe.cz

Společnost EBE je Business Partnerem společnosti IBM a Silver Independance Software Vendor společnosti Microsoft.

Úplné znění tiskové zprávy EBE:
http://www.protext.cz/zprava.php?id=15125

Téma: Portál veřejné správy, Zdroj: Redakce
01.03.2012 (autor Redakce)


Související
 

Ministr Dan Ťok: Zveřejňujeme přehledy smluv a faktur za resort dopravy

vydáno 05.03.2015

Na webových stránkách Ministerstva dopravy jsou zveřejněna další otevřená data. Jedná se o přehledy uzavřených smluv a uhrazených faktur nejen ministerstva, ale také jeho podřízených organizací. Po zveřejnění výše platů a odměn vedoucích pracovníků ministerstva jsou tak veřejnosti k dispozici další informace o...

Téma: Veřejné finance

Ministerstvo zdravotnictví smlouvy nad 50 tisíc zveřejňuje už 4 roky

vydáno 04.03.2015

Předseda vlády Bohuslav Sobotka dnes požádal dopisem jednotlivé členy kabinetu a centrální úřady, aby začaly zveřejňovat všechny nově uzavírané smlouvy nad 50 tisíc korun, pokud tak ještě nečiní.

Téma: Zdravotnictví

Kolem Portálu veřejné správy se strhly tahanice, šetří je policie

vydáno 10.09.2012

Pražští detektivové se podle zjištění Práva zabývají spory kolem projektu ministerstva vnitra na internetový Portál veřejné správy.

Téma: Portál veřejné správy

Anketa
 

Navštěvují nebo navštěvovaly Vaše děti jesle?

Hlasovalo 99 návštěvníků.


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2017, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz