https://www.ebe.cz/ebe/prezentace.nsf/i/ram

Sněmovna v prvním čtení podpořila emergentní systém. Přináší vyšší dostupnost léků v lékárnách

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na stále častější výpadky léčiv, a proto připravilo novelu zákona o léčivech přinášející sérii opatření, jimiž bude možné flexibilně přispět k řešení nenadálých výpadků z důvodů problémů ve výrobě, nedodání plánovaných dodávek i jiných příčin vedoucích k nedostupnosti léčiv. Přináší také možnost účinně zabránit nežádoucímu reexportu léčiv. Novelu podpořili poslanci v prvním čtení.

Z důvodu nedostatků současné právní úpravy přichází ministerstvo s novelou, která významně napomůže k tomu, aby se pacient dostal k potřebnému léčivému přípravku, který mu byl předepsán. „Čeští pacienti musí mít ke svým lékům přístup. Bohužel dnes často slyšíme o případech, kdy pacienti svůj lék nemohou v lékárně sehnat. Intenzivně to řešíme a přišli jsme s legislativní změnou, která nám dává do rukou více nástrojů, jak dopady takových výpadků na pacienty zmírnit,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Prvním opatřením je zajištění další mimořádné cesty, jak rychle zajistit náhradu léku, který má výpadek a je pro české pacienty zcela zásadní. Novela v těchto případech nově umožní používání léčivých přípravků se závadou administrativní povahy, která nemá vliv na kvalitu a bezpečnost léčivého přípravku. Doprovodnou novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění navíc zajistíme, že náhradní lék bude mít dočasnou úhradu, tedy pacient zaplatí stejný doplatek jako u léku původního.

Druhé opatření má za cíl zásadně omezit nekoordinovanému vývozu léčivých přípravků, které jsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění a vydávané na recept, mimo území ČR.

Třetí opatření pak zajistí, že se léky, které již někde v distribučním řetězci jsou, zaručeným způsobem dostanou do lékáren. Jedná se o situace, kdy do lékárny přijde pacient s platným receptem na lék hrazený z veřejného zdravotního pojištění a lékárna není schopna lék objednat skrze standardní distribuční kanály. „Cílem je poskytnout pacientovi záruku, že pokud je lék dovážen na český trh, tak se k němu dostane i v té nejmenší lékárně. Výrobci dáváme povinnost do dvou dnů dodat lék do jakékoliv lékárny, kterou si pacient zvolí. Inspirací nám bylo Slovensko, kde s tímto opatřením mají pozitivní zkušenosti,“ vysvětlil ministr zdravotnictví.

Novely obou zákonů míří k projednání do výboru pro zdravotnictví. Předpokládaný termín nabytí jejich účinnosti je v závěru tohoto roku.


Téma: Zdravotnictví, Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví, Obrázek: Pixabay
24.01.2020 (autor Redakce)Související

Sněmovna schválila novelu zákona o ochraně veřejného zdraví

vydáno 13.02.2020

Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh na úpravu zákona o ochraně veřejného zdraví připravený Ministerstvem zdravotnictví. Novela mimo jiné upravuje povinnost přijmout očkované dítě i pro další subjekty, v jejichž náplni je péče o dítě starší 3 let v předškolních zařízeních. Nově nebude očkování podmínkou pro...

Téma: Zdravotnictví

Zájem o dotace pro zubaře a praktické lékaře stále roste

vydáno 06.02.2020

Zájem o dotace z programů zaměřených na podporu zřizování a udržení ordinací zubařů a praktických lékařů pro dospělé i pro děti v oblastech s omezenou dostupností zdravotních služeb nadále narůstá. Do různých krajů republiky tak jen od začátku roku 2020 putují schválené dotace pro čtyři zubařské ordinace a sedm...

Téma: Zdravotnictví

Novinka pro podnikatele: Podání Přehledu on-line přes Moje VZP

vydáno 17.01.2020

Nový rok znamená pro živnostníky začátek nekonečného procesu vyplňování formulářů a tiskopisů. Více než 600 tisíc podnikatelů, kteří byli v loňském roce pojištěni u VZP, má povinnost podat Přehled o příjmech a výdajích ze samostatné výdělečné činnosti za rok 2019. Největší česká pojišťovna VZP připravila pro své...

Téma: Podnikání / Zdravotnictví


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2020, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz