https://www.ebe.cz/ebe/prezentace.nsf/i/ram

Sněmovna v prvním čtení podpořila emergentní systém. Přináší vyšší dostupnost léků v lékárnách

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na stále častější výpadky léčiv, a proto připravilo novelu zákona o léčivech přinášející sérii opatření, jimiž bude možné flexibilně přispět k řešení nenadálých výpadků z důvodů problémů ve výrobě, nedodání plánovaných dodávek i jiných příčin vedoucích k nedostupnosti léčiv. Přináší také možnost účinně zabránit nežádoucímu reexportu léčiv. Novelu podpořili poslanci v prvním čtení.

Z důvodu nedostatků současné právní úpravy přichází ministerstvo s novelou, která významně napomůže k tomu, aby se pacient dostal k potřebnému léčivému přípravku, který mu byl předepsán. „Čeští pacienti musí mít ke svým lékům přístup. Bohužel dnes často slyšíme o případech, kdy pacienti svůj lék nemohou v lékárně sehnat. Intenzivně to řešíme a přišli jsme s legislativní změnou, která nám dává do rukou více nástrojů, jak dopady takových výpadků na pacienty zmírnit,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Prvním opatřením je zajištění další mimořádné cesty, jak rychle zajistit náhradu léku, který má výpadek a je pro české pacienty zcela zásadní. Novela v těchto případech nově umožní používání léčivých přípravků se závadou administrativní povahy, která nemá vliv na kvalitu a bezpečnost léčivého přípravku. Doprovodnou novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění navíc zajistíme, že náhradní lék bude mít dočasnou úhradu, tedy pacient zaplatí stejný doplatek jako u léku původního.

Druhé opatření má za cíl zásadně omezit nekoordinovanému vývozu léčivých přípravků, které jsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění a vydávané na recept, mimo území ČR.

Třetí opatření pak zajistí, že se léky, které již někde v distribučním řetězci jsou, zaručeným způsobem dostanou do lékáren. Jedná se o situace, kdy do lékárny přijde pacient s platným receptem na lék hrazený z veřejného zdravotního pojištění a lékárna není schopna lék objednat skrze standardní distribuční kanály. „Cílem je poskytnout pacientovi záruku, že pokud je lék dovážen na český trh, tak se k němu dostane i v té nejmenší lékárně. Výrobci dáváme povinnost do dvou dnů dodat lék do jakékoliv lékárny, kterou si pacient zvolí. Inspirací nám bylo Slovensko, kde s tímto opatřením mají pozitivní zkušenosti,“ vysvětlil ministr zdravotnictví.

Novely obou zákonů míří k projednání do výboru pro zdravotnictví. Předpokládaný termín nabytí jejich účinnosti je v závěru tohoto roku.


Téma: Zdravotnictví, Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví, Obrázek: Pixabay
24.01.2020 (autor Redakce)Související

Postup k uplatnění žádosti o ošetřovné z důvodu uzavření školských zařízení

vydáno 03.04.2020

ČSSZ shrnuje pro rodiče a zaměstnavatele postup pro získání ošetřovného za uplynulý měsíc.

Téma: Koronavirus / Nemocenské pojištění / Vzdělávání / Zdravotnictví

Mimořádné opatření MZ ČR - maloobchodní prodej a prodej služeb v provozovnách

vydáno 02.04.2020

Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví týkající se maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách.

Téma: Doprava / Koronavirus / Podnikání / Právo a zákony / Zaměstnanost / Zdravotnictví

Děti do 2 let a samotní řidiči v autě nemusí nosit pokrývku úst a nosu mimo bydliště

vydáno 31.03.2020

Na základě jednání vlády vydalo Ministerstvo zdravotnictví s účinností od 31. března 2020 mimořádné opatření, kterým se stanovují výjimky z dosud platného krizové opatření schváleného vládou.

Téma: Doprava / Koronavirus / Volný čas a cestování / Zdravotnictví


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2020, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz