Slevy mírně zvýšily počet cestujících, kontroly odhalily několik pochybení

Od loňského září mohou studenti do 26 a senioři nad 65 let využít ve vlacích a autobusech slevy 75 procent na jízdném. Za první čtyři měsíce fungování slev ministerstvo dopravy vyplatilo dopravcům na kompenzacích celkem dvě miliardy korun. Fakturovaná částka dopravců odpovídá původním předpokladům, znamená to tedy, že zlevněné jízdné vyjde stát zhruba na šest miliard korun ročně.

Největší objem faktur zaslaly České dráhy ve výši 846 milionů korun, RegioJet fakturoval 105 milionů korun, Arriva celkem 182 milionů korun, Student Agency dohromady 56 milionů korun a Leo Express s.r.o.. 28 mil. korun. Stát dopravcům kompenzuje částku do výše komerčního jízdného. Ztráta je vždy vyčíslena z konkrétní ceny jízdenky, kterou by cestující zaplatil, pokud by slevu nedostal.

Zavedení slev na jízdném zvýšilo počet cestujících řádově o jednotky procent. V případě Českých drah došlo v období září až prosinec k meziročnímu nárůstu o čtyři procenta. Slevy u národního dopravce využívá zhruba čtyřicet procent zákazníků. V souvislosti s růstem počtu zákazníků České dráhy posílily spoje na mnoha linkách, např. z Prahy na Moravu (Ostrava, Valašsko, Slovácko), mezi Prahou a Českými Budějovicemi a Plzní nebo mezi Brnem a Jihlavou.

Za půlroku fungování slev proběhlo celkem pět set namátkových kontrol, při kterém revizoři zjistili celkem patnáct závad. Nejčastěji se jednalo o nedoložení dokladu k nároku na slevu. Kontroly probíhaly přímo ve vozidlech. Kontroloři se zaměřili především nato, zda mají cestující k jízdenkám se slevou vydaným ve vozidle, případně prodaným v předprodeji, i příslušný průkaz dokládající nárok na slevu. Tedy jestli dopravci nedávají zlevněné jízdné i cestujícím bez nároku na slevu. Dále se kontroluje, zda nejsou vydány jízdenky pro fiktivní cestující, kdy například v autobusech by mohl řidič navolit slevové jízdenky, na které nikdo nejede.

Aby se zjištěné nedostatky neopakovaly, bude Ministerstvo dopravy kontaktovat dopravce a upozorní je, v jakých případech dochází z jejich strany k pochybením. V případě prokázání úmyslu nebo opakovaných chybách hrozí dopravci sankce ve výši padesáti procent z celkového ročního objemu kompenzací.

Sleva 75 procent na jízdné ve vlacích a autobusech se týká žáků, studentů od 6 do 26 let a seniorů od 65 let. Od 1. září platí na všech vnitrostátních dálkových regionálních autobusových a železničních linkách, v rámci integrovaných dopravních systémů a také na linkách městské hromadné dopravy, které zajíždějí za hranice města. Ve vlacích sleva platí pouze ve 2. třídě. Stát také nadále nařizuje 100 procentní slevu na jízdném pro děti do šestého roku života.


Téma: Doprava, Zdroj: Ministerstvo dopravy, Obrázek: Pixabay
04.03.2019 (autor Redakce)Související

Spojení mezi Hradcem Králové a Mohelnicí bude o něco rychlejší

vydáno 18.03.2019

Nová stavební sezóna již začala na dálnici D35, kde byla spuštěna výstavba dalšího úseku mezi Opatovicemi a Časy. Trasa mezi Hradcem Králové a Mohelnicí, která se postupně stává severní páteřní spojnicí Čech s Moravou, se letos bude rozšiřovat na dvou úsecích; souběžně s nově zahájenou etapou bude i nadále pokračovat...

Téma: Doprava

Značka STOP-PROTISMĚR se začne objevovat na nejrizikovějších dálničních úsecích

vydáno 11.03.2019

Ministerstvo dopravy vydalo povolení k umístění varovných dopravních značek STOP – PROTISMĚR. Tabule budou osazovány na nejrizikovější dálniční úseky. První informační značky STOP – PROTISMĚR se zítra objeví na prvních čtyřech vybraných rizikových lokalitách na dálnicích. Označení STOP – PROTISMĚR by mělo vést k...

Téma: Doprava

Nejrozestavěnější dálnicí bude D3, kde se najednou bude stavět skoro 40 kilometrů

vydáno 06.03.2019

Letošní stavební sezóna se v březnu bude postupně rozjíždět dvěma novými dálničními úseky. V polovině měsíce začne stavba dálnice D35 mezi Opatovicemi a Časy. Na konci března pak bude oficiálně zahájena první část obchvatu Českých Budějovic na D3. Pokračovat bude také modernizace dálnice D1.

Téma: Doprava

Anketa

Třídíte doma odpad?

ano, ale jen plast nebo papír  165
ano, třídím všechen odpad  378
ne, odpad netřídím  61

Hlasovalo 604 návštěvníků.


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2019, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz