Rusko částečně uvolnilo dovoz prasat a vepřových produktů z EU

Ruská federace informovala členské státy Evropské unie (EU), že obnovuje možnost dovozu plemenných prasat, genetického materiálu a vepřových produktů z celé EU včetně České republiky. Tento krok je důsledkem toho, že Rusko prohrálo spor s WTO kvůli neoprávněnému zákazu dovozu živých prasat a vepřového masa. Konec omezení importu do Ruska je účinný k 6. prosinci 2017, avšak s určitými výjimkami, které se týkají regionů, kde je rozšířen africký mor prasat (AMP). Čeští vývozci prasat, genetického materiálu z prasat a některých výrobků z vepřového masa mohou znovu vyvážet své produkty do Ruska.

Federální služba veterinárního a rostlinolékařského dozoru Ruské federace informovala Evropskou komisi o parametrech obnovení dovozu živých prasat a produktů z prasat z celého území EU. Omezení dovozu se vztahuje na podniky členských zemí EU, které leží na správních územích s nepříznivou nákazovou situací týkající se AMP. Restrikce importu se tak ve vztahu k České republice týká Zlínského kraje. Ze zasažených regionů je povoleno dodávat do Ruska výrobky ošetřené technologií, která zaručuje zničení viru AMP.

„Obnova dovozu plemenných prasat, genetického materiálu či vepřových konzerv do Ruska je pozitivní zprávou především pro naše vývozce a chovatele. Určitá omezení exportu tak budou přetrvávat ve vztahu ke Zlínskému kraji, kde aktuálně řešíme nákazu afrického moru prasat u divočáků,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Nadále však platí omezení tranzitu živých prasat odeslaných do Ruska přes správní území s nepříznivou nákazovou situací AMP a tranzitu živých prasat, pocházejících z těchto správních území, přes území Ruska. Současně platí i tzv. politické embargo – dočasné sankční omezení dovozů určitých komodit z EU do RF.

Rusko zavedlo zákaz dovozu živých prasat a vepřového masa v lednu 2012 v souvislosti s výskytem afrického moru prasat v některých zemích EU.  V srpnu 2014 navíc přidalo vepřové maso a některé další položky na sankční seznam, nicméně se stále odvolávalo na sanitární a fytosanitární opatření povolená podle pravidel WTO. Evropská unie tento krok napadla a po dvouletém sporu Rozhodčí tribunál WTO v srpnu 2017 rozhodl, že ruský zákaz dovozu živých prasat, čerstvého vepřového masa a dalších výrobků z vepřového z EU je protiprávní a politicky motivovaný. Rusko se proti rozhodnutí odvolalo, nicméně odvolání bylo zamítnuto. Rusko tak dostalo ultimátum do 6. prosince 2017 odstranit neoprávněný zákaz.


Téma: Zemědělství, Zdroj: Státní veterinární správa, Obrázek: Pixabay
11.12.2017 (autor Redakce)



Související

Prodejci vánočních kaprů musí nahlásit místa prodeje kaprů

vydáno 06.12.2023

Státní veterinární správa (SVS), tak jako každý rok, upozorňuje stánkové prodejce vánočních kaprů, že je třeba nahlásit minimálně sedm dní před zahájením prodeje, kdy a kde budou ryby prodávat. Nahlášená místa prodeje budou zveřejněna na webu SVS. Při následných kontrolách stánků s vánočními kapry se SVS zaměřuje na...

Téma: Ochrana spotřebitele / Zemědělství

SZIF přijímá žádosti v rámci Mimořádné podpory zemědělcům v roce 2023

vydáno 19.10.2023

Dne 16. října 2023 zahájil SZIF příjem žádostí v rámci Mimořádné finanční podpory zemědělským odvětvím postiženým zvláštními problémy, které mají dopad na hospodářskou životaschopnost zemědělců v roce 2023. Tato mimořádná podpora je poskytována producentům zemědělských odvětvích postižených dopady ruské agrese na...

Téma: Zemědělství

Zemědělci mohou opět žádat o dotace na šetrné hubení přemnoženého hraboše

vydáno 09.10.2023

Další dotační výzvu zaměřenou na úhradu vícenákladů spojených s ekologicky šetrnou likvidaci přemnožených hrabošů otevírá 16. října Státní fond životního prostředí ČR. Připraveno je 20 milionů korun.

Téma: Podnikání / Zemědělství


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz