https://www.ebe.cz/ebe/prezentace.nsf/i/ram

Rodičovský příspěvek se příští rok zvýší

Rodičovský příspěvek se poprvé po dvanácti letech zvýší! Poslanci přehlasovali senát a schválili návrh MPSV na skokové navýšení rodičovské o 80 tisíc Kč na 300 tisíc Kč. Rodinám s vícerčaty se navyšuje příspěvek dokonce na 450 tisíc Kč. Nárok budou mít všechny rodiny, které ještě v roce 2020 budou pobírat rodičovský příspěvek.

Zvýšení rodičovského příspěvku usnadní lidem slaďování rodinného a pracovního života. Novelu musí podepsat už jen pan prezident Miloš Zeman, který již přislíbil, že ji podepíše.

„Rodičům končí období nejistoty. Poslední rok to s námi politiky neměli vůbec jednoduché. Do poslední chvíle nebylo jasné, jak bude navýšení rodičovského příspěvku nakonec vypadat. Až do konce jsem bojovala za to, aby na navýšení rodičovské dosáhlo co možná největší procento rodin. O variantě pro všechny se mi ale pana premiéra nepodařilo přesvědčit. I tak ale hodně pomůžeme 280 tisícům rodin a všem nově narozeným,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Rodičovská se od nového roku zvýší všem aktivně pobírajícím rodinám s nejmladším dítětem do 4 let. Všichni, kterých se to týká, obdrží informativní dopis od úřadů práce. Případnou změnu rychlosti čerpání příspěvku by měly řešit především rodiny, jejichž dítě bude mít v roce 2020 čtyři roky.

Nově se mění také limit pro čerpání rodičovské ze 7 600 Kč na 10 tisíc Kč u těch, kteří nedoložili příjem. To jsou například studenti, OSVČ, nezaměstnaní, nebo lidé s velmi nízkými příjmy.

Schválený návrh umožňuje rodičům lepší sladění pracovního a rodinného života. Zvyšuje se také měsíční limit pro umístění dětí do 2 let v předškolní péči na dvojnásobek (ze 46 na 92 hodin), aniž by přišli o rodičovský příspěvek.


19.12.2019 (autor Redakce)Související

Rodičovský příspěvek po 1. 1. 2020

vydáno 12.11.2019

Navýšení celkové sumy rodičovského příspěvku pro všechny, kteří budou pobírat příspěvek i po 1. 1. 2020, nebudou doprovázet složitá papírování. Příspěvek se z 220 tisíc Kč na 300 tisíc Kč (u vícerčat na 450 tisíc Kč) rodinám zvýší automaticky! Nikdo tak nebude muset na Úřadu práce ČR (dále jen ÚP ČR) o zvýšení žádat!...

Téma: Sociální zabezpečení

MPSV dofinancovalo fungování krizových zařízení pro děti pro letošní rok

vydáno 31.10.2019

Ministerstvo práce a sociálních věcí dofinancovalo chybějící peníze zařízením pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP). MPSV podpořilo 46 zařízení, mezi ně resort rozdělil celkem 18,5 mil. Kč. Na vytvoření dotačního titulu pro rok 2019 se letos o prázdninách shodla vláda.

Téma: Sociální zabezpečení

Přípravy na spuštění projektu elektronické neschopenky jsou v plném proudu

vydáno 11.09.2019

Datum spuštění projektu elektronické neschopenky („eNeschopenky“) se nezadržitelně blíží. Ostrý start je stanoven na 1. 1. 2020. Ten den spustí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) plně funkční provoz celého systému. Do té doby je potřeba učinit ještě mnoho dílčích kroků, aby rozjezd proběhl zdárně a bez...

Téma: Sociální zabezpečení


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2020, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz