https://www.helpgdpr.cz/rstsp/uzivatele.nsf/sluzby/hge-overeni_souladu_s_gdpr

Registrace účtenek do Účtenkovky se díky QR kódům výrazně zjednoduší

Všem novým i stávajícím soutěžícím, kteří si oblíbili Účtenkovku a od jejího spuštění v říjnu 2017 do ní zaregistrovali již 137 milionů účtenek, se podstatným způsobem zjednoduší registrace účtenek do této soutěže.

Ministerstvo financí totiž mobilní aplikaci, která je jednou z možností jak se do hry o 21 025 výher měsíčně zapojit, rozšířilo o čtečku QR kódů. Nově tak bude stačit na účtenku opatřenou QR kódem namířit mobilní telefon či tablet a všechny údaje potřebné pro úspěšnou registraci účtenky se načtou po jediném kliknutí.

"Vyslyšeli jsme volání soutěžících po této funkci. Pokud se obchodník rozhodne opatřit účtenku QR kódem, bude pro jeho zákazníka zařazení účtenky do soutěže otázkou několika vteřin. Půjde však vždy o samostatné rozhodnutí každého obchodníka," vysvětluje ministryně financí Alena Schillerová. Obchodníci, kteří se rozhodnou svým zákazníkům tuto službu nabídnout, budou moci prostor či výlohu své prodejny opatřit samolepkou s logem Účtenkovky doplněnou o informaci, že v této prodejně zákazník účtenku s QR kódem dostane. Samolepky budou nejpozději od 1. července zdarma k vyzvednutí na všech pobočkách finančních úřadů, nebo si jejich motiv podnikatel už dnes může jednoduše stáhnout z internetových stránek Účtenkovky.

Uživatelské zjednodušení přivítalo Sdružení českých spotřebitelů (SČS), které Účtenkovku sleduje od okamžiku jejího spuštění, coby opatření s potenciálem posilovat zájmy spotřebitelů, za které sdružení považuje i výběr a platbu daní na korektním trhu s férovými obchodními podmínkami. „Na naše sdružení se obracejí spotřebitelé s pozitivními i negativními zkušenostmi s Účtenkovkou a jednou z nejčastějších výtek, kterou jsme Ministerstvu financí tlumočili, byla právě přílišná komplikovanost při zařazování účtenek do slosování. Jsme rádi, že nás Ministerstvo financí vyslyšelo. Nadále však trvá naše doporučení zpřístupnit hru i osobám, které nemají přístup k internetu nebo si s počítačem či chytrým telefonem úplně nerozumí,“ říká ředitel Sdružení českých spotřebitelů Viktor Vodička.

Ministerstvo financí zveřejnilo technickou specifikaci QR kódu pro účely účtenkové loterie v dubnu. Výrobci a dodavatelé pokladních zařízení, kteří se rozhodnou tuto funkcionalitu implementovat do svých systémů a nabídnout ji obchodníkům, tak podle dosavadních zkušeností mohou učinit relativně rychle a jednoduše. To potvrzuje například tiskový mluvčí výrobce pokladních zařízení Dotykačka. Ta již do svých pokladen možnost snadného načítání účtenek pomocí QR kódu implementovala. „Tato funkce je pro naše uživatele pokladního systému zdarma, je volitelná a záleží na nich, zda na svých účtenkách budou QR kód tisknout či nikoliv,” říká tiskový mluvčí společnosti Michal Wantulok. „Ulehčení soutěžení v Účtenkovce přivítal například náš zákazník Spirit beads. Podle majitelky této společnosti Jarmily Vančurové zákazníci její prodejny účtenky požadují a do Účtenkovky často registrují. Možnost jim tuto činnost zpříjemnit tedy bez váhání přivítali,“ dodává Michal Wantulok.

Do pilotního provozu QR kódů se od 15. června zapojila také síť prodejen potravin a zboží běžné denní spotřeby COOP družstvo HB, které je největším družstvem skupiny COOP. Účtenky opatřené QR kódy začala pro své zákazníky vystavovat v provozovnách v celkem 13 okresech, a to jak ve velkých městech, tak i v malých venkovských prodejnách. „Měsíčně vygenerujeme na 266 pokladnách v našich 200 prodejnách průměrně 1,3 mil. pokladních účtenek registrovaných do EET. Víme, že mnoho našich zákazníků účtenky s QR kódem ocení, takže jim tímto krokem vycházíme vstříc,“ vysvětluje předseda družstva Vladimír Stehno. Rovněž potvrzuje, že dodavatel jejich pokladního systému skupiny B.O.S.S., který je provozován na dalších 4300 pokladních místech s frekvencí 4 miliony účtenek denně, implementoval tisk QR kódu prakticky ihned, a to pouze prostřednictvím vzdáleného upgradu.

„O tisk QR kódů se zajímají i další dodavatelé pokladních systémů a zejména obchodníci, pro které to může znamenat konkurenční výhodu. Proto předpokládáme, že se QR kódy mohou stát pozitivním impulsem nejen pro mobilní aplikaci Účtenkovka, jejíž podíl na registraci účtenek do loterie je v současnosti ve srovnání s registrací prostřednictvím webového formuláře zhruba čtvrtinová, ale i pro Účtenkovku jako takovou,“ doplňuje vedoucí projektu účtenkové loterie na Ministertvu financí Martin Šabo.


Téma: Daně, Zdroj: Ministerstvo financí, Obrázek: Pixabay
18.06.2018 (autor Redakce)Související

Finanční správa ČR usnadní placení správních poplatků a nedoplatků ve vymáhání

vydáno 12.11.2018

Novou možnost jak zaplatit správní poplatek nabídne Finanční správa naplno od nového roku. Jedná se o možnost zaplacení prostřednictvím platební karty na terminálech v budovách územních pracovišť finančních úřadů. Daňovým poplatníkům vyřizujícím zpoplatněné podání se tím rozšíří možnost úhrady správního poplatku o...

Téma: Daně

Omezení provozu finančních úřadů dne 31. 12. 2018 a termíny uzavření pokladen na přelomu roku 2018/2019

vydáno 08.11.2018

Finanční správa ČR upozorňuje daňovou veřejnost na omezení provozu finančních úřadů v pondělí 31. prosince 2018. Finanční úřady budou otevřeny od 8:00 do 14:00 hodin. Dále oznamujeme, že příjem hotovosti v daňových pokladnách pro rok 2018 je možný nejpozději 19. prosince 2018.

Téma: Daně

Blíží se termín pro podání daňového přiznání v prodloužené lhůtě

vydáno 26.06.2018

Blížící se 2. červenec 2018 je posledním dnem pro podání daňových přiznání pro poplatníky daně z příjmů za rok 2017. Týká se těch poplatníků, kterým přiznání předkládá daňový poradce, případně je lhůta prodloužena ze zákona.

Téma: Daně

Anketa

Jak ovládáte svůj bankovní účet?

přes internetové bankovnictví  89
přes mobilní bankovnictví  26
osobní návštěvou v bance  15
bankovní účet nemám  12

Hlasovalo 142 návštěvníků.


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2018, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz