Rajonizace lesů kvůli kůrovci se rozšiřuje do dalších oblastí České republiky

Ministerstvo zemědělství (MZe) opět rozšířilo počet území mimořádně zasažených kůrovcem v České republice. Pro takto vymezené zóny bude platit možnost odkladu zalesnění až na pět let a také uvolnění pravidel přenosu sadebního materiálu při zalesňování kalamitních holin. Toto opatření obecné povahy, které MZe vydalo dne 9. prosince 2019, bude platit do konce roku 2022.

„Rozšíření zón, ve kterých vlastníkům lesů vytváříme podmínky pro lepší zvládnutí následků kůrovcové kalamity, jsme načasovali tak, aby dotčení vlastníci měli dost času na organizaci kůrovcových těžeb pro období jarního rojení kůrovce, kdy jsou zásahy neúčinnější a nejpotřebnější,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Území mimořádně zasažené kůrovcem se v rámci aktualizované Rajonizace nově nacházejí ve všech krajích ČR, nejvíc se kůrovec rozšířil na Českomoravské vrchovině, v jihozápadních a středních Čechách a také ve Šluknovském výběžku. V takto vymezených lesích mohou lesníci omezit obranná opatření, jako jsou například lapáky, aby mohli včas zpracovat a asanovat napadené dříví. Zároveň můžou zalesnění kalamitních holin odložit až na pět let od jejich vzniku. To umožní vlastníkům lesa soustředit se výhradně na zpracování kůrovcového dříví, a zabránit tak dalšímu šíření škůdce. Na tyto lokality se rovněž vztahuje uvolnění zásad přenosu sadebního materiálu lesních dřevin, vyjma smrku, které umožňuje vlastníkovi plně využít přípravné dřeviny a nabídku školkařské produkce k obnově nového a stabilního druhově pestrého lesa.

MZe ve spolupráci s Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů zasažení porostů kůrovcovou kalamitou nadále monitoruje. V případě dalšího mimořádného rozšíření dojde k opětovné aktualizaci rajonizace.

Od roku 2017 se Česká republika potýká s historicky nejrozsáhlejší kůrovcovou kalamitou. Celková plocha kůrovcem potenciálně ohrožených smrkových porostů činí zhruba 500 tisíc hektarů. MZe v současnosti prostřednictvím krajských úřadů přijímá žádosti o podporu nestátním vlastníkům lesů na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity v lesích. Z nového dotačního programu vláda pro letošní rok uvolní 1,5 miliardy korun, na počátku roku 2020 pak ještě další 1 miliardu korun. Pro vlastníky lesů poskytuje MZe také další podpory. Letos se navýšila podpora hospodaření v lesích na 1,15 miliardy korun.


Téma: Zemědělství, Zdroj: Ministerstvo zemědělství, Obrázek: Pixabay
11.12.2019 (autor Redakce)



Související

Prodejci vánočních kaprů musí nahlásit místa prodeje kaprů

vydáno 06.12.2023

Státní veterinární správa (SVS), tak jako každý rok, upozorňuje stánkové prodejce vánočních kaprů, že je třeba nahlásit minimálně sedm dní před zahájením prodeje, kdy a kde budou ryby prodávat. Nahlášená místa prodeje budou zveřejněna na webu SVS. Při následných kontrolách stánků s vánočními kapry se SVS zaměřuje na...

Téma: Ochrana spotřebitele / Zemědělství

SZIF přijímá žádosti v rámci Mimořádné podpory zemědělcům v roce 2023

vydáno 19.10.2023

Dne 16. října 2023 zahájil SZIF příjem žádostí v rámci Mimořádné finanční podpory zemědělským odvětvím postiženým zvláštními problémy, které mají dopad na hospodářskou životaschopnost zemědělců v roce 2023. Tato mimořádná podpora je poskytována producentům zemědělských odvětvích postižených dopady ruské agrese na...

Téma: Zemědělství

Zemědělci mohou opět žádat o dotace na šetrné hubení přemnoženého hraboše

vydáno 09.10.2023

Další dotační výzvu zaměřenou na úhradu vícenákladů spojených s ekologicky šetrnou likvidaci přemnožených hrabošů otevírá 16. října Státní fond životního prostředí ČR. Připraveno je 20 milionů korun.

Téma: Podnikání / Zemědělství


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz