Příspěvek pro zaměstnance

Od 1. března 2021 má být zajištěno, aby se zaměstnanci nemuseli v případě karantény nebo onemocnění COVID-19 obávat podstatného poklesu svých příjmů. Vláda schválila návrh ministryně práce a sociálních věcí na vyplácení mimořádného příspěvku ve výši až 370 Kč za den k náhradě příjmů zaměstnanců v karanténě či izolaci.

Vláda tak reaguje na situaci, kdy občané s pozitivními testy sdělují z důvodů obav o pokles příjmu orgánům veřejného zdraví výrazně méně kontaktů k došetřování, než je obvyklé v sousedních zemích, a nedochází tak k žádoucímu poklesu pozitivních případů onemocnění COVID-19. Nemocenské ve výši 60 % redukčního vyměřovacího základu zaměstnance způsobuje citelný propad příjmů, obzvláště pokud zasáhne oba živitele rodiny.

„Jedinou cestou, jak infekci porazit, je zodpovědnost a solidarita. V téhle vlně všemožných „nesmíš” a „musíš“ ovšem nelze jen práskat bičem. Odpovědnost dnes ale často přehluší strach z propadu příjmů kvůli karanténě. Lidi je nutné k rozumnému chování motivovat,“ řekla k návrhu ministryně Maláčová.

Vláda proto navrhuje poslanecké sněmovně mimořádný zákon, podle kterého v případě karantény nebo infekčního onemocnění bude zaměstnavatel vyplácet zaměstnanci k náhradě příjmu navíc po dobu až 10 dnů mimořádný příspěvek 370 Kč za každý kalendářní den. Celková nemocenská by ale neměla převýšit předchozí průměrný výdělek. U zaměstnance s velmi nízkými příjmy bude příspěvek limitován. V součtu s náhradou příjmu nepřevýší 90 % průměrného výdělku.

Zaměstnavatelé si budou výdaje na mimořádný příspěvek sami odečítat od odvodů na sociální pojištění, zvýšené náklady tak budou mít okamžitě kompenzovány.

„Nechceme zaměstnavatele, kteří jsou už tak těžce zkoušeni, zatěžovat další byrokracií a nechceme ani, aby nesli náklady na toto opatření,“ dodává ministryně.

Vláda schválila účinnost opatření do konce měsíce května. Návrh nyní zamíří do Poslanecké sněmovny PČR s požadavkem na co nejrychlejší projednání, tedy ve stavu legislativní nouze.


09.02.2021 (autor Redakce)Související

Platnost řidičáků a technických prohlídek je prodloužena

vydáno 04.03.2021

Propadnuté řidičské nebo profesní průkazy či technické prohlídky vozidel se prodlužují o 10 měsíců. Prodloužení se týká dokladů propadlých v období od 1. září 2020 do 30. června 2021.

Téma: Doprava / Koronavirus

Nouzový stav a mimořádná opatření - co aktuálně platí

vydáno 04.03.2021

Od soboty 27. února platí na území České republiky nový nouzový stav na 30 dnů, tedy do 28. března. Od 1. března dochází vzhledem k současné epidemické situaci ke zpřísnění zejména v oblasti volného pohybu, maloobchodu a služeb a ve školství.

Téma: Doprava / Koronavirus / Podnikání / Právo a zákony / Volný čas a cestování / Vzdělávání / Zdravotnictví

Finanční správa přijímá žádosti o nový kompenzační bonus 2021

vydáno 03.03.2021

Zákon o novém kompenzačním bonusu prošel legislativním procesem a Finanční správa začíná se zpracováváním žádostí živnostníků, společníků malých s. r. o. a osob pracujících na dohodu. Nárok na bonus vzniká nově podnikatelům, u kterých došlo ke snížení příjmů z jejich podnikatelské činnosti alespoň o 50 % oproti...

Téma: Ekonomika a finance / Koronavirus / Podnikání


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2021, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz