Přípravy na spuštění projektu elektronické neschopenky jsou v plném proudu

Datum spuštění projektu elektronické neschopenky („eNeschopenky“) se nezadržitelně blíží. Ostrý start je stanoven na 1. 1. 2020. Ten den spustí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) plně funkční provoz celého systému. Do té doby je potřeba učinit ještě mnoho dílčích kroků, aby rozjezd proběhl zdárně a bez jakýchkoliv komplikací.

„Hlavním cílem projektu eNeschopenek je zjednodušení, zrychlení a zpřehlednění všech procesů související s administrací dočasných pracovních neschopností,“ říká o projektu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. „Nemocným odpadne cesta do práce s papírem. Navíc se zrychlí předávání informací mezi nemocnými, lékaři, ČSSZ a zaměstnavateli, sníží se administrativní náročnost pro ošetřující lékaře,“ dodává ministryně.

Již řadu měsíců probíhají přípravné kroky k uvedení celého systému do provozu. Od října bude probíhat testování kompletního řešení eNeschopenky, od listopadu bude možné do systému napojovat lékařské softwary.

Momentálně je projekt ve fázi intenzivních prací na vývoji aplikační podpory ČSSZ podle zpracovaných detailních analýz. Rovněž probíhá testování externí komunikace s vývojáři lékařských softwarů. K testování se přihlásilo 28 společností včetně těch nejvýznamnějších. Například vývojářský tým IKEM již zástupcům ČSSZ odprezentoval funkční zapojení eNeschopenek do nemocničního informačního systému.

Na konci července ČSSZ zveřejnila podrobný popis rozhraní služby pro vývojáře mzdových a personálních SW. Služba nese název „Data o pracovní neschopnosti zaměstnanců“ a od ledna bude sloužit zaměstnavatelům ke stahování dat o pracovních neschopnostech zaměstnanců do jejich softwarů. Nasazení do testovacího prostředí je naplánováno v těchto dnech.
Postup prací znamená i posun v rámci informační kampaně, kdy započalo adresné rozesílání informačních dopisů zaměstnavatelům a ošetřujícím lékařům. Z nich se dozví vše podstatné, co je od počátku příštího roku čeká.

Současně je funkční i speciální bezplatná telefonní linka 800 222 700, na které ČSSZ poskytuje zájemcům všechny podrobné informace o projektu. Na technické dotazy odpovídají odborníci z call centra technické podpory eSlužeb ČSSZ na telefonním čísle 800 050 248 (volba 3). Informace poskytují rovněž místně příslušné OSSZ (oddělení nemocenského pojištění). Dotazy lze pokládat i prostřednictvím zvláštní sekce webových stránek ČSSZ k eNeschopence na adrese www.cssz.cz/eneschopenka.


11.09.2019 (autor Redakce)



Související

Navýšení rodičovského příspěvku

vydáno 29.11.2023

Poslanci dnes v rámci novely zákona o státní sociální podpoře schválili navýšení rodičovského příspěvku. Ten se rodičům dětí narozených od 1. ledna 2024 navýší o 50 tisíc korun, tedy z původních 300 tisíc na 350 tisíc. Zároveň bude jeho čerpání zkráceno ze čtyř let na tři roky. MPSV tak pokračuje v podpoře rodin s...

Téma: Právo a zákony / Sociální zabezpečení

Rodiny samoživitelek a samoživitelů mohou nadále čerpat náhradní výživné, výplata proběhne i zpětně

vydáno 01.11.2023

Prezident republiky podepsal zákon o prodloužení náhradního výživného o dva roky. Novela z dílny MPSV tak začne platit v listopadu. To pomůže především samoživitelkám a samoživitelům, kteří čelí obtížím při soudním vymáhání stanoveného výživného. Náhradní výživné bude vypláceno i zpětně, aby navázalo na předchozí...

Téma: Právo a zákony / Sociální zabezpečení

MPSV - Náhradní výživné

vydáno 30.08.2023

Náhradní výživné bude pokračovat. Sněmovna schválila návrh MPSV na prodloužení pomoci samoživitelkám o dva roky.

Téma: Právo a zákony / Sociální zabezpečení


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz