Přídavky na děti se zvýší

Návrh na zvýšení přídavků na děti, který předložila ministryně práce a sociálních věcí, byl definitivně schválen. Stačí už jen podpis prezidenta republiky.

„Nyní už nic nestojí v cestě tomu, aby se znatelně zvýšily rozpočty mnoha pracujících rodin s dětmi. Senát návrh vrátil jen s drobnými úpravami technického charakteru. Poslanecká sněmovna proto bez problémů senátní verzi odsouhlasila,“ vysvětlila Jana Maláčová.

Kromě vyšší vyplácené částky, se rozšíří i okruh těch, kteří na přídavek budou mít nárok. Nově na něj dosáhne přibližně půl milionu dětí, což je zhruba dvojnásobek dětí než dnes. Zvýšení se promítne již do období od 1. července tohoto roku.

„Dnes má nárok na přídavek jen jedno dítě z deseti, což je špatně. Je potřeba podpořit rodiny, které se snaží, pracují a stejně jim příjmy nestačí. Zaslouží si vědět, že na to nejsou samy a že jim stát pomůže,“ konstatovala ministryně Jana Maláčová a dodala: „Rozšířením nároku ukončíme absurdní situaci, kdy na přídavek na dítě nedosáhnou ani děti, jejichž rodiče pracují za minimální mzdu. Cílíme jednoznačně na podporu pracujících rodin s nízkými příjmy.“

Reálná hodnota přídavků na děti klesla od roku 2008, kdy se jeho výše měnila naposledy, o víc než čtvrtinu. Současné navýšení o 26 % tak dorovná tuto ztrátu. I nadále je zachována motivační výměra pro pracující rodiny, která bude navýšena ze současných 300 Kč na 500 Kč.Novela obsahuje rovněž zásadní rozšíření okruhu nezaopatřených dětí, které na přídavek budou mít nárok. Doposud byl hranicí 2,7násobek životního minima rodiny, nově to bude 3,4násobek. Jen zvýšením hranice příjmu pro přídavek na dítě se podpoří jednou tolik dětí jako je tomu dnes, tedy o 250 tisíc dětí více. Celkem by tak mohlo být podpořeno zhruba 20 % všech nezaopatřených dětí.Shrnutí hlavních parametrů novely:

  • Zvýšení částek přídavku na dítě o 26 % a motivačního bonusu z 300 na 500 Kč.
  • Rozšíření okruhu rodin s nárokem do 3,4 násobku životního minima rodiny.
  • Nezapočítávání příjmů nezaopatřených dětí ze závislé činnosti do nároku na všechny dávky státní sociální podpory.
  • Změna místní příslušnosti krajských poboček Úřadu práce ČR z místa trvalého pobytu na místo dle skutečného bydliště.
  • Možnost jednorázového dovyplacení nevyčerpané částky rodičovského příspěvku při narození dalšího dítěte.
  • Úpravy daňových předpisů v oblasti čerpání daňového zvýhodnění na děti.

14.07.2021 (autor Redakce)Související

Začátek nového školního roku se blíží. S výdaji může potřebným pomoci i stát

vydáno 27.08.2021

S náklady souvisejícími se vzděláním a zájmovou činností dětí, a to od základní po vysokou školu, může pomoci především jednorázová dávka pomoci v hmotné nouzi - mimořádná okamžitá pomoc.

Téma: Sociální zabezpečení / Vzdělávání

Novela zákona o státní sociální podpoře

vydáno 28.07.2021

Zvýšení měsíční částky u přídavku na dítě, možnost podání žádostí o tuto dávku a dále o příspěvek na bydlení, rodičovský příspěvek, porodné a pohřebné v místě, kde žadatel skutečně žije nebo jednorázové doplacení rodičovského příspěvku.

Téma: Právo a zákony / Sociální zabezpečení

Studenti a prázdninové brigády nebo podnikání: Jaké povinnosti vůči ČSSZ mají?

vydáno 07.07.2021

Ať už jste student střední, nebo vysoké školy, pravděpodobně si před prázdninami pokládáte otázku, jak to je s brigádami či podnikáním v průběhu vašich studií nebo po jejich ukončení.

Téma: Sociální zabezpečení / Vzdělávání


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2021, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Masarykovo nám. 14, Říčany
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz