https://paclik.eu/portfolio/

Při výběru dovolené si dobře ověřte pořadatele zájezdu

Blíží se doba letních dovolených. Na trhu je dostupná široká nabídka zájezdů, při koupi je ale na místě opatrnost. Ministerstvo pro místní rozvoj upozorňuje, že pořadatelem zájezdu může být pouze cestovní kancelář. Cestovní agentura smí prodej zájezdů jen zprostředkovat, nemůže je sama pořádat.

Na internetu je možné najít širokou nabídku zájezdů. MMR doporučuje si před výběrem dovolené ověřit, zda daný zájezd skutečně organizuje cestovní kancelář. Ta poskytuje zákazníkovi vysokou úroveň ochrany. Zajistí například jeho návrat do vlasti a v případě úpadku vrátí vložené finanční prostředky. Cestovní kancelář je možné si ověřit ve veřejně přístupném seznamu na webových stránkách MMR.

Zájezd se dá koupit i prostřednictvím cestovní agentury, která ho ale nesmí pořádat vlastním jménem. Zákazník má už při výběru dovolené právo znát pořadatele, tj. cestovní kancelář, která musí být vždy uvedena ve smlouvě o zájezdu.

Vedle ověření zajištění pro případ úpadku, má zákazník před uzavřením smlouvy o zájezdu právo na všechny nezbytné informace, jako jsou například místo určení cesty nebo pobytu, použité dopravní prostředky, ubytování a stravování, podmínky storna zájezdu atd. Důležité je nechat si předložit všeobecné obchodní podmínky, standardizovaný formulář pro vybraný zájezd, který obsahuje všechny potřebné informace a údaje o pořadateli zájezdu, a sjednat si cestovní pojištění.

Je třeba dávat si pozor na nabídky od společností působících v zemích mimo EU a Evropský hospodářský prostor (EHP). Jejich aktivita na českém trhu v poslední době roste a mohou představovat riziko. Pokud takový zájezd nabízí cestovní agentura, musí předložit nezbytné dokumenty k zajištění zahraniční cestovní kanceláře pro případ jejího úpadku. Její činnost musí být nahlášena MMR. Pokud zahraniční cestovní kancelář nabízí přímo své zájezdy na internetu, je ve vlastním zájmu zákazníka zjistit si podmínky ochrany pro případ jejího úpadku, nároku na odškodnění, reklamace a pomoci v případě nouze nebo zásahu vyšší moci, aby v krajním případě nepřišel o veškeré své peníze.


06.06.2023 (autor Redakce)Související

Největší lesnickou akci pro veřejnost chystají Lesy ČR v září

vydáno 15.08.2023

Den za obnovu lesa, největší lesnickou akci pro veřejnost, pořádají Lesy České republiky v sobotu 23. září od 10 do 16 hodin ve všech regionech, tedy v jižních, západních, východních, středních i severních Čechách, na Vysočině a na jižní i severní Moravě.

Téma: Volný čas a cestování

Co Čech, to houbař. Loni jsme trhli rekord

vydáno 08.08.2023

Češi loni nasbírali lesní plody za 7,8 miliardy korun – nejčastěji houby, borůvky, maliny a ostružiny. Aspoň jednou měsíčně vyrazilo do lesa šest lidí z deseti.

Téma: Volný čas a cestování / Zemědělství

Pravidla pro dovoz živočišných produktů pro osobní spotřebu

vydáno 26.06.2023

Před nadcházejícím období letních dovolených SVS připomíná, jaká pravidla platí pro dovoz produktů živočišného původu určených pro osobní spotřebu ze zemí mimo Evropskou unii (třetích zemí).

Téma: Volný čas a cestování


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2023, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz